Milliós perrel támadják a tartalékalapot Kičura szerződései után

2021. május 20. - 10:59 | Belföld

Röviddel azelőtt, hogy Igor Matovič kormánya tavaly tavasszal felállt volna, a járványhelyzet kezdetén milliós szerződéseket kötött az akkor még Kajetán Kičura vezette Állam Tartalékalap több kétes hátterű céggel egészségügyi segédeszközök beszállításáról.

Milliós perrel támadják a tartalékalapot Kičura szerződései után
Kajetán Kičura (Fotó: TASR)

Miután Matovič kormányfő lett, látogatást tett a tartalékalapnál, majd azután jelentette be, hogy a közérdeket és az emberek egészségét is súlyosan veszélyeztető gazdálkodásra derítettek fényt, majd menesztették Kičurát, akinél egy hónappal később már a NAKA kopogtatott.

Kičura az A-testing és a Lacorp nevű cégekkel kötött milliós szerződéseket. Az A-testing, amely csupán két hónappal korábban, tavaly januárban jött létre, 13,3 millió eurós szerződést kötött 10 millió darab sebészmaszk beszállítására, a Lacorp pedig 35 millióért szállított volna le védőfelszerelést, köpenyeket, reszpirátorokat, maszkokat kesztyűket és teszteket.

A tartalékalap új vezetése felmondta a szerződéseket, az A-testing azonban akkor már előlegként 3,9 millió eurót kapott, amit azóta sem fizetett vissza. Natália Petríková, a tartalékalap szóvivője közölte, hogy ez ügyben büntető feljelentést tettek, az eljárás folyamatban van - írja a SME. Milan Střelec, a társaság szóvivője nem kívánt nyilatkozni róla.

A tartalékalap által indított másik per a Lacorpot érinti, az állami vállalat 633 ezer eurónyi kötbért kíván behajtani rajtuk a szállítás késéséért, további 9 ezer eurót pedig indokolatlan meggazdagodás címén, amiért bizonyos mennyiséget egyáltalán nem szállítottak le. Az ügyben egyelőre nem tűzte ki a bíróság a tárgyalás időpontját. A dúbravkai lakóházba bejegyzett cég ügyvezetője egy bizonyos Jozef Kuric, akit a SME-nek nem sikerült elérnie.

Az Aktuality.sk pedig korábban arról is beszámolt, hogy az A-testinggel és a Lacorppal kötött szerződések részét képezik annak a kiterjedt korrupciós nyomozásnak, melynek Kičura a gyanúsítottja.

A tartalékalap és a Kičura-féle cégek ügyében viszont történt egy váratlan fordulat az elmúlt hónapban. Az állami cég ugyanis kapott egy értesítést a bíróságtól, hogy a Lacorppal kötött szerződés miatt újabb pernek néznek elébe.

A BFF Central Europe nevű társaság nyújtotta be a keresetet 8,4 millió euróról. Utóbbi cég a közszféra beszállítóinak nyújt pénzügyi szolgáltatásokat. Székhelye lengyel, Szlovákiában pedig elsősorban arról ismert, hogy az állami kórházakkal szembeni magánköveteléseket vásárol fel, majd behajtja rajtuk.

A BFF ügyvezetője Marek Duban, aki korábban a Pentánál a hozzátartozó Svet zdravia kórházi és a ProCare rendelőintézeti ágazatot vezette. Ő mindössze annyit közölt, hogy szeretnének olyan megegyezésre jutni, ami mindkét fél számára kedvez.

A tartalékalap bírósági perekre az In foro - Ayrumyan ügyvédi irodát kérte fel 21 600 euróért, ami 45 eurós ügyvédi óradíjat takar, ez pedig standardnak számít Szlovákiában.

(SME)