Mégis rendben vannak az antigéntesztek? Ettől még Matovič piszkálódhat, a főügyész vizsgálódhat, Pellegrini meg feljelentgethet 

camera

1

Mégis rendben vannak az antigéntesztek? Ettől még Matovič piszkálódhat, a főügyész vizsgálódhat, Pellegrini meg feljelentgethet 

Illusztráció  

Megosztás

A RaPiGen márkájú antigéntesztek gyártója több klinikai kutatásra hivatkozva állítja, hogy a tesztek jó minőségűek, és a szenzitivitásuk meghaladja a 95 százalékot. Hangsúlyozza ugyanakkor, hogy a tesztelést megfelelően kell elvégezni. A cég állásfoglalását Michal Juhás küldte el a TASR hírügynökségnek hétfőn.

A gyártó az Egyesült Államokban, illetve Magyarországon elvégzett klinikai kutatásokra hívta fel a figyelmet. Előbbi a RaPiGen tesztek 95,18, utóbbi pedig 95,45 százalékos szenzitivitását igazolta.

A közlemény szerint a németországi és a hongkongi kutatások esetében kétségbe vonható az alkalmazott tudományos eljárások és értékelési módszerek helyessége. Ráadásul ezen kutatások keretében csak 45 mintát vizsgáltak, más gyártók esetében több mint 110-et. A cég álláspontja szerint az is kétséges, hogy helyesen jártak el a minták felolvasztásakor, ami miatt csökkenhetett az antigén tesztek szenzitivitása. Juhás hozzátette: a RaPiGen Biocredit COVID-19 antigén teszteket sikerrel alkalmazzák több európai országban is a mobil mintavételi helyeken.

Maroš Žilinka főügyész hétfőn indítványozta az egymillió RaPiGen márkájú antigén teszt megvásárlásának felülvizsgálatát. A teszteket az Állami Tartalékalap szerezte be 3,9 millió euróért. Žilinka azután döntött így, hogy Igor Matovič kormányfő a szóban forgó tesztekről kijelentette: azokkal senkit se lehet kiszűrni, mert ócskák, így becsaptak 250 ezer embert és 3,9 millió eurós kár keletkezett.

A parlamenten kívüli Hlas-SD párt – már megint – fel akarja jelenteni a kormányfőt és más kormánytagokat. Peter Pellegrini pártelnök rámutatott: Matovič beismerte, hogy az országos teszteléshez használt koronavírus-tesztek egy része rossz minőségű volt. Szerinte a kormány elősegítette a fertőzés terjedését.

TASR

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program