Megvannak a Pápay-klán gyilkosai, felderítették az 1999-es dunaszerdahelyi vérengzést

camera

9

Megvannak a Pápay-klán gyilkosai, felderítették az 1999-es dunaszerdahelyi vérengzést

Ketten lőttek, az egyik a Fontána vendégeit felügyelte: Szamaránszky Árpád "Paprika", Haris Sándor "Turek" és Bodoky Károly, a dunaszerdahelyi tízes gyilkosság feltételezett elkövetői - A fotóra kattintva KÉPGALÉRIA nyílik! 

Megosztás

A magyar és a szlovák rendőri vezetés pénteken délelőtt sajtótájékoztatót tartott az 1999-ben megölt Döcher György meggyilkolásának hátteréről és a szintén 1999-es dunaszerdahelyi tízes gyilkosság felderítéséről, amelyek szorosan kapcsolódnak egymáshoz.

A Pápay-klán 1999-es leszámolása kapcsán a közeljövőben Bodoky Károly, Haris Sándor “Turek”, Kádár Krisztián és V. Richárd kerülhetnek a vádlottak padjára. A többi gyanúsított már halott.

A sajtótájékoztatóra a magyar Országos Rendőr-főkapitányság szervezésében került sor Budapesten. A tájékoztatón részt vett a magyar országos rendőrfőkapitány, Balogh János, valamint Hamran István szlovák országos rendőrfőkapitány, Ľubomír Daňko, a Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) igazgatója, illetve Jeney Áron, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója.

Balogh János köszönetet mondott a szlovák nyomozóknak és a rendőri vezetésnek az ügyben elvégzett munkáért és a sikeres együttműködésért, amelynek köszönhetően jelentős szakmai eredményekről számolhatnak be. Kiemelte:

„Elismerés illeti a magyar és a szlovák rendőröket, ügyészeket, akik bebizonyították, hogy senki sem nyugodhat meg, aki bűnt követ el.”

Hamran köszönetet mondott magyar kollégáiknak a szoros és kitartó együttműködésért, aminek köszönhetően 20 év után sikerült felderíteni két ügyet, amelyek szorosan összefüggnek egymással.

Ľubomír Daňko, Hamran István, Balogh János, Jeney Áron (Fotók: Paraméter)

Ľubomír Daňko NAKA-igazgató ismertette az 1999-es dunaszerdahelyi tízes gyilkosság részleteit, hozzátéve, ez volt a valaha történt legsúlyosabb gyilkossági ügy Szlovákia történetében. Mint ismert, 1999. március 25-én három, rendőrségi overallt és símaszkot viselő gépfegyveres elkövető hatolt be a dunaszerdahelyi Fontána étterembe és lőtt halomra tíz embert, köztük a klán vezérét, Pápay Tibort.

“Az ügyet sokáig nem sikerült felderíteni. Legutóbb 2014-ben lett felfüggesztve az eljárás, de amikor 2016-ban a NAKÁ-val elkezdtük vizsgálni a Sátor-féle csoportot, információkat szereztünk a tízes gyilkossággal kapcsolatban is, majd 2018-ban újrakezdtük a vizsgálatot. A magyar rendőrséggel ebben az ügyben folytatott együttműködés a későbbiekben meghozta gyümölcsét, és sikerült felderíteni a tízes gyilkosságot”

– nyilatkozta a sajtóeseményen Ľubomír Daňko.

Fontána felderítve

A magyar és szlovák rendőrség együttműködése több mint 20 év után meghozta az eredményt, az ügyet ugyanis felderítették. Az igazgató a folyamatban lévő nyomozásra hivatkozva bővebb információval nem szolgált, megerősítette ugyanakkor, hogy Bodoky Károly és Haris Sándor “Turek” részt vettek a dunaszerdahelyi tízes gyilkosság végrehajtásában.


Turek kapcsán érdekes adalék, hogy az elmúlt évek folyamán többször is hivatalosan nevet változtatott. Először Debreceni Alexre váltott, utána pedig Uszikov Alexnek hívták – ahogy a Magyar Nemzet is utal rá. Turek feleségének nevét egy időben felkapta a magyar sajtó, mivel korábban Habony Árpád magyar miniszterelnöki (ex)tanácsadó barátnője is volt. Apja, Eduard Uszikov is elég ellentmondásos figurának számít. Az alapvetően a húsiparban érdekelt ukrán milliárdos Rogán Antal polgármestersége idején nagy kedvezménnyel szerzett meg több ingatlant a budapesti V. kerületben, hírhedt kopasz figurákkal foglalt el egy éttermet, vagy épp húsipari áfacsalás miatt vizsgálódott nála a rendőrség. A Magyar Nemzet értesülése szerint Eduard Uszikovot azóta már kiutasították Magyarországról.


