Mikulec kimagyarázta magát a koalíciós tanács előtt, a kormány nem támogatja a belügyminiszter elleni bizalmatlansági indítványt

2022. március 30. - 11:35 | Belföld

A kormány nem támogatja a parlamenti képviselők egy csoportja által Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt.

Mikulec kimagyarázta magát a koalíciós tanács előtt, a kormány nem támogatja a belügyminiszter elleni bizalmatlansági indítványt
Roman Mikulec belügyminiszter (Fotó: TASR)

A kormány által szerdán elfogadott határozat leszögezi: a háború első napjától kezdve minden határátkelőn jelen voltak a belügyminisztérium alá tartozó intézmények - a válságkezelés és a járási hivatalok, a rendőrség, valamint a tűzoltó- és tentőszolgálat emberei.

"A médiában ismertetett esetek egyikében sem történt hivatali hatáskörrel való visszaélés, korrupció vagy klientelizmus, bár a Szlovák Köztársaság kormánya megérti, hogy ez elképzelhetetlen az ellenzéki képviselők számára, akik évek óta alkalmazzák ezeket a praktikákat a saját javukra" - áll a kormányhatározatban. Eszerint a magáncégek nem irányítják a válságkezelést, csupán segítik a menekültek koordinálását Szlovákia területén. Mivel az állam kapacitása "akkor és ott elérte a határait", alapos mérlegelés után a tárca a magánszektor bevonása mellett döntött. A kormány kiemeli azt is, hogy az ellenzék által támadott, 2 517 025,20 eurós szerződés csupán keretmegállapodás.

Roman Mikulec belügyminiszter két éve van a pozícióján, de már a negyedik bizalmatlansági indítványt nyújtották be vele szemben.

A Smer-SD szerint a belügyminiszter többször megismételte, hogy Szlovákia készen áll a migrációs hullámra, és az állam kézben tartja a helyzetet. "A valóság azonban az volt, hogy az állam kritikusan kudarcot vallott a menekültválság koordinálásában és kezelésében, miközben minden fontos munkát az átlagemberek, az önkéntesek és az önkormányzatok végeztek el" – fogalmazott a párt. Az ellenzék szerint a miniszternek politikai felelősséget kell vállalnia a korrupció gyanúja, a klientelizmus, a kétes pályáztatási eljárások, a köztisztviselői hatalommal való visszaélés gyanúja, valamint a menekültválság kezelésének súlyos hiányosságai miatt.

Mikulec múlt héten szerdán magyarázkodott annak kapcsán, hogy miért volt szükség magáncégre a menekültválság kezelésében. „Tekintettel a belügyminisztérium, a válságkezelési részleg és az önkéntesek korlátozott kapacitására, valamint az állami tartalékalap és a tűzoltóság materiális kapacitásának kimerítésére, szükségünk volt egy olyan szubjektumra, amely a helyszínen megszervezi a segítségnyújtást, illetve azonnal ágyakat, sátrakat és egyéb szükséges eszközöket tud biztosítani a menekülteknek” –mondta a miniszter, hozzátéve, éppen az önkéntes szervezetek képviselői javasolták ezt a lépést, illetve a konkrét vállalatot a pozitív tapasztalataik alapján.

Mint ismert, a belügyminisztérium 2,5 millió eurós szerződést írt alá egy vállalattal, amely a továbbiakban átveszi az Ukrajnából érkező menekültek koordinálását. Az ügy érdekessége, hogy a menekültválság kezelésének egy része a GD Identity nevű céghez került, amelynek vezetője az OĽaNO-hoz közel álló Július Slovák.

A SME összefoglalója szerint az egész ügy a 2,5 millió eurós szerződéssel és annak ellenzéki kritikájával kezdődött, amely felhívta a figyelmet arra, hogy

a különböző rendezvényszervezésekkel foglalkozó, válságkezelési tapasztalattal nem rendelkező Dustream vállalat veszi át a menekültválság kezelését, miközben a belügyminisztériumnak legalább 190 tisztviselője van a válságkezelési részlegen.

A minisztérium közvetlenül, pályázat nélkül választotta ki a magáncéget, és kötött vele keretszerződést. Mikulec múlt héten csak ködös választ tudott adni arra a kérdésre, hogy ki javasolta neki a céget. Azt felelte, hogy több szervezet is, köztük voltak a cserkészek és még mások, de nem emlékszik pontosan.

Végül kiderült, hogy épp Slovák volt az, aki a céget ajánlotta. A SME szerint konkrétan két vállalatot javasolt, az egyik elutasította a felkérést, a másik pedig a Dustream volt. Ez utóbbinak pedig Slovák ügynöksége, a GD Identity segít a válsághelyzet kezelésében. Slovák azt állítja, mivel maga is önkéntesként tevékenykedik, azonnal tudta, mire van szükség.


Középen Július Slovák a belügyminiszter mellett (Fotó: TASR)

„Láttuk, hogy hiányoznak bizonyos dolgok. Hiányzott a koordináció, ezért gyorsnak kellett lenni, mert a körülmények is gyorsak voltak” – magyarázta Slovák.

Eduard Heger a szóvivőjén keresztül elismerte, hogy ismeri Slovákot, de állítása szerint nem volt tudomása arról, hogy ebben az ügyben ő is érintett.

Mikulec nem látott problémát a cég szolgáltatásának igénybe vételében. Közölte, a GD Identitynek ezidáig kétezer eurót fizettek, de ha ez problémát jelent, akkor akár saját zsebből is kifizeti az összeget.

A bírálatok után a Dustream tulajdonosai a lap szerint fontolgatják, hogy felmondják a szóban forgó szerződést.


(SME/TASR/para)