Miért fontos, hogy szakértőre bízzuk a fogászati kezeléseket?

2022. január 17. - 10:04

Még a rendszeres fogápolás és megfelelő szájhigiénia mellett is előfordulhat, hogy valamilyen fogászati kezelésre vagy beavatkozásra van szükségünk. Ezek a mai modern technológiának hála általában fájdalommentesek, gyorsan, viszonylag rövid gyógyulási idővel bírnak. 

Ám a kezelés milyensége attól is függ, milyen orvosra bízzuk magunkat. Ha fogainkról van szó, érdemes minél tapasztaltabb, nagyobb szakértelemmel rendelkező fogorvosokat választani, hiszen így lehetünk biztosak abban, hogy a lehető legjobb kezelést kapjuk. Másrészt a fogászat is, - hasonlóan az orvoslás többi területéhez, -  egyre inkább specialisták uralat szakterületekre válik szét. Az ismert szakterületek szakemberein (szájsebész, fogszabályozó orvos) túl van már konzerváló fogász (fogtömés), endodontus (gyökérkezelő specialista), gnatológus (állkapocsízület), protetikus (fogpótlás), parodontológus (fogágy), implantológus.

De vajon miért érdemes még szakértő kezeire bíznunk magunkat? Cikkünkben utánajártunk! 

Miért fontos, hogy szakértőre bízzuk a fogászati kezeléseket?

Egy jó szakember mindig tervez

Mielőtt bármi is történne, egy megbízható fogorvos konzultációra, illetve előzetes állapotfelmérésre hívja a beteget. Ennek során megvizsgálja a problémát, a fog vagy íny állapotát, illetve elkészíti a kezelési tervet is.

Amennyiben ez a lépés kimarad, úgy számos negatív következménnyel kell szembenéznünk. Egy implantációval történő fogpótlás során például előfordulhat, hogy a hiányzó tervezés miatt az implantátum kilökődik, ezzel nem kevés bosszúságot és extra költséget okozva a páciensnek.

A mai fejlett technológiának hála szinte bármilyen fogászati kezelés precízen megtervezhető, ezáltal maga a kezelés sokkal sikeresebb lehet. Ha túlestünk ezen a fázison, akkor már csak a kivitelezés marad hátra.

A precíz kezelés fájdalommentes…

Vagy legalábbis minimális fájdalommal jár. Ennek oka, hogy a legtöbb beavatkozás ma már helyi érzéstelenítés mellett történik, így a kezelés során nem érzünk semmit, de a gyógyulás során is csak minimális fájdalmat.

Amennyiben szakértőre bízzuk magunkat, biztosan elkerülhetjük a felesleges fájdalmat, és rövidebb gyógyulási idővel is számolhatunk.

Ha már gyógyulási idő, akkor viszont le kell szögeznünk: sajnos bizonyos beavatkozásoknál ezt az időtartamot egyáltalán nem lehet sürgetni. Előfordulhat, hogy szükség lehet néhány hónapra, de akár fél évre is. Azonban ezeknél a kezeléseknél jellemzően olyan változtatások történnek, amelyek hosszú évekre vagy akár életünk végéig szólnak.

Fontos a megelőzés is

Miután elvégezte a kezelést, egy jó fogorvos mindig tanácsokkal látja el a pácienst. Ez vonatkozhat például az általános fogápolási szabályokra, de akár tanácsokat adhat a leggyakoribb fogproblémák elkerülésére vonatkozóan is, vagy épp egyéb kezeléseket javasolhat akkor, amikor szükségesnek látja.

Emellett az ilyen típusú orvosok segítséget nyújtanak a helyes fogápolás elsajátításában is, javaslatot tesz például a fogkefe, fogkrém minőségére, elmagyarázza a fogselyem használatának fontosságát, stb.

Ha tehát szeretnénk meggyőződni arról, hogy jó kezekben vagyunk, akkor figyeljünk a felsorolt jelekre! Ezekből nagyjából már le lehet szűrni, mennyire megbízható a fogorvosunk.

(PR-cikk)