Most akkor 50 ezer vagy csak 6700 beteg van az országban? Tisztázzuk az adatokat, amelyek azt mutatják, hogy Szlovákia nagyon keveset tesztel – alig többet, mint Magyarország

2020. szeptember 22. - 13:05 | Belföld

Szlovákiában a hétfői számok alapján 6756 esetben erősítették meg tesztek a COVID 19 fertőzést, ebből a számból 3146 aktív, 3571 kigyógyult és 39 beteg meghalt. Biztos azonban, hogy ennél sokkal több beteg van vagy volt az országban, hiszen a fertőzöttek akár háromnegyede is teljesen tünetmentes, ami viszont azt jelenti, hogy észrevétlenül fertőzhetik a többieket. Az Alpha Medical és a Dôvera által nyáron, 10 ezer emberen végzett szerológiai tesztelés alapján az látszik, hogy legalább 50 ezer ember már átesett a fertőzésen, ami arra utal, hogy legalább hétszer több a fertőzött, mint amiről tudunk. De ezek az eredmények nincsenek benne a napi adatokban, oda csak a PCR teszteket számolják be, mindegy, hogy orvos írta elő azokat vagy a páciens fizette. Uniós összehasonlításban Szlovákia a PCR-tesztek számát tekintve az utolsók között van, Magyarországot azonban így is megelőzi.

Most akkor 50 ezer vagy csak 6700 beteg van az országban? Tisztázzuk az adatokat, amelyek azt mutatják, hogy Szlovákia nagyon keveset tesztel – alig többet, mint Magyarország
Fotó: TASR

A hétfői számok alapján Szlovákiában 3146 aktív koronavírussal fertőzött beteget tartottak nyilván, ami azt jelenti, hogy százezer lakosra 58 igazolt fertőzött esik. Összehasonlításként jelenleg Csehországban mintegy 20 ezer aktív beteg van, tehát ott 100 ezer lakosra 200 igazolt beteg jut. Magyarországon a hivatalos adatok szerint hétfőn mintegy 13800 aktív beteget tartottak számon, vagyis ott az aktív betegek száma a lakossághoz viszonyítva több mint kétszerese (142/százezer lakos) a hazai adatoknak.

Ingyen csak COVID-pass-szal

Vagyis a szlovákiai mutató viszonylag alacsony, de azt is tudomásul kell venni, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, mivel a nagy arányú tünetmentesség miatt sok fertőzött el sem jut a tesztelésre. Az állam jelenleg csak azoknak a tesztelését fizeti ki, aki esetében a kezelőorvosa vagy a közegészségügyi hivatal előírta a tesztelést, vagyis annak, akinek tünetei vannak, vagy közeli kapcsolatba került már pozitívan tesztelt beteggel. Ők úgynevezett Covid-passt kapnak, amivel kérhetik az ingyenes tesztelést. „Ha az ügyfél orvosi indikáció nélkül kéri a kivizsgálást, például mert külföldre szeretne utazni, ahol kérik a teszt eredményét, akkor valamelyik magánlaboratóriumban végeztetheti el a tesztelést úgy, hogy a teszt költségeit maga fizeti” – tájékoztatta a Paramétert a közegészségügyi hivatal.

Teszt 50-70 euróért

A tesztelés ára változó, az interneten található 50 euróért és 70 euróért is úgynevezett PCR-teszt, amely az aktuális fertőzöttséget vizsgálja. Ez az, ami az orr és a száj nyálkahártyájából származó törlet alapján mutatja ki a kórokozó jelenlétét.

Az 50-70 eurós ár nem túl magas, ha ahhoz hasonlítjuk, hogy Magyarországon 19500 forintban (kb. 55 euró) határozták meg a teszt hatósági árát, de korábban volt olyan laboratórium, amely 35 ezer forintnál (100 euró) is többet kért a tesztért.

Ausztriában ennél kicsit drágább a tesztelés, például a bécsi, swechati repülőtéren 120 eurót kell fizetni érte.

A napi statisztikai adatokba beszámítják az orvos által előírt, vagyis az állam által fizetett teszteket és azokat is, amelyeket a páciens maga fizetett. „Az önköltséges páciensek adatait beszámítjuk a naponta közölt számokba” – válaszolta a Paraméter kérdésére Diana Dúhová, a Nemzeti Egészségügyi Adatkezelő Hivatal (NCZI) szóvivője. A hivatal adatai szerint viszonylag alacsony az önköltséges tesztelések aránya, ami azonban az utóbbi hetekben növekedésnek indult. Igaz, a hivatal csak augusztus 18-tól követi, hogy a tesztek között mennyi az önköltséges páciens vizsgálata, így ezekkel az adatokkal is csak az azóta eltelt időszakra vonatkozóan rendelkeznek.

Nincs pontos, összesített adat az önköltséges tesztekről

Szeptemberben megnőtt ugyan az önköltséges tesztelők aránya, de a hivatalos számok alapján még mindig nagyon alacsony. A növekedés feltehetően annak is köszönhető, hogy egyre több ország kér a belépéskor érvényes COVID-tesztet.

