Mit egyél, ha tornázol?

camera

1

Mit egyél, ha tornázol?

5-domina-1.kep 

Megosztás

Rasztgyörgy Anikó személyi edző tanácsait követve olyan táplálkozási szokásokat alakíthasz ki magadnak a rendszeres edzések kísérőjeként, melyek biztosítják szervezeted számára a szükséges tápanyagokat, s az emésztőrendszeredet sem terhelik le.

Korántsem mindegy, hogy a rendszeres edzések mellett milyen táplálkozási stílust folytatsz. Lesarkítva ez annyit jelent, hogy Te hiába fogsz tornázni, ha az edzések mellett nem fordítasz kellő figyelmet az étkezésedre. Azokon a napokon mikor eldöntöd, hogy Te sportolni fogsz, akkor kiváltképp fontos, hogy egy olyan étrendet alakíts ki magadnak, amely amellett, hogy biztosítja szervezeted számára a szükséges tápanyagokat és elegendő energiát ad az edzéshez, de nem terheli túl az emésztőrendszeredet. Első hallásra ez bonyolultnak tűnik, de hidd el, hogy nem az! Ha a figyelmesen elolvasod az ajánlásom és betartod, akkor nem lehet probléma!

Az első és legfontosabb szempont, amit meg kell értened, hogy ne éhezz. Törekedj arra, hogy a napi minimum ötször étkezz. Az étel minőségére kell fektetned a hangsúlyt, nem pedig a mennyiségére. Ebből az 5 étkezésből a reggeli, az ebéd, és a vacsora számítanak főétkezésnek. Ahogy az elnevezésük is mutatja, nem lenne szabad őket kihagyni. Fontos, hogy ezek minden esetben tartalmazzanak teljes értékű fehérjeforrást, és ha teheted friss zöldséget vagy gyümölcsöt. Ilyen fehérjének számít a hús, hal, sajt, tojás, tej, joghurt, kefir, tejföl, stb.

A nap kiegyensúlyozott kezdéséhez nélkülözhetetlen a reggeli. Bizonyára Te is általában sietsz, de a reggelire mindig szakíts időt. Reggelire jó szénhidrátnak minősül az AniFitt szénhidrát csökkentett kenyér vagy pékáru, a teljes kiőrlésű kenyér vagy pékáru, a zabpehely, a puffasztott rizs vagy búza.

Tippem: Készíts magadnak egy egyszerű gyümölcsös zabkását, zsírszegény túrót friss gyümölcsökkel vagy egy AniFitt szendvicset AniFitt kenyérből zöldségkrémmel. Az ebéd esetében ne felejts el a levest sem, hiszen az mellett, hogy tápláló, hozzájárul a napi folyadékbeviteledhez is. A szelet hús és a zöldségköret mellé választhatsz főtt rizst, kölest, quinoát, kuszkuszt, durum tésztát, teljes kiőrlésű tésztát. Kiadós lehet egy zöldségfasírt, rakott zöldséges hal vagy akár egytálétel is. A vacsorát annyiban alakítsd át, hogy részesítsd előnyben a zöldségeket, a húsféléket, finomabbnál finomabb házi salátákat egyéb köret nélkül, zöldségleveseket.

A főétkezések közötti kisétkezésekről sem szabad megfeledkezned. Tízóraira és uzsonnára is enned kell egy keveset. Elegendő, ha elfogyasztasz egy natúr joghurtot friss gyümölcsökkel vagy túrót gyümölcsökkel, egy házi gyümölcsturmixot vagy simán választhatsz friss gyümölcsöt is.

Kiemelten fontos, hogy odafigyelj arra is, hogy edzés előtt és után mit és mikor eszel.
A torna előtt legalább 1,5 – 2 órával enned kell, valamint az ételnek energiával kell ellátnia Téged. Nyilván ez az idő egyénfüggő, mert néhány ember 30 perccel az edzés előtt még tud enni és teljesen jól érzi magát, viszont mások fáradtnak és „nehéznek” érzik magukat. Az edzés előtti étkezésnek kitűnően megfelel egy pulykasonkás szendvics (teljes őrlésű vagy AniFitt kenyérrel), zabpehely, egy toast (AniFitt kenyérrel), egy joghurt vagy egy gyümölcs. Ez mindenképp egyénfüggő.

Az edzés közben és után elsődleges a folyadékpótlás, valamint feltankolni a szervezetedet. Ne felejts el az edzés után 30 percig bezárólag enni valamit. Erre alkalmas egy fehérjeturmix. Ha ezt követően megéheznél, viszont formálódni szeretnél, akkor a fehérjefogyasztás domináljon. Laktató és tápláló csirkesaláta olajos magvakkal vagy zöldségsaláta tonhallal. Ha ezt nem teszed, akkor a szervezeted izmot fog égetni, így értelmetlenné válik a befektetett idő és energia. Abban az esetben, ha a céljaid között nem szerepel a testsúlycsökkentés, akkor a vacsorádat kiegészítheted 10 dkg főtt rizzsel, bulgurral, kölessel, kuszkusszal, (amit szeretsz) vagy egy vékonyabb szelet pirított teljes őrlésű / szénhidrát csökkentett AniFitt kenyérrel.

Az étkezések mellett ne feledkezz meg a megfelelő folyadékbevitelről sem. A napi 2,5 – 3 l folyadék ajánlott. Ezt enyhén szénsavas vagy szénsavmentes vízzel, teákkal, gyümölcs vagy zöldségturmixokkal fedezd.

További tájékoztatásért, ötletért, receptért, tornavideóért keresd fel a weboldalam.

Forrás: www.anifitt.eu

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program