Megijedtek az oltásellenesek, pedig most nincs szó a koronavírus elleni vakcina kötelezővé tételéről

2020. október 13. - 18:33 | Belföld

A egészség védelméről, támogatásáról és fejlesztéséről szóló törvény módosításának célja nem a COVID-19 elleni védőoltás kötelezővé tétele, hanem a megelőzés fogalmának pontos meghatározása a törvényben - közölte Ján Mikas országos tiszti főorvos a rövidített jogalkotási eljárásban tárgyalt módosítással kapcsolatban.

Megijedtek az oltásellenesek, pedig most nincs szó a koronavírus elleni vakcina kötelezővé tételéről
Illusztráció (tasr/AP)

Az egészségügyi minisztérium közölte, szükség esetén kiigazítja a módosítás megfogalmazását, hogy elkerülje az oltással kapcsolatos fogalmak félreértelmezését.

„Nem a COVID-19 elleni kötelező védőoltás bevezetéséről van szó, hanem a profilaxis, vagyis a megelőzés kifejezés pontos meghatározásáról. Ez a lokális járványok elleni védőoltást is jelenti, például a 2018-as és a 2019-es kelet-szlovákiai kanyarójárvány idején elrendelt intézkedéseket” – mondta a tiszti főorvos, és hozzátette, az illetékes regionális közegészségügyi hivatalok (RÚVZ) egyes helyeken elrendelték az oltást a járvány megfékezése céljából, és ugyanilyen intézkedéseket hoznak például a vírusos hepatitis A-járvány ellen is.

Az egészségügyi minisztérium közölte, tisztában van azzal, hogy az oltás és a vakcina érzékeny kérdés. „Ezért a kötelező oltást mindig szakértői ajánlások és nyilvános megbeszélések alapján rendelik el" - mondta Zuzana Eliášová, a minisztérium szóvivője. A minisztérium ismételten hangsúlyozta, hogy a módosítás célja a következetlenségek és a hiányosságok kiküszöbölése a közegészségügyi hivatalok rendelkezéseiben. A tárca hangsúlyozta, az egészség védelme kiemelt fontosságú kérdés, és

a módosítás célja az egészség védelmét szolgáló eszközök fogalmának kiigazítása és egységesítése.

Ide tartozik a közegészségügyi hivatalok jogosultsága, hogy intézkedéseket hozzanak a fertőző betegségek megjelenésének és terjedésének megelőzésére, beleértve a védőoltást is.

Marek Krajčí (OĽANO) egészségügyi miniszter jelezte, ezt a rendelkezést egy módosítással törlik a javaslatból. Jana Bittó Cigániková (SaS), a parlament egészségügyi bizottságának vezetője javaslatot tesz erre a bizottságban. Hozzátette, a koalícióban egyetértés van a változtatásról.

TASR