Miért a Csallóközben követelik a legtöbb áldozatot a daganatos megbetegedések?

camera

1

Miért a Csallóközben követelik a legtöbb áldozatot a daganatos megbetegedések?

Forrás: topky.sk 

Megosztás

Február 10-én a Topky.sk készített összeállítást az egészségügyi minisztérium által kibocsátott statisztikákból, melyből kiderült: Szlovákiában a Dunaszerdahelyi járásban a legmagasabb a daganatos megbetegedések általi elhalálozások száma.

A statisztika arra is rámutatott, hogy az EU-tagországok közül Magyarország és Szlovénia után Szlovákiában a legmagasabb a rák okozta elhalálozások száma. A statisztika részleteit alábbi cikkünkben ismertettük: Országos viszonylatban a Dunaszerdahelyi járásban okozza a legtöbb ember halálát rákos daganat

A daganatos megbetegedések magas számáról, és a statisztika összefüggéseiről MUDr. Csóka Tibort kérdeztük. A Dunaszerdahelyen praktizáló onkológus az adatok magyarázatát a földrajzi tényezőkkel kezdte, és elmondta, nem csak a Csallóköz területe kritikus ilyen szempontból.

“Ha geopolitakailag a Szlovák Köztársaságról beszélünk, egyértelműen kimutatható, hogy Pozsonytól egészen Rozsnyóig egy olyan területről van szó, ahol kiemelkedő a daganatok előfordulása, és az ehhez kapcsolódó elhalálozások mértéke. Ennek több oka lehet, melyekről érdemes szót ejteni ebben az összefüggésben.

Az ilyen jellengű vezető megbetegedések a tápcsatorna-daganatok, tehát a végbél- és a vastagbél-daganatok, valamint a tüdőrák, és az adatokból láthatjuk, hogy ezek száma Magyarország területén a legkritikusabb. A dél-szlovákiai területek elsőszámú epidemiológiai tényezője az lehet, hogy hűen követjük a magyar táplálkozási- és életviteli szokásokat.”

– ismertette a tényezőket Csóka Tibor.

A tüdőrák kialakulásáért nyilván a dohányzás felel, de amennyiben a tápcsatorna-daganatokat nézzük, az onkológus elmondása szerint a glutén- és laktózérzékenység erőteljes ok-okozati viszonyban lehet ezek kialakulásával.

“Szakmai körökben sokan úgy becsülik, hogy akár 30-40 százalékos lehet szűkebb régiónk népessége körében a glutén- és laktózérzékenyek száma. Ez az allergiás reakció egy immunológiai folyamatot indít be, amely egy szivárgó bélszindrómát okoz, amely kockázatosnak számít” – véli az orvos.

Felmerülhet az a tényező is, hogy a Csallóközben, ezen a termőföldben és vízkészletben gazdag területen soha nem éheztek az emberek. Az itteni ember hozzá van szokva ahhoz, hogy háztáji bőségben éljen, és nagy mennyiségű állati eredetű fehérjét, zsírt vigyen be a szervezetébe.

Az érzékenység kialakulásáért az onkológus szerint azonban nem a háztáji élelmiszer, hanem a nagy üzletláncok által forgalmazott finomított, konzervált, adalékanyagokkal teli élelmiszerek lehetnek a felelősek.

Csóka Tibor úgy véli, az ilyesféle élelmiszerektől való tartózkodás, és az úgynevezett paleolit étrend alkalmazása sokat tehet a bajok megelőzése érdekében.

“Ez azonban egy rendkívül összetett dolog, itt mentalitásról van szó, gazdasági-földrajzi összefüggésekről, életvitelről, életfelfogásról, és a nagy üzletláncok elterjedéséről”

– hangsúlyozza az onkológus, aki egyébként bízik abban, hogy 10-15 éven belül elsősorban helyben megtermelt élelmiszert fogunk vásárolni és fogyasztani, és ebből kifolyólag akár mérséklődhetnek ezek a szomorú adatok.

Jólét és mértéktelenség

A statisztikai adatokból viszont további következtetéseket is le lehet vonni, ha figyelembe vesszük, hogy a Dunaszerdahelyi járás az ország egyik leggazdagabb régiója.

“Ha belegondolunk abba, hogy a Csallóköz 113 ezer lakosára mennyi vagyonos ember jut, akkor országos viszonylatban a pozsonyi régiótól nem sokkal lemaradva biztos másodikok vagyunk. Ezzel arra akarok kilyukadni, hogy az anyagi jólét többet megenged, és az esetleges mértéktelenség keveredik a több évtizedes, generációs, kódolt viselkedési és táplálkozási mintákkal” – véli az onkológus.

Viszont nem csupán a jóléthez kötődő életvitelről, hanem az onkológiai diagnosztika fejlettségéről is szó van – ugyanis ahol fejlettebb a diagnosztika és az ellátás – Dunaszerdahely és a főváros környéke is ide tartozik –, ott eleve ott eleve több betegséget diagnosztizáljanak, és kevesebb beteg marad kezeletlenül.

“Dunaszerdahelyen ketten, MUDr. Kubikkal dolgozunk onkológusként. Bár a járási kórházban nincs onkológiai osztály, diagnosztikai eszközeink közé gyakorlatilag a legmodernebb műszerek tartoznak, ilyen a nagy felbontású CT, és a városban MRI-berendezés is található. A környéken élők számára óriási előny és lehetőség, hogy Pozsony közel van hozzánk, és a fővárosban két patinás onkológiai központ is működik, konkrétan a Szent Erzsébet Onkológiai Intézet (Onkologický ústav sv. Alžbety), és a Nemzeti Onkológiai Intézet (Národný onkologický ústav). Ez azt jelenti, hogy

mind a diagnosztikai, mind a terápiás lehetőségek is adottak régiónkban. Egyértelműen kijelenthető, hogy tőlünk keletre – Rozsnyó, Losonc, Rimaszombat vagy Nagymihály környékén jóval szervezetlenebb az onkológiai diagnosztika és az ellátás is. Ha őszinte akarok lenni, már Párkánytól gondok vannak. A gazdasági helyzet és a diagnosztikai felkészültség tehát reálisan befolyásolja azt, hogy mennyi daganatos megbetegedést regisztrálnak a Dunaszerdahelyi járásban

– nyilatkozta a Paraméternek Csóka Tibor onkológus.

(parameter)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program