Mintegy 10 ezer ukrán gyerek kezdhet el nálunk szeptemberben tanulni, az iskolák fejpénzt kapnak utánuk

camera

1

Mintegy 10 ezer ukrán gyerek kezdhet el nálunk szeptemberben tanulni, az iskolák fejpénzt kapnak utánuk

Jill Biden, amerikai first lady májusban egy kassai iskolában találkozott ukrán gyerekekkel (Fotó: TASR) 

Megosztás

Nem kell aggódniuk az iskoláknak, az orosz-ukrán háború miatt Szlovákiában élő ukrán gyerekek után is fejpénzt kapnak majd, amelynek összege hasonló, mint amennyi a szlovákiai gyerekekért jár. A támogatást uniós alapokból fedezi az oktatási minisztérium. Branislav Gröhling (SaS) oktatási miniszter szerint szeptemberben mintegy 10 ezer ukrán gyerek kezdheti el az óvodát vagy az iskolát Szlovákiában.

A tavalyi tanév végére enyhén csökkent a szlovákiai iskolákban tanuló ukrán gyerekek száma, tájékoztatott Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter.

„Májusban még csaknem 10 500 ukrán gyerek tanult Szlovákiában, júniusra azonban már csak mintegy 8700-at jelentettek az iskolák” – mondta Gröhling.

Az ukrán gyerekek egy része szüleivel visszatért Ukrajnába, más részük pedig tovább utazott az Európai Unió nyugati államaiba. A tanév végén 1590 gyerek járt óvodába, 6388 alapiskolába és 793 középiskolába.

Van elég hely a rendszerben, de nem egyenletesen, nem minden iskolában

A miniszter szerint szeptemberben újra 10 ezer fölé nőhet az ukrán gyerekek száma a hazai közoktatásban, vagyis az óvodától a középiskoláig bezárólag.

„Pontos számok nincsenek, csak szeptember 15-e után tudjuk meg, de várható, hogy szeptemberben újra 10 ezer fölött lesz az ukrán gyerek száma a hazai iskolákban” – mondta Gröhling.

Ő arra számít, hogy október-november folyamán ez a szám tovább fog emelkedni.

Átlagosan havi 200 euró a fejpénz

A miniszter szerint a szlovák oktatási rendszer elbírja ezt a plusz terhelést, igaz, a kapacitás nem mindenhol elég. „Minden kerületben van elég szabad hely, Pozsonyban például akár 9 ezer gyereket is tudnak fogadni az iskolák, igaz, nem minden iskolában van erre lehetőség. Van olyan alapiskola, amelyik szlovák gyereket sem tud már felvenni” – magyarázta Gröhling. Eperjes megyében ennél jóval több, mintegy 26 ezer szabad hely van az oktatási rendszerben. A legtöbb gyerek, az iskolába járók 25 százaléka Pozsony megyében van, a legkevesebb, mindössze 7,6 százalék Besztercebánya megy iskoláiba jár.

A legnagyobb gondot az óvodai elhelyezés okozza főleg a nagyobb városokban, ahol már korábban is helyhiány volt az óvodákban. „Két projektet indítottunk, amelyek mintegy plusz 7000 férőhelyet teremtettek” – mondta Gröhling az óvodai férőhelyekkel kapcsolatban.

Az iskolák a szlovák gyerekekhez hasonló összegű havi fejpénzt kapnak majd az ukrán gyerekek után is. A támogatás mintegy havi 200 euró körül mozog, az iskolatípusnak megfelelően.

„Az óvodásokért például havi 184 euró jár, vagyis egy évre 2184 eurót kapnak minden ukrán gyerek után” – tájékoztatott a miniszter.

A középiskolák havi 177, az alapiskolák 218 euróra számíthatnak. „A támogatást európai uniós alapokból fedezzük, a finanszírozás 2023 decemberéig biztosított” – mondta a miniszter. A fejpénzt csak akkor kapja meg az iskola, ha az ukrán gyerek egész hónapban az iskolába járt. Az utalás negyedévente történik majd, az első tételt – szeptember-november hónapokra – várhatóan decemberben kapják meg az iskolák. A felhasználás azonos a szlovákiai gyerekek után járó támogatás felhasználásával: az iskolák bármire fordíthatják, a bérektől kezdve a rezsiköltségekig, bármit fedezhetnek belőle.

Márciusig jár visszamenőleg

Az iskolák a tavalyi tanévre csak 200 eurós gyorssegélyt kaptak az ukrán gyerekek után, az uniós támogatásból azonban most visszamenőleg megkapják a március-augusztus közti időszakra is a támogatást.

„Augusztusban, vagy legkésőbb szeptember elején megkapják az iskolák ezt a támogatást, ami mintegy 10 millió eurót jelent” – mondta Gröhling.

A miniszter szerint pontosítani kell majd a menekültekre vonatkozó tankötelezettség fogalmát is. „Jelenleg azokra a gyerekekre vonatkozik a tankötelezettség, akik Szlovákiában állandó lakhellyel rendelkeznek” – magyarázta Gröhling. Az ukrán gyerekekre így nem minden esetben vonatkozik, és a miniszter szerint sokan nem is járnak iskolába. „Tudjuk, hogy sokan távúton tanulnak, az ukrán iskolájukkal vannak kapcsolatban” – mondta a miniszter.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program