Megkezdte a Szociális Biztosító az emelt összegű nyugdíjak folyósítását – milyen változásokra számíthatnak idén a nyugdíjasok?

camera

1

Megkezdte a Szociális Biztosító az emelt összegű nyugdíjak folyósítását – milyen változásokra számíthatnak idén a nyugdíjasok?

Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció 

Megosztás

A Szociális Biztosító a napokban több mint 1,42 millió személynek kezdte folyósítani a valorizált nyugdíjakat, az öregségi nyugdíjak 3,6 százalékkal emelkedtek 2024 januárjától.

A szlovákiai nyugdíjas háztartásokra vonatkozó infláció a tavalyi első félévben 14,5 százalékon volt, így a nyugdíjakra is ilyen arányú emelkedés vonatkozik. Ennek egy részét azonban már a nyugdíjasok idén júliusban megkapták az előrehozott valorizáció keretében 10,6 százalékos arányban, így idén januárban a fennmaradó résszel, 3,6 százalékkal emelkednek a nyugdíjak.

A 3,6 százalékos emelés januárban automatikusan megtörténik, nem kell azt kérvényezni a Szociális Biztosítónál. A nyugdíjasok az év elején írásos határozatot kapnak a valorizációról postai úton.

Az újonnan elismert nyugdíjakra, amelyekről jövőre dönt a Szociális Biztosító, 14,5 százalékos valorizáció vonatkozik majd.

A minimálnyugdíjak tekintetében jelentős változás nem várható, ha viszont a valorizálás után a nyugdíj magasabb, mint a minimálnyugdíj összege, a nyugdíjminimumra való jogosultság megszűnik, és a Szociális Biztosító az új, magasabb összegű nyugdíjat fizeti ki.

Mennyi az annyi?

A nyugdíj összegét több tényező határozza meg. A számítási képlet három adatot vesz figyelembe: az átlagos személyi bérpontot, a ledolgozott évek számát és az aktuális nyugdíjértéket.

Ezt a három számot megszorozzuk, és a kapott szám a nyugdíj összegének felel meg. Az aktuális nyugdíjérték jelenleg 17,7688 euró.

A nyugdíjkorhatár nem változik

A nyugdíjkorhatár továbbra is 64 év, és ez az 1966-os születési évig érvényes a Szociális Biztosító honlapján található táblázat szerint. Ezzel egyidejűleg a nők esetében minden felnevelt gyermek után hat hónappal csökken a nyugdíjkorhatár.

Nem kell búcsút inteni a sokat vitatott szülői nyugdíjbónusznak

Az új kormány tavaly fontolóra vette a szülői nyugdíjbónusz megszüntetését. Azzal a lehetőséggel számoltak, hogy a gyermek a befizetett jövedéki adó 2 százalékát adhatja a szülőnek. Végül azonban a szülői bónuszt nem törölték el, várhatóan idén is kifizetik az eddigi formájában, de nem havonta, hanem egy összegben, valószínűleg az év közepén.

A szülő a gyermek két évvel ezelőtti bruttó jövedelmének 1,5 százalékának megfelelő juttatásra jogosult. Tehát a 2022-es év a meghatározó 2024-re nézve.

Masszív ígéretek a 13. nyugdíj körül

A munkaügyi minisztérium a 13. nyugdíjról szóló törvényt még tavaly tárcaközi véleményezési eljárásba helyezte, a választások után szinte azonnal. Az előterjesztés szerint jövő év decemberében a Szociális Biztosító teljes összegű 13. nyugdíjat fizet majd, azaz a teljes előző évi átlagnyugdíj összegében, ami az öregségi nyugdíjak esetében hozzávetőleg 606 euró.

A 13. nyugdíj vagy annak egy részének korábbi folyósításáról ugyanakkor a kormánynak lehetősége lesz év közben dönteni.

Megfaragják a második nyugdíjpillért

A megtakarítók 5,5 százalék helyett idén már csak 4 százalékot utalnak a második nyugdíjpillérbe. A változás a Fico-kormány konszolidációs csomagjának része. A második pillér alacsonyabb kulcsa azt jelenti, hogy nagyobb összegű nyugdíjjárulék marad a Szociális Biztosítóban. 2024-ben a Szociális Biztosító csaknem 365 millió eurót, 2025-ben közel 462 millió eurót, 2026-ban pedig majdnem 497 millió eurót kap.

Ha idén vonul nyugdíjba, és egészben szeretné kivenni a megtakarítást a második pillérből, a Szociális Biztosítónak legalább 651,70 eurós alapnyugdíjat kell kiszámolnia az első pillérből. Ez az átlagos öregségi nyugdíjnak megfelelő összeg.

Mi lesz a korkedvezményes nyugdíjakkal?

Tavaly január óta lehetőség van 40 ledolgozott év után korkedvezményes nyugdíjba vonulni, ez a rendelkezés idén sem változik. Ebben az esetben az állam nem vizsgálja a nyugdíjkorhatárt, így nem érvényesül az a feltétel, hogy a korkedvezményes nyugdíjat a standard nyugdíjkorhatár előtt két évvel lehet csak kérvényezni, de ennek a lehetősége is megmaradt.

Az egyetlen feltétel a 40 szolgálati éven kívül, hogy a korkedvezményes nyugdíj összege meghaladja a létminimum 1,6-szorosát.

A jelenlegi szabályok szerint, ha valaki úgy dönt, hogy korkedvezményes nyugdíjba megy, 0,3 százalékot veszít minden olyan hónap után, amely még hiányozna a rendes öregségi nyugdíjba vonulásig. Ez viszont csak akkor érvényes, ha az illető legalább 40 évet ledolgozott. Egyéb esetben a csökkenés mértéke 0,5 százalék.


(DenníkE)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program