Mit sopánkodtok, hisz Nyugaton is vacak a tanári munka! - üzeni Draxler

camera

1

Mit sopánkodtok, hisz Nyugaton is vacak a tanári munka! - üzeni Draxler

Juraj Draxler (Fotó: TASR) 

Megosztás

A miniszter két cikket osztott meg Facebook-oldalán, amelyekből kiderül, hogyan élnek a tanárok Londonban vagy New York-ban.

Juraj Draxler a főiskolai pedagógusok hétfőn kezdődött munkabeszüntetését egyének szimbolikus gesztusának nevezte. Pedig már 400-an csatlakoztak. Hétfőn éjszaka aztán két cikket osztott meg a brit The Guardianról, illetve a The New York Times-ból, amelyek a helyi pedagógusok helyzetét vázolják fel. Ezekben lényegében arról van szó, hogy a két világvárosban élő pedagógusoknak az ottani viszonyokhoz képest milyen nehézségeket okoz a bérük.

A Guardian tavaly áprilisi cikkében szó esik olyan pedagógusokról, akik ketten vagy akár hárman is együtt bérelnek egy szobát az alacsony fizetésük miatt. Mások 3-4 órát is hajlandóak utazni a munkahelyükre, mert nem tudták kifizetni a magas londoni bérleti díjakat.

A The New York Times ötéves cikke pedig arról ír, hogy az amerikai pedagógusok 62%-ának az iskola mellett is dolgoznia kell, hogy meg tudjon élni. Említést tettek például egy elismert, kétgyermekes családot fenntartó tanárról, aki az iskola után este tizenegyig még egy raktárban dolgozott targoncakezelőként.

"Megdöbbent, amikor az emberekkel való beszélgetés közben olyan optimista nézetek kerülnek elő, hogy mennyire jól ének Nyugaton, beleértve a tanárokat is" – így az oktatásügyi miniszter. A Facebook-státuszában hozzátette, hogy egy más országbeli tanár számára magasnak tűnő fizetésből sem egyszerű téríteni egy brit nagyvárosban a lakhatás költségeit.

Nem maradt válasz nélkül Draxler hadüzenete. A hozzászólók közt valaki felvetette, miniszterként miért arra hoz fel példákat, hogy máshol mennyire rossz, ahelyett, hogy a hazai oktatásüggyel foglalkozna.

A sztrájkot kezdeményező ISU képviselője, Juraj Halas elismerte, hogy máshol, például Franciaországban, Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban sem ideális a tanári fizetés, éppen ezért mindennaposak a tüntetések.

"Nem ismerem a viszonyokat ezekben az országokban, de a miniszternek talán inkább azzal kellene foglalkoznia, hogy a kezdő tanári fizetés Szlovákiában 613,50 euró (bruttó)" – reagált Branislav Kočan, az alap- és középiskolai pedagógusok sztrájkjának egyik szervezője.

Egy másik aktivista pedagógus, Jana Ftáčnik Pastorková pedig azt vetette fel,

mégis miért kellene példát venni azokról, akiknél rosszabbul megy, azok helyett, ahol jobban.

A pedagógusok fizetésének adott országbeli GDP-hez viszonyított arányát időről időre közzéteszi az Eurydice (Európai Oktatási Információs Hálózat). Eszerint a 2014/15-ös tanévben legalacsonyabb tanári átlagfizetések évi 7 ezer eurót tettek ki, ami az egy főre eső szlovákiai GDP 53%-át érik csak el.

Ugyanezen a szinten vannak a tanári bérek Lengyelországban, valamivel jobban állnak Bulgáriában. Nagy-Britanniában azonban az ottani egy főre eső GDP 96%-át, míg Németországban a 130%-át teszik ki.

Denník N/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program