Megadta magát az Iszlám Állam terrorszervezet több száz tagja

Megosztás

Az Iszlám Állam mintegy 240 dzsihadistája adta meg magát az Egyesült Államok vezette nemzetközi terrorellenes koalíció támogatásával bíró Szíriai Demokratikus Erők (SDF) nevű ernyőszervezetnek a terrorcsoport utolsó szíriai zárványában, Bagúz településen és környékén - jelentette szerdán az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) nevű civil szervezet.

A szíriai eseményeket kiterjedt aktivistahálózattal követő OSDH igazgatója, Rámi Abder-Rahmán közölte: a dzsihadistákat átadták az amerikai katonáknak. Hozzátette: mintegy 500 civil, főként nők és gyerekek, is elhagyták a zárványt.

Becslések szerint több száz külföldi dzsihadista sáncolta el magát a délkelet-szíriai Deir-ez-Zór tartományban lévő Bagúz településén és a környékbeli területeken, amelyek ellen az SDF hétvégén indított offenzívát. Előrenyomulásukat hátráltatják az Iszlám Állam ellentámadásai, a terroristák egyebek közt öngyilkos merénylőket, mesterlövészeket és rejtett csapdákat vetnek be, emellett civileket használnak elő pajzsként.

Az SDF a hétvégén indított szárazföldi offenzívát a terroristák utolsó szíriai állásának felszámolására. A harcokban eddig legalább 27 dzsihadista – köztük 8 öngyilkos robbantó – és az SDF 19 harcosa halt meg.

Musztafa Bali, az SDF szóvivője közölte: az IÁ harcosainak többsége, kifejezetten a külföldiek, Csecsenföldön és Afganisztánban szerzett harci tapasztalatokkal bírnak. Ráadásul az utolsó állásukért harcolnak, így nincs sok választásuk: megadják magukat, vagy meghalnak – tette hozzá.

Helyi aktivisták beszámolója szerint az utóbbi két napban legalább 1500 ember hagyta el a területet a harcok elől menekülve.

A dpa német hírügynökség beszámolója szerint a térségből menekülők az észak-szíriai el-Haszake tartományban lévő al-Hol menekülttáborba veszik az irányt, ahol azonban a nemzetközi segélyek hiánya miatt súlyos problémák merültek fel. A menekülttábort eredetileg 12 ezer férőhelyesre tervezték, de december óta mintegy 29 ezren érkeztek, így a tábor létszáma azóta 36 ezerre nőtt. Fadva Barúd ENSZ-tisztviselő elmondta: február 6-ig legalább 39 gyermek halt meg a útközben, vagy közvetlenül érkezésük után a menekülttáborban, főként az alultápláltsággal vagy kihűléssel kapcsolatos komplikációk miatt.


(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program