„Milliók imája kísér!”

camera

1

„Milliók imája kísér!”

Komárom látképe 1811. évi mesterlevélen (Forrás: a Komáromi Klapka György Múzeum katalógusai XXVI.) 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CLIII.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal azt szeretnénk fel- és megidézni olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világháború kitörésének idején. Folytatódjanak hát a hírek, melyeknek forrása a korabeli regionális sajtó.

(XXVI. rész)

A Komáromi Leányegyesület selyemzászlót készített a 19-ik vadászzászlóaljnak. Az ünnepies átadás özv. Weiss Pálné úrnő Deák Ferencz-utcai lakásán történt meg, ahol jelent volt a Leányegyesület teljes választmánya, továbbá Komjáthy Jenőné, a Nőegylet elnöke, Lakatos Károly igazgató, a vadászzászlóalj képviseletében pedig Zoltán Gyula és Czironi Leó kadettek. Beszédet mondott Weiss Kornélia, a Leányegyesület titkára. A lobogóra a következő feliratot hímezték: Milliók imája kísér!

Gróf Kálnoky Sándor a csicsói és nagymegyeri uradalmak ura, az 5. huszárezred tartalékos hadnagya az északi harctéren elhatározta, hogy a csicsói és nagymegyeri hadbavonultak odahaza maradt, szegénysorban lévő családtagjait – felekezeti különbség nélkül – téli meleg ruhával látják el. E célból a földbirtokos nagyobb összeget utaltatott ki uradalmi pénztárából.

Németh István református püspök a sok adományon kívül 50 Koronát adott a sebesültek karácsonyára.

Keretes hírdetésben közli a Komáromi Ujság 1914. december 17-i, 51-ik száma, hogy megjelent Baranyay József A komáromi nyomdászat és a komáromi sajtó története című könyve. Első kiadásként kiadta Budapesten ifj. Nagel Ottó 1914-ben, nyomta a Jókai Könyvnyomda, Könyv- és Papírkereskedés Részvénytársaság, Komárom. A 192 oldalas merített papírra nyomott díszes kiállítású kötet ára 2 Korona. Tartalom: I. Huszár Gáltól Töltési Istvánig, II. Az első komáromi nyomdász, III. A komáromi olimpusi berkek. IV. A szabadságharctól napjainkig. V. A Komáromi Kalendárium, VI. A komáromi sajtó története, VII. A komáromi sajtó történeti repertóriuma.

[Baranyay József író, közíró, krónikás fent említett szövege – a szerző más írásaival egyetemben – 2002-ben újra megjelent a pozsonyi Kalligram Kiadó műhelyében (Csallóközi Kiskönyvtár-sorozat) Baranyay József Nagyobb munkái címmel. Sajtó alá rendezte s a könyvet szerkesztette Koncsol László. Előszó Mácza Mihály.]

A komáromi Lakatos Károly méhészetében Zámory utca 3. szám alatt méz eladó: pergetett csemege ákácméz kilónként 1 K 60 f, virágméz 1 K 40 f, öt kilós postacsomag ákácmézből 7 K 50 f., virágmézből 6 koronáért.


Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program