Mindössze három hétre elegendő tartaléka van a két egészségbiztosítónak, figyelmeztet a felügyeleti hivatal

Megosztás

A legnagyobb állami egészségbiztosítónak, az Általános Egészségbiztosítónak (VšZP), valamint a magánkézben lévő Dôverának legfeljebb három hét működésre elengedő pénze van.

A 2021. évi tevékenységi jelentésben ezt a biztosítókat ellenőrző Egészségügyi Felügyeleti Hivatal (ÚDZS) közölte. Az európai szabvány szerint az egészségbiztosítóknak két-három hónapos működésre elegendő pénzük kellene, hogy legyen, a hivatal szerint azonban a biztosítók nem különítettek el elegendő tartalékot – írja a SME napilap.

Míg az egészségügyi minisztérium azt állítja, hogy ez nem veszélyezteti a páciensek egészségügyi ellátásának kifizetését, Martin Vlachynský, az INESS gazdaságkutató intézet elemzője szerint ha a biztosítótársaságoknál elfogy a pénz, az megnehezítheti a kezelések kifizetését.

A 2020. december 31-i auditált pénzügyi kimutatások alapján a VšZP-nek több mint 500 millió, a Dôverának csaknem 300 millió, az Unionnak pedig több mint 70 millió eurója hiányzik – írja jelentésében a hivatal.

"Röviden: mindhárom biztosítónak több száz millió eurós tőkéje hiányzik, és közülük kettőnek nincs elegendő likviditása a közvetlen működéshez" – áll a jelentésben.

„Teljes bevételkiesés esetén az egészségbiztosítókban legfeljebb három hétig lenne pénzügyi tartalékuk a működésre” – magyarázza Jana Ježíková elemző, az egészségügyi minisztérium korábbi államtitkára, hozzátéve, ha egy átlagos vállalkozónak csak két-három hétre lenne rendelkezésre álló pénzügyi tartaléka, az "veszélyhelyzetet" jelentene számára, az egészségbiztosítók esetében azonban más a helyzet.

Ez a gyakorlatban azt eredményezhetné, hogy például az orvosok csak annyi beteget látnának el, amennyiért fizetnek a biztosítók. Ez növelheti a várakozási időt és ronthatja az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést. Ilyen helyzetek a múltban már többször előfordultak a szlovák egészségügyben.

A VšZP és a Dôvera is elutasítja, hogy nincs elég pénzük, utóbbi egyenesen megkérdőjelezi a hivatal számításait. "A likviditást megkérdőjelező állítások teljesen értelmetlenek" – mondja Matej Štepiansky, a Dôvera szóvivője.

A biztosítók nem értenek egyet azzal, hogy bevételkiesés esetén ne lenne elegendő pénzügyi tartalékuk. „A Dôverának nincs tőkehiánya. A jegyzett tőkénk összege 219 millió euró, ami jócskán meghaladja a törvényi 16,6 millió eurós előírást" – reagált a szóvivő, hozzátéve, arra is van elegendő pénzük, hogy kifizessék a hozzájuk tartozó páciensek kezelési költségeit.

A VšZP is elutasítja, hogy nincs elegendő tartalékuk. „A Všeobecná zdravotná poisťovňa minden törvényi előírásnak megfelel a tőke összegére és a fizetőképességre vonatkozóan, amelyeket havi rendszerességgel jelentünk az ÚDZS-nek” – állítja Ivana Štefúnová, a kommunikációs osztály munkatársa.


(sme.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program