Mesežnikov: az a legvalószínűbb, hogy az SaS távozik a kormányból, hacsak Matovič „meg nem világosodik” a következő 7 hétben

2022. július 8. - 09:10 | Belföld

A Szabadság és Szolidaritás (SaS) Országos Tanácsa szerdai rendkívüli ülésén felmondta a koalíciós szerződést, és augusztus végéig vár az új szerződésre. Ha addig Eduard Heger miniszterelnök nem lép, és nem tudnak megegyezni egy új dokumentumban, aminek tartalmaznia kellene azt is, hogy Igor Matovič, az OĽaNO elnöke nem lesz kormánytag, akkor a párt négy minisztere lemond posztjáról. A kialakult helyzet lehetséges megoldásairól Grigorij Mesežnikov politológussal, az IVO társadalompolitikai intézet igazgatójával beszélgettünk.

Mesežnikov: az a legvalószínűbb, hogy az SaS távozik a kormányból, hacsak Matovič „meg nem világosodik” a következő 7 hétben

Az SaS szerdán érvénytelennek nyilvánította a koalíciós szerződést, új szerződést kötne, amiben az is szerepel majd, hogy Igor Matovič nem lesz kormánytag. Hogyan zárulhat ez a történet? Sikerül újra átalakítani a kormányt az SaS nyomására, mint 2021-ben, vagy bukik a koalíció?

Ha az eddigi koalíciós tapasztalatokból indulunk ki, ha megnézzük Igor Matovič reakcióit az őt ért kritikákra, akkor én azt tartom a legvalószínűbbnek, hogy az SaS augusztus végén távozik a koalícióból. Az OĽaNO – úgy tűnik – elég egységesen és határozottan kiáll Matovič mellett. Az sem látszik nagyon valószínűnek, hogy belemennének egy többes minisztercserébe, például abba, hogy a kormányból távozna mindhárom pártelnök, tehát Matovič mellett Sulík és Remišová is lemondana posztjáról. Jelenleg a legvalószínűbb forgatókönyvnek az tűnik, hogy az SaS kilép a koalícióból és a kormányból. De ezt most mondom, lehet, hogy egy hét múlva már más lesz a helyzet. Van több lehetséges forgatókönyv, azok közül nekem ez tűnik a legvalószínűbbnek.

Grigorij Mesežnikov, az IVO Közéleti Kérdések Intézete igazgatója (Fotó: TASR)

Mit fog jelenteni az SaS távozása? Teljesen szétesik a kormány? Vagy kisebbségi támogatással működhet tovább?

Ezt még nehezebb most megjósolni, csak lehetséges változatokról beszélhetünk, de nem lehet megmondani, hogy melyik a legvalószínűbb. Elképzelhető a kisebbségi kormányzás is, akár az SaS támogatásával bizonyos törvények esetében, egyszeri megállapodások alapján. De működhet kisebbségi kormány az ellenzék egy részének támogatásával is. Ez ugyan már más tészta lenne, az eddigitől eltérő irányt venne a kabinet, és a választók is másképp reagálnának rá. Lehet bizalmi szavazást tartani a kormányfő ellen, akár többször is, és ha nem kap bizalmat, akkor az egész kormánynak távoznia kell. Ilyen esetben lehet előrehozott választás. És előfordulhat még a szakértő vagy hivatalnokkormány, ami ideiglenesen irányíthatná az országot a következő választásig, de ezt nem tartom nagyon valószínűnek.

Hogyan értékeli a két másik koalíciós partnernek, Boris Kollárnak, a Sme rodina és Veronika Remišovának, a Za ľudí elnökének a reakcióját az SaS döntésére? Ők mindketten Sulík és Matovič személyes konfliktusának számlájára írják a kialakult helyzetet. Így van? Tényleg két ember összeférhetetlensége miatt bukhat a kormány?

Veronika Remišová és Boris Kollár ebben az esetben csak statiszta. Nem tudják befolyásolni a történéseket.

Bármit mondanak, az csak színezheti a helyzetet, elárulhatnak valamit a konfliktus természetéről, kulisszatitkokat fedhetnek fel, de ez az OĽaNO és az SaS közti konfliktus, ebbe nem léphetnek bele semmilyen módon.

Margóra mondom, hogy a Sme rodina sokszor okozott olyan helyzetet, amilyennek egy normális koalícióban nem lett volna helye, de eddig megúszta.

Nem reális tehát, hogy Kollár esetleg rábírhatja egyik vagy másik felet a megegyezésre? Talán inkább Matovičra van nagyobb hatással. Nem érheti el a koalíciós megőrzését?

Én ezt kizártnak tartom. Kollár biztosan nagyon szeretné, ha maradna a koalíció, és ő mindenáron a kormány része akar maradni akkor is, ha az SaS kilép. De hogyan tudna hatni az SaS-re? Ha Sulíkék el akarnak menni, akkor elmennek, Kollár ide vagy oda. A koalíción belüli viszonyt a Sme rodina eddig sem javította, inkább csak rontotta. Nem volt hajlandó például támogatni a koalíciós javaslatokat, ezért a koalíciós pártokból távozott függetlenek között kellett támogatókat keresniük. Ez a konfliktus azonban nem róluk szól. Az SaS úgy értékeli a helyzetet, hogy Matovičcsal nem lehet tovább folytatni, az OĽaNO pedig úgy, hogy csak Matovičcsal lehet folytatni. Ennek a helyzetnek a legvalószínűbb megoldása az SaS távozása. Persze vannak más elképzelhető forgatókönyvek is, de ez a legvalószínűbb.

