Ha Gašparral egy picit keményebbek a zsaruk, nem ússza meg oly könnyen a megvesztegetési gyanút

camera

1

Ha Gašparral egy picit keményebbek a zsaruk, nem ússza meg oly könnyen a megvesztegetési gyanút

Pavol Gašpar (Fotó: TASR) 

Megosztás

Mint arról korábban már beszámoltunk, Pavol Gašpar, a volt rendőrkapitány, Tibor Gašpar fia, igazságügyi államtitkár és a SIS igazgatói posztjára jelölt smeres politikus neve is felmerült egy vallomás során, mely arról szólt, hogy részt vett egy 60 ezer eurós megvesztegetésben 2015-ben. 

Az esetről még 2021 májusában vallott Bernard Slobodník, a NAKA pénzügyi egységének korábbi vezetője. Akkoriban Tibor Gašpar fia még nem volt ismert a nyilvánosság számára. A SME szerint Slobodník azt mondta, hogy Pavol Gašpar, valamint Marián Zetocha, a NAKA magas rangú tisztviselője 60 ezer euró kenőpénzt adott neki azért cserébe, hogy Pavol Konkoľ vállalkozó ne kerüljön vizsgálati fogságba. Slobodníkot a rendőrség később is kérdezte erről az ügyről, majd elmentek Konkoľ után is, aki pedig elismerte, hogy egykor 1,2 millió eurót fizetett egy meg nem nevezett figurának azért, hogy garantálja a büntetlenségét. Említett valamilyen dokumentumot is, amit ez a bizonyos figura széttépett előtte, alátámasztva, hogy nem kerül vizsgálati fogságba.

A megvesztegetési ügyet viszont nem oldották tovább, a rendőrség úgy ítélte meg, hogy elévült. Abból következtettek erre, hogy megvesztegetés, illetve közvetett korrupció gyanúja merült vel, mely kapcsán az elévülési idő 5 év. A 2015-ben elkövetett bűntény pedig 2021-re, mire nyomozás indulhatott volna az ügyben, eszerint már elévült.

A SME információi szerint viszont az esetet úgy is kvalifikálhatták volna, mint megvesztegetést, köztisztviselői hatalommal való visszaélésre való felbujtással, ez esetben pedig már tízéves az elévülési idő. A megvesztegetési ügyben így minimálisan Zetocha ellen még mindig folyhatna eljárás. Gašpar esetében nem biztos, hogy megállná a helyét ez a gyanú, mivel már nem volt akkoriban rendőr (2013 szeptemberében távozott a testülettől). Ilyen minősítés esetben Zetocha gyanúsított lenne, az enyhébb kvalifikációból kifolyólag viszont Gašpart még csak ki sem hallgatták.

A SME büntetőjogi szakértőket kérdezett meg az ügyben, akik elárulták, hogy a nyomozások elején a vizsgálótisztek időnként nem megfelelően kvalifikálják a bűnügyeket, a minősítés azonban a nyomozás során, sőt, még a bíróságon is változhat. A 2015-ös eset kapcsán viszont a kvalifikáció kulcsfontosságú volt, ugyanis ennek eredménye, hogy elévült.

A SME érdeklődött az Országos Rendőrkapitányságnál, hogy ellenőrizte-e valaki az eljárást ebben az ügyben, illetve hogy továbbra is kitartanak-e a korábbi minősítés mellett, de nem válaszoltak.

Marián Zetocha jelenleg a Tisztítótűz (Očistec) fedőnevű ügy 13 vádlottja között szerepel, 2020-ban tartóztatták le. Zetocha esetében a vádirat nem említ megvesztegetést a Konkoľ-féle üggyel kapcsolatban, ugyanakkor így is magas büntetés várhat rá, mivel bűnszervezeti ténykedéssel, hatalommal való visszaéléssel és kenőpénz elfogadásával vádolják.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program