Megérkezett Csallóközbe a platós FIAT Fullback

camera

1

Megérkezett Csallóközbe a platós FIAT Fullback

Fotók: Paraméter 

Megosztás

Az olaszok úgy döntöttek, 2016-ban eljött az ideje, hogy ők is képviseltessék magukat a 21. századi értelemben vett pickupok egyre csak növekvő európai piacán. Az elhatározást tettek követték, és megszületett a FIAT első összkerekes platós teherautója, a FIAT Fullback, amely immár a Csallóközbe is megérkezett.

A FIAT döntése, miszerint ki kell jönniük a Fullbackkel, egyáltalán nem a véletlen műve. A pickupok már nem csak a Közel-Keleten és Észak-Afrikában hódítanak: az összeurópai (EMEA) piacon 2014-ben 675 ezer haszongépjárművet adtak el az autógyártók, és ebből a pickupok aránya 23 százalék volt.

A statisztikákat elnézve tehát nem csoda, hogy jelenleg legalább hét márka kínál Európában platós teherautót. A kereslet mellett így a kínálat is bővül, a FIAT-ot követve hamarosan a franciák (Renault, PSA) is előjönnek egy ilyen modellel, és már a Mercedes is tervezi a sajátját.

A pickupok iránti növekvő kereslet abszolút jellemző szűkebb régiónkra, a Csallóközre is, ahol egyre több platós “fenevaddal” találkozhatunk az utakon.

Európában és tájainkon egyáltalán nem csak azok döntenek az ilyen kocsik mellett, akiknek hivatásukból vagy hobbijukból kifolyólag szükségük van egy ádáz terepviszonyok között is megbízható, nagy teherbírású, “bármit” elvontató, platós dzsipre. Bár a Fullbacket a FIAT Professional termékpalettájához – a haszongépjárművek közé – sorolják, de a forma, a megjelenés, a kategóriára jellemző viszonlyag kedvező vételár már nem csak “profikat” győzi meg, sokan mindennapi használatra vásárolnak pickupot.

Ami a FIAT Fullbacket illeti, a kategóriában jártas szemeknek azonnal feltűnhet, hogy nagy hasonlóságot mutat a Mitsubishi L200-al. Ez nem csupán a véletlen műve, ugyanis a FIAT az L200 alapjaira építette a Fullbacket – úgy, hogy

a FIAT végül kényelmesebb és erősebb is lett, és az ár-érték arányt tekintve nemcsak az alapjául szolgáló Mitsubishit, hanem szinte az összes konkurensét megveri.

A Fullback hatfokozatú manuális, illetve ötfokozatú automata sebességváltóval kapható. Terepen jól jöhet, hogy az automatát kézzel is “felül lehet bírálni”, ráadásul erre nemcsak a váltókar ad lehetőséget: a kormány mögé fém váltófülek is kerültek, hogy a sárban/hóban tapicskolva még csak a kormányról se kelljen levenni a kezünket, ha visszaváltanánk egy vagy két fokozatot.

4x4

Apropó, hó és sár: az LX-felszereltségű modell esetében négy üzemmódból lehet választani. A 2H megjelölés a kétkerék-, a 4H az összkerékhajtást takarja, 4HLc állásban a központi differenciálmű egyenlően osztja szét a nyomatékot az első és a hátsó tengely között, a 4LLc mód – melyben aktiválódik a felező is – pedig kihúz minket minden “slamasztikából”, amibe extrém terepviszonyok közepette keveredhetünk.

Az automata váltó reakcióideje átlagosnak mondható, de egy pickup nem is az a jármű, amit azért vásárolnak az emberek, hogy az országúton hirtelen manőverekkel tizedmásodperceket spóroljanak.

A Fullback kétféle 2,4 literes, négyhengeres dízelmotorral kapható, a fotókon látható tesztautó az erősebbel van felszerelve – a motorház alatt lapuló 181 lóerős “erőmű” forgatónyomatéka 430 Nm, és ez mindenre elég kell, hogy legyen. A motor nemcsak megbízhatóan erős, hanem csendes is, az utastérbe elenyészű motorzaj szűrődik be – ami a Fullback konkurenseinek többségéről nem igazán mondható el.

Kombinált fogyasztása a listaadatok szerint 7,2 liter, károsanyag-kibocsátása teljesíti az EURO 5+ normát, a sofőr és utasai biztonságát pedig 7 légzsák szolgálja.

Teherbírás és kényelem

Egy pickup nem is pickup, ha nem lehet rápakolni legalább egy tonnát, és ezt az elvárást természetesen a FIAT Fullback is teljesíti. Ennek “köszönhetően” a felfüggesztés a pickupokhoz méltóan kemény, amit – mint a konkurenciánál is – zötyögős úton a hátsó ülésen ülők akár kellemetlennek is vélhetnek – de hát valamit valamiért…

A kiváló teherbírás mellé van vonóhorog is, amivel akár 3,1 tonnát is el lehet húzni – így utánfutóval szállíthatunk lovakat, építőanyagot, hajót, vagy akár még egy Fullbacket is – és akkor még meg sem közelítettük a határértéket.

A beltérben a bőrülések nem csak látszólag, hanem valóban kényelmesek. A krómdíszek egy kis sportos eleganciát is visznek a pickupbelsőbe, ugyanakkor a zongoralakk-hatású betétek ennek épp az ellenkezőjét érik el – jogos volna a kérdés, hogy utóbbi vajon mit keres az egyébként nagyon kellemes beltérben.

Hátul bőséges a lábtér, a háttámla előredönthető, és kétzónás automata klímát is kapunk, amely hátulra az első ülések alól fújja a hideget/meleget.

A volánról irányítható a rádió, a váltó, a tempomat, a mobiltelefon kihangosítója, a középkonzolon érintőképernyős rádió és navigáció kapott helyet, a tolatókamera kiváló minőségű képet ad, egy kicsit lejjebb pedig a kétfokozatú ülésfűtés kapcsolható ki/be.

A hajtásmód kapcsolója a kézifék mellett kapott helyet, a kesztyűtartóban, a könyöklő alatt, és a különféle rekeszekben pedig bőségesen találunk helyet az elpakolnivaló iratoknak, kacatoknak.

Ami a karosszériát illeti, a Fullback kétféle kivitelben kapható: a fotókon is látható ötszemélyes verzió a DOUBLE CAB, a négyüléses EXTENDED CAB pedig hosszabb platóval rendelkezik.

Hiába számít a FIAT újoncnak a platós piacon, a Fullbacket egy kipróbált és jól bevált “alapra” építették, és az olaszoknak sikerült egy kimondottan szimpatikus autóval bővíteniük Professional palettájukat. Teljesítményével a Fullback már újoncként is a pickupok élmezőnyébe tartozik, az ár-érték arányt tekintve az összes konkurensét veri, és így minden adott ahhoz, hogy az olaszok elnyerjék a régi és újdonsült pickupvásárlók kegyeit.

A FIAT Fullbacket az idén 25 éves, dunaszerdahelyi DUNAUTO bocsátotta rendelkezésünkre.

(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program