A tízes leszámolás harmadik tettese Bodoky és “Turek” mellett a 2005-ben autóbalesetben elhunyt Szamaránszky Árpád “Paprika” volt. Az ügy további gyanúsítottjai Kádár Krisztián és V. Richárd. A többi gyanúsított – konkrétan Raisz Szilárd, Raisz Csaba, Szerencsés Zoltán, Reisz Andor, valamint a megrendelő Sátor Lajos – már mind halott.

Daňko megerősítette, hogy a tízes gyilkosság nyomozása a végéhez közeledik, hamarosan pedig várhatóan benyújtják a vádemelési javaslatokat az ügyészségre.

A NAKA-igazgató kiemelte, a Sátor-banda a legbrutálisabb szlovákiai bűnszerveztek közé tartozik. Hivatalosan legalább 60 halálos áldozat fűződik a nevükhöz a Fontána-gyilkossággal együttvéve. A bűnbanda által meggyilkolt és eltüntetett áldozatok közül 23 személy holttestét sikerült a rendőrségnek megtalálnia az utóbbi hét év folyamán.

Daňko kiemelte, bizonyos ügyek már jogerősen lezárultak, és bízik benne, hogy hamarosan a többi ügy végére is pont kerül.

Kik adták le a 113 lövést?

Ahogy az a sajtótájékoztatón kiderült, Bodoky Károly volt az 1999-es budapesti Döcher-gyilkosság elkövetője.

“Turek volt az a személy, aki megbízta barátját, Sátor Lajost azzal, hogy végezzen korábbi üzlettársával és barátjával, D. Györggyel, illetve annak barátjával, Dimitrovval. S. Lajos ezt a feladatot két emberére, a szlovák állampolgárságú B. Károlyra és Sz. Árpádra bízta. (…) A nyomozás adatai alapján B. Károly volt az a személy, aki 1999. február 2-án besétált az Újpalotán található vendéglátóhelyre, kabátja alatt egy Skorpió géppisztolyt rejtve. Hátrasétált a boxokhoz, és az ott tartózkodó D. Györgyöt, illetve annak barátját húsz lövéssel kivégezte. (…) Turek ezt a szívességet azzal hálálta meg, hogy aktívan közreműködött a dunaszerdahelyi tízes gyilkosságban. A nyomozás adatai alapján ő volt az egyik elkövető, aki részt vett ebben a bűncselekményben”

– nyilatkozta a sajtótájékoztatón Jeney Áron, a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda igazgatója. A magyar rendőrség egy animációt is készített arról, hogyan hajthatta végre Bodoky a Döcher-gyilkosságot.

Emellett – mint kiderült – Bodoky Károly a tízes gyilkosság ügyében beismerő vallomást tett, sajtóinformációk szerint azt vallotta, hogy ő felügyelt a vendégekre a földszinten, amíg a két lövész az emeleten végzett a Pápay-klán tagjaival.

Az utóbbi évtizedek sajtóinformációi ezzel a verzióval szembenállnak, eddig ugyanis úgy lehetett tudni, hogy valójában Szamaránszky Árpád felügyelt a vendégekre, amíg “Turek” és Bodoky 113 lövéssel végeztek tíz aldozatukkal a Fontána étterem emeletén. Az, hogy a rendőrség vizsgálta-e ezt a verziót, a sajtótájékoztatón nem derült ki. A Paraméter kérdésére Ľubomír Daňko csak annyit volt hajlandó elárulni, hogy Bodoky Károlyt mint együttműködő gyanúsítottat külön eljárás alá vonták. A válasz alapján valószínűsíteni lehet, hogy Bodoky verzióját hitelesnek találta a nyomozóhatóság.

Kádár Krisztián szintén beismerő vallomást tett, a Paraméter információi szerint ő anyagi segítséget nyújthatott Sátoréknak a bűnügy végrehajtásához. V. Richárd szerepét nem részletezték.

Kiderült az is, hogy egyes gyanúsítottak ellen magyarországi bíróság fog vádat emelni, bizonyos gyanúsítottak ellen pedig Szlovákiában történik majd vádemelés. A sajtótájékoztató helyszínén kiállították a fegyvereket, amelyeket a nyomozás során foglaltak le Magyarországon. Haris Sándor “Turek” egykori bizalmasánál. A rendőrök elárulták, hogy a fegyverek között van az a Skorpió géppisztoly is, amellyel a Döcher-gyilkosságot elkövették.

(parameter)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program