Milyen jogkörei lesznek a szakértői kormánynak, és mit jelent mindez Szlovákiának?

camera

1

Milyen jogkörei lesznek a szakértői kormánynak, és mit jelent mindez Szlovákiának?

Zuzana Čaputová államfő (Fotó: TASR) 

Megosztás

Május közepétől Zuzana Čaputová államfő szakértői kormánya vezeti majd az országot, az önálló Szlovákia történetében ez az első hivatalnokkormány.

Az Aktuality.sk utánajárt, mit jelent mindez Szlovákiának, és milyen jogkörei lesznek a szakértői kormánynak, amelynek tagjairól már napok óta megy a találgatás.

A hivatalnokkormány tagjait az államfő választja ki, nem pedig a politikai pártok. Éppen ezért elég valószínű, hogy az új kormánynak nem lesz erős támogatottsága a parlamenti képviselők körében.

Milyen jogkörei lesznek a szakértői kormánynak?

Mint minden más kormánynak, a hivatalnokkormánynak is a kinevezést követő 30 napon belül meg kell jelennie a parlament előtt, programnyilatkozatot kell benyújtania, és bizalmat kell kérnie. Az államfő a tervek szerint május 15-én nevezi ki a kabinetet.

A 30 napos időszak alatt a megszokott módon működhetnek, ami a kormány hatáskörét illeti, dönthetnek alapvető kérdésekben.

A változás valószínűleg a bizalmi szavazás után következik be. Tekintettel arra, hogy a köztársasági elnök által választott kormánytagoknak nincs támogatottsága a parlamentben, valószínűleg nem sikerül majd megszerezniük a minimális 76 szavazatot.

Ebben az esetben az államfő visszahívja a kormányt, és korlátozott mértékben megbízza a hatáskörök gyakorlásával, tehát ugyanolyan jogkörökkel fog bírni, mint Eduard Heger ideiglenesen megbízott kormánya. A különbség annyi, hogy Heger kormányának voltak bizonyos kapcsolatai a parlamentben.

Ha tehát a parlament nem szavaz bizalmat a szakértői kormánynak, nem dönthetnek például a gazdaság- és szociálpolitikát biztosító alapvető intézkedésekről, vagy alapvető bel- és külpolitikai kérdésekről. Azt viszont, hogy pontosan mit kell ezen fogalmak alatt értenünk, az Alkotmány már nem határozza meg.

A lap szerint annyi azonban biztos, hogy nem lesz akadálya a rendszeres katonai vagy humanitárius segítségnyújtásnak, Ódor kormánya továbbra is küldhet lőszert és üzemanyagot a háború sújtotta Ukrajnának.

Miként viszonyulnak a képviselők a szakértői kormányhoz?

A Smer-SD és a Hlas-SD ellenzéki pártok már hónapok óta hangoztatják a hivatalnokkormány szükségességét, de ennek ellenére nem tervezik támogatni. Azt azért elismerik, hogy jobb alternatíva, mint Eduard Heger vagy Igor Matovič korábbi kabinetjei.

Egyelőre nem világos, hogy a többi párt képviselői miként viszonyulnak majd a hivatalnokkormányhoz, de nem kizárt, hogy az elnök és kabinetje az előrehozott választásokig a politikusok célpontjává válik.

Mit jelent mindez Szlovákiának?

Ha a parlament nem is szavaz bizalmat a szakértői kormánynak, korlátozott jogkörrel vezethetik az országot az előrehozott választásokig.

Mivel már csak egyetlen parlamenti ülés lesz hátra, Čaputová kormánya valószínűleg már nem terjeszt be új törvényjavaslatokat.


(aktuality.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program