Mičovský lemond, Heger magyarázkodik, Lengvarský kivár, a Szputnyik meg lassan ránk rohad

camera

1

Mičovský lemond, Heger magyarázkodik, Lengvarský kivár, a Szputnyik meg lassan ránk rohad

Fotók: Cséfalvay Á. András - További felvételekért kattints! 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


Úgy tűnik, mindenki valaki más miatt viszi el a balhét. Az agrárminiszter például egy rosszul megválasztott vezető miatt kényszerül lemondani, a miniszterelnöknek pedig a titkosszolgálatok miatt kell magyarázkodnia. Játssza az alibistát az egészégügyi tárca vezetője is, ő meg a kormánybeli kollégáira mutogat, ahelyett, hogy döntene végre Szputnyik-ügyben.

Nem látta a fától az erdőt

Ma megtudtuk, hétfőn búcsút int a Heger-kormánynak Ján Mičovský földművelésügyi miniszter, aki a tárcájánál „meg nem érdemelt kiváltságok és kenőpénzek bonyolult rendszerét örökölte az előző kormányoktól“ – legalábbis a kormányfő szerint, aki viszont Matovičtól örökölte a zólyomi erdészt. Döntését Mičovský a Szlovák Földalapnál történt visszaélésekkel indokolta. A nyomozás szerint a földalapnál egy bűnszervezet működött, amelynek tagjai szervezett módon, folytatólagosan követtek el korrupciós bűncselekményeket, és éltek vissza hatalmukkal. A bebukottak között van az alap jelenlegi igazgatója, Gabriela Bartošová is, akit viszont éppen a jelenlegi miniszter ajánlott be a posztjára, és aki miatt most el kell vinnie a balhét.

Nem igazán sajnálja Mičovský távozását a tárca korábbi vezetője. Simon Zsolt szerint az agrárminiszter csődöt mondott tétlensége miatt, és a hivatalban töltött bő egy év alatt a miniszter fikarcnyit sem javított az ágazat helyzetén. Mičovský eddigi miniszterkedését egyébként többen is bírálták, az viszont elvitathatatlan, hogy egyike volt a korrupcióellenes harc jelentős személyiségeinek. Már csak ezért sem dönthetett másként, mint hogy megválik a miniszteri bársonyszékétől.

Heger a parlamentben magyarázkodhat

Alig ér haza a kormányfő Brüsszelből, szerdán máris sűrű program vár rá. A kormányülésen kívül tiszteletét teszi a parlamentben is, ahol a képviselőknek arról számol be, miért is kezdeményezett egy szupertitkos találkozót a titkosszolgálat épületében. A legfőbb közjogi méltóságok jelenlétében állítólag arról volt szó, hogy manipulálhatták néhány nagy korrupciós ügy kivizsgálását. Heger elöljáróban annyit elárult, hogy a híresztelésekkel ellentétben a megbeszélésen nem került szóba a már korábban lekapcsolt Vladimír Pčolinský ügye.

A SIS volt főnökével kapcsolatos az a hír is, hogy kedden úgy döntött a Legfelsőbb Bíróság, továbbra is vizsgálati fogságban marad a volt titkosszolga. Pčolinskýt még márciusban vették őrizetbe a NAKA emberei. Azzal gyanúsítják őt, hogy több tízezer eurónyi kenőpénzt fogadott el Zoroslav Kollár csődügyvédtől, aki cserébe állítólag azt kérte, hogy az SIS ne figyelje meg őt.

A szerdai rendkívüli parlamenti ülésre egyébként Ficóék kezdeményezésére és Pellegriniék heves bólogatása közepette kerül sor. Az már most borítékolható, hogy sok mindent nem fogunk megtudni a május 17-i titkos megbeszélés részleteiről, amelyet ugye nem véletlenül tartottak egy lehallgathatatlan helyiségben.

Szputnyik a láthatáron

Kedden kiderült, hogy majd a szerdai kormányülés után kiderül, megkezdik-e az orosz vakcina használatát Szlovákiában. Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter egy mai rádióinterjúban elmondta, ha a kormány rábólint, ő gond nélkül aláírja a Szputnyik V vakcina hazai alkalmazását.

Mindenesetre elgondolkodtató, hogy bár megtehetné, a kormány egyetlen orvos tagja nem akar saját hatáskörben dönteni az oltóanyag sorsáról, inkább megvárja, hogyan vélekedik a dologról mondjuk a kulturális tárca vezetője, a környezetvédelmi miniszter vagy a már említett, távozóban lévő öreg erdész. De ne legyünk elégedetlenek, hiszen még három hónap sem telt el azóta, hogy hatalmas csinnadrattával leszállt a kassai repülőtéren a Szputnyik, és lehet, hogy máris kiderülhet, belpolitikai csatározások eszköze helyett akár oltásra is alkalmas lehet az orosz vakcina. Feltéve, hogy addig nem romlik meg. Ha ugyanis júniusban nem kezdik el az oltást a Szputnyik V-vel, lejár a szavatossága annak a 200 ezer adag oltóanyagnak, ami március óta a szlovákiai raktárakban dekkol.

Oltástól igazolásig

Az egészségügyi információs szakhatóság minden igyekezete ellenére keddig több mint 71 ezer beoltottnak sikerült megszereznie az elektronikus oltási igazolást. A rendszer hétfőn indult be, meglehetősen döcögősen, az egészségügyi informatikus szakik közül valószínűleg senki sem számított arra, hogy az emberek rávetik magukat a lehetőségre, hogy kétnyelvű, szlovák és angol igazolást kapjanak arról, hogy beoltották őket. Ez ez ideiglenes igazolás egyébként augusztus 11-ig lesz érvényes, utána úgynevezett zöld covidútlevél váltja majd fel.

Szűk egy hetük van még azoknak az egészségügyi szolgáltatóknak, amelyeknek a munkatársai a frontvonalban dolgoztak a koronavírus-járvány elleni küzdelem során, hogy kérvényezzék a munkájukért járó jutalmat. Ők május 31-ig tölthetnek ki ezzel kapcsolatban egy elektronikus kérvényt. A covid-osztályokon éjt nappallá tévő dolgozók nevében csak reménykedhetünk, hogy az online oltási igazolás kapcsán bedőlt informatikai rendszer ezúttal nem mond csütörtököt.

Juhász László

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program