Miért válhat a póker olimpiai sportággá?

Hirdetés

2022. március 12. - 08:42

camera

1

Miért válhat a póker olimpiai sportággá?

590f8346d39043977f8b459a 

Megosztás

Több mint 200 éven át a pókerről mindenkinek a füstös kártyatermek és legendás vagyonokat nyert, illetve vesztett mozivászonra illő karakterek jutottak eszébe. Egészen 2003-ig ez a világ csak nagyon kevesek számára volt nyitott, amikor is aztán a valószerűtlen nevű Tennessee állambeli könyvelő, Chris Moneymaker (magyarul „Pénzcsináló”) megnyerte a World Series of Poker Main Event eseményét. Az ő győzelme a pókert egy multimillió-dolláros globális iparággá alakította át, amelyet manapság élő vagy online formában már több millió ember játszik naponta.

Immáron a nagyobb sporteseményekhez hasonlóan a premier pókerversenyek is felkapottak lettek, szponzorokat kaptak, és televíziós vagy online közvetítésnek örvendenek a világ minden táján. Azonban a modern pókerrel járó hírnév, szerencse és dicsőség ellenére a játék még mindig rengeteg rejtett titkot tartogat, ami miatt nehezen legitimálható.

Ám a póker egyik formája most mindezt megváltoztathatja.

Póker az olimpián?

Az olimpia világszerte az egyik legrangosabb esemény, ahol csakis a krémek krémje vehet részt. Ahhoz, hogy egy sport olimpiai sportággá váljon, a hatóságoknak meg kell győződniük arról, hogy az készségalapon működik. A Nemzetközi Sportszövetségek Globális Szövetsége (GAISF) az, amely egy ilyen kaliberű döntést meghozhat, és ez az a fő szempont, amelynek meg kell felelniük. Ha megkérdezzük a póker szakértőit, azt a választ fogjuk kapni, hogy a póker legalábbis részben készségalapon működik. Még ha a játékos rossz lapokat kap is, az ezzel kapcsolatos viselkedése dönti el, hogy veszteni, vagy nyerni fog-e. A pókernek számos változata létezik, a kártyák pedig teljesen véletlenszerűek – éppen ez teszi a játékot utánozhatatlanul érdekessé!

A döntés következő szintjét a Nemzetközi Olimpiai Bizottságon (IOC) belül működő Olimpiai Program Bizottság képezi, amely felügyeli a programban szereplő, valamint az olimpiai sportágként nem elismert sportokat. Hét különböző kritérium alapján ez a bizottság dönt arról, hogy mely sportágak adhatók hozzá a hivatalos olimpiai programhoz.

Az IOC kritériumai tartalmazzák a sport történetét és hagyományait, az egyetemességét, a sport népszerűségét és arculatát, a sportolók egészségét, a sportot irányító nemzetközi szövetség fejlődését, valamint a sportesemény megrendezésének költségeit.

Ezen kritériumok alapján könnyen beláthatjuk, hogy viszonylag közel lehet a nagy nap, amikor a póker nemzetközileg elismert és tiszteletnek örvendő sporttá válik, és a rangos olimpia keretein belül játszhatják majd. Ám míg a megfigyelési státusz máris egy ígéretes lépés, a pókerben valószínűleg ennél több lehetőség is rejlik!

Milyen készségekre van szükség a pókerben?

Azok, akik nem ismerik a pókert, szerencsejátékként tekintenek rá, mint más kaszinójátékokra, például a rulettre, vagy a nyerőgépekre. Még többen hiszik azt, hogy az eredmény egyedül a szerencsén múlik.

Semmi sem állhatna távolabb az igazságtól!

A pókerben a játékosok nem csupán a játék ismeretére, hanem pszichológiai és matematikai készségekre is támaszkodnak, amellyel közvetlenül befolyásolhatják az eredményt.

Neumann János, a nagy játékelméleti szakember úgy tekintett a pókerre, mint az emberi döntéshozatal tökéletes modelljére, amely megtalálja a választásokat kísérő egyensúlyt a készség és a véletlen között.

Neumann János a pókert a végső stratégiai kihívásnak tekintette, amely nemcsak egy olyan játék matematikai elemeit ötvözi, mint a sakk, de egyedülállóan emberi, pszichológiai készségeket is, amelyeket nehéz pontosan modellezni.

Egyéb jelöltek

Számos másik sportág is van, melynek eltökélt szándéka, hogy olimpiai sporttá váljon, és egy jó ideje küzd már ezért a címért: ilyen például a szkander, a foosball és dodgeball. Ezen sportok mindegyike (a pókert is beleértve) „megfigyelési” státuszt kapott a GAISF-től, amely potenciálisan az első lépése ennek az utazásnak. A GAISF a felelős ezekért a döntésekért, illetve az új sportágak bevezetéséért az olimpián (vagy egyes sportágak törléséért). Különböző sportágakat relatív gyakorisággal vesznek fel és törölnek a hivatalos olimpiai események listájáról. A golf és a rögbi például a 2016-os és a 2020-as nyári olimpiai játékokon debütált az olimpiai sportágak között. A legújabbak a hivatalos listán a rúdtánc, a dodgeball, a foosball (csocsó), a szkander, a foot golf és a kettlebell emelés.

Láthatjuk, hogy az olimpia, mint intézmény mindent megtesz, hogy lépést tartson az idővel!

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program