Mennyit kereshet egy képviselő Dunaszerdahelyen?

Megosztás

Azt már a tavaly őszi önkormányzati választások után megírtuk, hogy az önkormányzatok nehéz anyagi helyzete ellenére a polgármesteri fizetésen nem készül spórolni a városi önkormányzat (noha 2023-tól lényegében minden illeték drágult Dunaszerdahelyen). A képviselők javadalmazásának rendszerét viszont csak bő félévvel később sikerült megreformálni, és a részben vagy teljes mértékben városi tulajdonban lévő cégekbe jelölendő képviselőkről is csak ennyi idő után sikerült dűlőre jutni.

Hájos Zoltánt tavaly ősszel a számára törvényből adódó, közel 3900 eurós fizetés mellett a maximális, 60%-os jutalommal ösztönözték a munkára, így több mint 6200 eurós bruttó havi fizetéssel vághatott neki ennek a választási ciklusnak.

2022-ben azonban a nemzetgazdasági átlagbér már 1418 euróra nőtt, a dunaszerdahelyi polgármesteri alapbér ezáltal 2023-tól 4551-re, a jutalommal együtt Hájos Zoltán bruttó fizetése pedig 7281-re.

A motivált Hájos Zoltán

A képviselők tiszteletdíját sokáig konkrét összegben határozták meg, majd az előző évi nemzetgazdasági átlagbérhez kötötték. 2019-ben ehhez jött a havi képviselői juttatás az átlagbér 18%-ának mértékében. Akkor hozzávetőlegesen 1000 euró volt a havi átlagbér, tehát kb. 180 euró járt a képviselőknek havonta, továbbá testületi és bizottsági ülésenként kb. 30-90 euró.

Négy évvel később került sor a következő módosítására, és most nemcsak a nemzetgazdasági átlagbérrel együtt emelkedik a tiszteletdíj, de magát az arányt is emelték. Eddig ugyanis az átlagbér 9%-át kapta egy képviselő testületi ülésenként, 6%-át a városi tanács üléseiért, 5%-át a bizottsági ülésekért elnökként, 4%-át alelnökként és 3%-át bizottsági tagként, és 7%-ot eskettetőként egy adott napra.

Mostantól ez úgy módosul, hogy a képviselőknek havonta az átlagbér 22%-a jár, a testületi ülések után további 10%, a városi tanácsban 8%, bizottsági elnökként 6%, alelnökként és tagként 5%, eskettetőként pedig 8%.

A 2022-es nemzetgazdasági átlagbér alapján viszont egy képviselő mostantól havonta kb. bruttó 312 eurót kap, testületi ülésenként további 141,8-at, a városi tanácsban 113-at, bizottsági elnökként 85-öt, alelnökként és tagként 71-et, eskettetőként pedig egy napra 113-at – függetlenül a szertartások számától.

Továbbra is érvényes, hogy ezeket a tiszteletdíjakat egy évben legfeljebb 12 alkalommal kaphatják meg, függetlenül a testületi vagy bizottsági ülések számától.

Horony Ákos, a "legjobban kereső" városi képviselő

Tavaly ősszel írtunk arról, mely képviselők kerültek a városi tanácsba, illetve az egyes szakbizottságokba. Összesen négyen vannak, akik négy szervben is helyet foglalnak: Horony Ákos (Szövetség – Városi Tanács, 1 bizottság elnöke, 2 bizottság alelnöke), A. Szabó László (Szövetség – Városi Tanács, 1 bizottság alelnöke, 2 bizottság tagja), Horváth Zoltán (Független – Városi Tanács, 1 bizottság alelnöke, 2 bizottság tagja), Karaffa Attila (Szövetség – Városi Tanács, 3 bizottság tagja). Közülük Karaffa Attila alpolgármesterként nem jogosult ezekre a jutalmakra, az ő bérét a polgármesteri fizetés függvényében, a törvény szerint legfeljebb annak 70%-ában határozhatják meg, emelés nélkül – ez az összeg bruttó 3186 euró.

Egy olyan hónapban tehát, amikor mindegyik szakbizottság, a városi tanács és a testület is ülésezik, Horony Ákos 794 eurót, A. Szabó László és Horváth Zoltán pedig 779,8 eurót kereshet.

Ehhez persze hozzájön még a városi cégek felügyelő szerveiben betöltött funkció után járó jutalom, de ezt ez az elvrendszer már nem tárgyalja. Mindenesetre többszöri próbálkozás után ebben is sikerült dűlőre jutniuk a képviselőknek.

  • A Municipal Real Estate városi vállalat felügyelő tanácsába Karaffa Attilát, Dohorák Sándort (Szövetség), illetve Hakszer Rolandot (független) szavazták be.
  • Az augusztus közepétől új ügyvezető által irányított Gastro DS felügyelő tanácsában két független, Szelle Erika és Bachman László, valamint Földes Károly (Szövetség) foglalhat helyet.
  • A csupán kis részben városi tulajdonú FK DAC 1904 részvénytársaság elnökségébe Puha György (Szövetség), felügyelő bizottságába pedig Horváth Zoltán került, míg a DAC Aréna elnökségébe Földes Károly (Szövetség), felügyelő tanácsába Nagy Krisztián (Szövetség).
  • Ugyancsak delegálhat a város tagokat az általa részben birtokolt Southerm Správa vállalatba, itt a felügyelő bizottságban ezentúl Bugár György (Szövetség), valamint Herceg Andrea és Szelle Erika (mindketten függetlenek) foglalhat helyet.
  • A Thermalpark DS elnökségébe Horony Ákos és Bachman László került be, míg a felügyelő bizottságba Dakó Sándor, Nagy Iván (mindketten Szövetség) és Penczinger Csaba (független).
  • A városi médiát üzemeltető Perfects Rt. Elnökségének munkájában Nagy Krisztián, Őry Rita és Brunczvik Tünde (a két utóbbi független) vehet részt, a felügyelő tanácséban pedig A. Szabó László, Gútay László (Szövetség) és Jarábik Imre (független).
  • A sportaréna megépítésének levezénylését végző Arény Dsz elnökségébe A. Szabó Lászlót és Horváth Zoltánt, felügyelő bizottságába pedig Nagy Krisztiánt, Brunczvik Tündét és Jarábik Imrét szavazták be.
  • A Csallóköz Területi Idegenforgalmi Szövetségben a városi képviselő-testület delegáltja Nagy Iván lesz.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program