Most már biztos: Az adófizetőkön verik le az Általános Egészségbiztosító 150 milliós veszteségét

2017. május 2. - 10:18 | Belföld

Az állam kisegíti az óriási veszteséggel gazdálkodó Általános Egészségbiztosítót - nyilatkozta a Hospodárske Noviny című napilapnak Peter Kažimír pénzügyminiszter.

Most már biztos: Az adófizetőkön verik le az Általános Egészségbiztosító 150 milliós veszteségét
Fotó: TASR - illusztráció

Még februárban került napvilágra a hír, miszerint az állami Általános Egészségbiztosító 150-200 millió eurós mínusszal zárta a 2016-os évet. A katasztrofális gazdálkodás kapcsán felmerült, hogy a biztosító olyan takarékossági intézkedéseket foganatosítana, amelyek a pácienseken vernék le az óriási mínuszt, ám ezeket később Tomáš Drucker egészségügyi miniszter próbálta cáfolni.

Úgy tűnik, a megoldás már közel van, és

a 150-200 millió eurós "lyukat" az adófizetők pénzéből kívánják befoltozni.

"Az állami egészségügyi ellátórendszer plusz pénzt fog kapni" - szögezte le Kažimír a gazdasági lapnak adott interjújában. A pénzügyminiszter egyelőre nem akarta pontosítani, hogy pontosan mennyi pénzzel tömnék ki az Általános Egészségbiztosítót, de az kiderült, hogy a tárca szakemberei kb. 150 millióra becsülik azt az összeget, amelyre a biztosítónak szüksége volna a túléléshez.

"Nagyon örülnék, ha még nyár előtt kiállnánk a nyilvánosság elé, és pontosan közölni tudnánk, mekkora tőkeemelésre van szüksége az Általános Egészségbiztosítónak, és hogy milyen módon tudnánk megszabadítani adósságaiktól az állami fenntartású egészségügyi intézményeket" - mondja a pénzügyminiszter.

Kažimír azt sem zárja ki, hogy emelnék az egészségbizotsítási járulék összegét, bár elmondása szerint ő nem támogatja ezt a megoldást, melynek ötlete Tomáš Drucker egészségügyi minisztertől származik.

A miniszter elismeri azt is, hogy az Általános Egészségbiztosítónak nyújtott 150 millió eurós segítség egyáltalán nem oldaná meg az állami ellátórendszer eladósodottságát.

"A 150 millió eurós mentőövvel nem tudjuk teljesen megállítani a kórházak eladósodását. Az egészségügy számos résztvevője, magánkórházak, munkáltatók, klinikák is több pénzt követelnek." - jelentette ki Peter Kažimír.

Még nem tudják, mekkora a tavalyi veszteség

Bár az már biztos, hogy az Általános Egészségbiztosító rekordveszteséggel zárta a 2016-os évet, ám a pontos számokat még a pénzügyminisztérium és az egészségügyi minisztérium sem ismerik.

A tárcák jelenleg a tavalyi gazdálkodás pontos számaira várnak, és csak ezután tudják pontosan felvázolni megoldási javaslatukat. Az egészségügyi minisztérium közben reméli azt is, hogy az eddig foganatosított intézkedései - több ellenőrzés, a gazdálkodás átláthatóvá tétele, hatékonyságot növelő változtatások - is némileg növelik az egészségügyi ellátórendszer fenntarthatóságát.

(para/HN)