A kormány várható bukása sem kényszerítheti rá az OĽaNO-t arra, hogy visszahívják a kormányból Matovičot?

Az OĽaNO semmire sem tudja rákényszeríteni Matovičot, amit ő nem akar magától megtenni.

Ha Matovič valamivel nem ért egyet, akkor az az OĽaNO számára nem járható út. Ha Matovič egyetértene azzal, hogy távozik a kormányból, akkor természetesen a párt is örülne ennek a megoldásnak. Sajnos ebben a pártban ez így működik.

A Matovičot támogatók többsége ugyan önként és őszintén áll mögötte, de vannak olyanok is, akikből kikényszeríti ezt a támogatást. Amit a köztársasági elnök vétójának megtörése alkalmával tett a frakcióval az kifejezetten a frakció egy részének a „megerőszakolása” volt. De a frakció tagjainak túlnyomó többsége még mindig őt támogatja.

Annak mekkora az esélye, hogy Matovič meggondolja magát? Feltehetően ő is látja, hogy milyen alacsony a népszerűsége, látja, hogy milyen alacsony pártja támogatottsága, ő sem akarhatja az előrehozott parlamenti választást.

Ez egy jó megközelítés, de látva Matovič elmúlt 2-2,5 éves múltját, és látva, hogyan működött ebben a kormányban,

nagyon alacsonynak tartom annak a valószínűségét, hogy Matovič a következő hét hétben „megvilágosodik”.

Nem állítom, hogy ez lehetetlen, hogy nulla a valószínűsége, csak azt, hogy nagyon kicsi. Valaminek történnie kellene, ami hatással lehet a fejében élő képre, és én jelenleg semmi ilyet nem látok.

Eduard Hegernek sincs akkora hatása, hogy ezt elérje Matovičnál?

Ereje biztosan nincs hozzá, esetleg meggyőzheti, hiszen közeli munkatársak. Akkor más lenne a helyzet, ha azt látnánk, hogy Hegernek kétharmados a támogatottsága a párt frakciójában, Matovičé pedig egyharmados. Akkor lenne esélye Hegernek, de nem ez a helyzet. Heger ráadásul lojális Matovičhoz, és egyben a lekötelezettje neki, hiszen Matovič javasolta őt a kormányfői posztra. Matovič nélkül nem lenne miniszterelnök.

De Heger mondhatja, hogy »benyújtom a lemondásomat«, és ezzel bukik a kormány. Ez sem elég erős fegyver?

Ezt megteheti, de ez nem a kormány megőrzéséről szól.

Matovič a következő kormányba újra javasolhat miniszterelnököt, akár még saját magát is.

Ő úgy érzékeli a valóságot, hogy eddig a legjobb döntéseket hozta. A családtámogatási csomag, a COVID-tesztelés, a Szputnyik, a járványellenes intézkedések, a vakcinalottó, minden szuper az ő értelmezésében.

A miniszterek között sem találni olyat, aki hatással tud lenni rá?

Jaroslav Naď védelmi miniszter biztosan nagyon sajnálná a kormány bukását, de ő is támogatja Matovičot. Az OĽaNO „egy emberes” mozgalom, ennek ez az ára. Azt sem tudjuk pontosan, hogy melyik miniszter tagja az OĽaNO-nak, és melyik nem, a parlamenti frakció nagy része valószínűleg nem tagja a mozgalomnak. Egy ilyen csoportosulásban, mint amilyen az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek mozgalma, nem működik a visszacsatolás a párton belül. Nem állítom, hogy a többi pártban tökéletes ez a folyamat, de ha összehívják mondjuk az országos tanácsot, akkor mégis előkerülnek különféle vélemények. Az OĽaNO-ban azonban ezt a döntést csak Matovič hozhatja meg.

Meddig tarthat ez a válság? A nyáron még marad a kormány, vagy már a nyár végét sem éri meg?

A válság a koalícióban keletkezett, a kormány működésére csak közvetett hatással van. A háttérben folyhatnak a tárgyalások, a kormány attól még működhet.

Az SaS már eddig sem járt a koalíciós tanács üléseire, a kormányból most sem léptek ki, tehát a kabinet működhet tovább.

Vannak olyan területek, ahol egészen jó eredményeket tudnak felmutatni. Az állam, a közigazgatás működik.

Az SaS ki fogja bírni a rá nehezedő nyomást? Nem várhatóak repedések a pártban, hiszen a koalíció többsége azzal érvel, hogy már a harmadik kormányt buktatja meg?

Most úgy látszik, hogy teljesen egységesek, és Sulík mögött állnak. A múltban már voltak szakadások a pártban, tömeges kilépések is, legutóbb Lucia Ďuriš Nicholsonová távozott, de ebben a kérdésben mindenki Sulíkot támogatja.

Lajos P. János