A meleg nyár is befolyásolja a vírust és az is valószínű, mikor kaphatjuk meg végre az oltást

camera

1

A meleg nyár is befolyásolja a vírust és az is valószínű, mikor kaphatjuk meg végre az oltást

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

A nyár befékezi a vírus terjedését, de azzal nem lehet számolni, hogy teljesen eltűnik - állítja egy szlovák járványkutató.

Boris Klempa szerint a magasabb hőmérséklet, levegő alacsonyabb nedvességtartalma, az intenzívebb ultraibolya sugárzás csökkenti a vírus terjedési lehetőségeit, főleg, ha az ember kint tartókodik. De a négy fal között a cseppfertőzésre nincs hatással az időjárás.

Ami a hatékony vakcina előállítását illeti, a Szlovák Tudományos Akadémia szakembere nagy előrelépésről számolt be. Szerinte nincs értelme annak, hogy egyes országok sikeréről beszéljünk, mert az ellenanyag kifejlesztésébe többnyire nemzetközi vállalatok kapcsolódnak be. Néhány oltóanyagot már az embereken, önkénteseken tesztelnek. Ilyen klinikai kísérleteket végeznek már Kínában, az Egyesült Államokban, Németországban és az Egyesült Királyságban is.

Klempa elmondta, az oxfordi egyetem ambíciója, hogy még idén őszre előálljon a vakcinával. De inkább azt feltételezik a kérdés ismerői, hogy 12-18 hónap szükséges az oltóanyag kifejlesztéséhez, azaz 2021 tavaszára várható, hogy megkapjuk az ellenszérumot.

A vakcina kifejlesztése, annak is a laboratóriumi része nem is annyira időigényes. A legtovább az tart, amíg lefuttatját a szükséges teszteléseket, ahol a biztonság és a hatékonyság a legfontosabb szempont. Ez a része nem rövidíthető le, nem ugorható át.

A kutató szót ejtett arról is, miért van az, hogy arányaiban a gyerekeket alig érinti ez a vírus. Azaz bár hordozzák a fertőzést, csak legfeljebb enyhe tünetek jelentkeznek náluk, vagy még azok sem. Klempa megjegyezte, hogy ez azzal függ össze, hogy a náluk az immunrendszer még nincs teljesen kifejlődve, ezért a szervezetük másképpen reagál. (Ahogy egy másik írás foglalja össze a helyzetet egy egereken folytatott kísérletet bemutatva: az idős egereknél nemcsak a gyenge immunrendszer járul hozzá a pusztuláshoz vezető betegség súlyosságához, hanem egy olyan rendellenesség is, amely arra készteti az immunrendszert, hogy túlreagálja a fertőzést. Az immunrendszerük aggreszív reakciója okozza a legnagyobb károkat. Ez olyan, mintha a rendőrség egy szabálysértés bejelentésére kommandósokkal törne be az ajtón.) Ez a felismerés, hogy a gyerekek szervezete eltérő válaszokat ad a vírus megjelenésére, Klempa szerint jól hasznosítható a koronavírus elleni küzdelemben is.

(aktuality/qubit)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program