„Míg augusztus utolsó hetében csak 0,6% volt az önköltséges tesztelők aránya, szeptember első két hetében ez 1,5 százalékra nőtt” – tájékoztatta a Paramétert Dúhová.

Ez azonban napi 4000 tesztelés esetén csak 60 pácienst jelent.

Van azonban olyan magánlaboratórium is, amelynek adatai ennél sokkal magasabb magántesztelést mutatnak. Az Alpha Medical az elmúlt héten naponta mintegy 1200 tesztet végzett el, ezek közel fele volt önköltséges, tájékoztatta a Paramétert Peter Lednický, az Alpha Medical igazgatója. „Minden eredményt továbbítunk a közegészségügyi hivatalnak, amelynek ezeket bele számítania a teszteltek és a fertőzöttek adatai közé” – magyarázta Lednický.

A viszonylag nagy eltérésre – főleg abban az esetben, ha más laboratóriumok is ilyen nagy önköltséges tesztet végeznek – a cikk megjelenésééig nem adott magyarázatot az NCZI, amint megkapjuk a válaszukat, a cikkünket bővítjük.

A maximum napi 7500 teszt

A tesztek számát jelenleg nem tudja komolyabban növelni az állam, a legnagyobb problémát laboratóriumi kapacitás okozza, legalábbis Maros Krajčí egészségügyi miniszter szerint. Ő pénteken azt mondta, hogy az ország maximális kapacitása mintegy napi 7500 teszt kiértékelését teszi lehetővé. Eddig – márciustól – összesen 414 ezer tesztet végeztek el, legutóbb, vasárnap 1952-őt. Az utóbbi egy héten szeptember 14. és 20. között összesen 28 ezer tesztet végeztek el Szlovákiában.

A sereghajtók között a tesztelésben

Ezzel az értékkel csak az európai sereghajtók között vagyunk, a környező országok közül csak Magyarországot előzzük meg. A Euronews adatai szerint Magyarországon 64,8 teszt jut ezer főre a járvány tavaszi kitörése óta elvégzett teszteket figyelembe véve, Szlovákiában ez a szám 75,86. A régiónkban Ausztria a listavezető, ott 160 teszt jut ezer főre, de Csehországban is 110 körül jár ez az adat. Az osztrákok jelenleg mintegy 80 ezer tesztet végeznek hetente, ha lakosságarányosan az ausztriai adatokat akarnánk hozni, akkor mintegy heti 12-13 ezerrel kellene többet tesztelnünk. Ezzel elérnénk a heti 50 ezer tesztet, ami már az osztrákokkal összehasonlítható eredményt produkálna. Ezt még biztosítani lehetne a jelenlegi kapacitás mellett, de ehhez tényleg napi 7 ezer tesztet kellene elvégezni átlagosan.

Az elvégzett tesztek száma 100 ezer főre számítva (forrás: euronews.com)

Antigén tesztek érkeznek

Krajčí azonban már látja a fényt az alagút végén, legalábbis a tesztelés felgyorsítása tekintetében. „A következő hetekben Szlovákiában is megjelenhetnek gyors antigén tesztek, amelyek pontossága megközelíti majd a PCR-tesztekét” - jelentette ki a miniszter. Ezek kiértékelése akár 15 perc alatt elvégezhető lesz, a pontosságuk pedig mintegy 98 százalékos. Az antigén tesztekhez – a PCR tesztekhez hasonlóan – a garatból vett törletet használják majd. Ezek a tesztek várhatóan olcsóbbak is lesznek majd a jelenleg alkalamzott PCR-teszteknél.

Három féle alapteszt létezik (forrás: HVG.hu)

Szerológiai teszt – csak utólag

A koronavírus-fertőzés kimutatásának harmadik módja az úgynevezett szerológiai teszt, ami a vérben lévő antitestek kimutatásán alapszik. Ennek a tesztnek a hátránya, hogy csak azt mutatják, hogy korábban találkoztunk-e a vírussal, elkezdődött-e már egy arra adott specifikus válaszreakció. Az akut fertőzésre nem alkalmasak, arra viszont igen, hogy megkeressük a betegségen – akár a tudta nélkül – átesett, és ezzel immunitást szerzett embereket.

Ilyen szerológiai tesztet végzett el mintegy 10 ezer emberen az Alpha Medical a Dôvera egészségbiztosítóval együttműködve. A tesztelést azokon végezték, akik június 16. és szeptember 7. között a kötelező szűrővizsgálatra jelentkeztek az orvosuknál, és a Dôvera ügyfelei voltak. Az eredmények azt mutatják, hogy a lakosságnak mintegy 0,9 százaléka esett át már a betegségen, vagyis közel 50 ezer ember fertőződött meg az új koronavírussal.

Lajos P. János

Címkék: COVID-19, PCR-teszt