Mi lesz a kis- és közepes boltokkal a különleges illetékek bevezetése után?

2018. október 25. - 10:15 | Belföld

Az SNS által javasolt különleges illetékről szóló törvényt a parlament kedden a második olvasatba továbbította.

Mi lesz a kis- és közepes boltokkal a különleges illetékek bevezetése után?
Fotó: TASR - illusztráció

A Híd változtatásokat szeretne kieszközölni a különleges illetékről szóló törvényben. Peter Antal parlamenti képviselő és a Híd párt alelnöke szerint a változtatási javaslat alapgondolata, hogy

az üzletláncok részére bevezetett különleges illeték nem érintheti kedvezőtlenül a kis és közepes boltokat. Ezek ugyanis a maguk módján pótolhatatlanok, mivel a nagyvárosokon kívül biztosítják az ellátást. „Ne ártsunk azoknak, akiknek segíteni akarunk“ – közölte Antal.

A Híd szerint a nemzetiek javaslata, mely szerint a nettó árbevétel 2,5%-át egységesen mindenki befizetné a különleges illeték formájában, nem veszi figyelembe az elárusítóhelyek fenntartásának különböző mértékű költségeit, és éppen ezért nagy valószínűséggel negatívan fogja érinteni a szlovák élelmiszertermelők kis és közepes elárusítóhelyeit.

„Ha nem akarjuk felszámolni az ilyen boltokat, és egyúttal a hazai élelmiszertermelőket is támogatni akarjuk, akkor ezt úgy kell tennünk, hogy a változtatást éppen ők ne érezzék meg” – tette hozzá a koalíciós párt.

A képviselő azt javasolja, hogy a járulékfizetési kötelezettség csak a nagyobb üzletláncokra legyen érvényes. „Nem hagyhatjuk figyelmen kívül a szlovákiai kereskedelmi létesítmények közötti különbségeket. Hiszen a nagyobb városokon kívüli területeken a kisebb boltok biztosítják az ellátást, melyek haszna lényegesen kisebb, ugyanakkor a fenntartásuk arányaiban nagyobb kiadásokat igényel. Az áruellátást is nehezebb biztosítani, mint a városi üzletláncokban” – tette hozzá a javaslat megfogalmazója.

A Híd szerint, ha be akarjuk vezetni a különleges illetéket, akkor azt úgy kell tennünk, hogy ezt ne érezzék meg sem a végső fogyasztók a magasabb árakon keresztül, sem pedig az élelmiszerforgalmazók az alacsonyabb felvásárlási árakon keresztül, amelyek sok esetben még most is alacsonyabbak, mint a gyártók elszámolható költségei.

„Úgy gondoljuk, hogy törvényileg kellene megerősíteni az üzletláncok ellenőrzését a beszállítókat érintő árképzés területén. A javaslatunk ilyen irányba halad” – jelezte Antal.


(TASR)