„Most mi súgjuk meg a kormánynak, hogy mit kell tennie” – a kormányhivatal előtt tüntetett a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (FOTÓK)

camera

8

„Most mi súgjuk meg a kormánynak, hogy mit kell tennie” – a kormányhivatal előtt tüntetett a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (FOTÓK)

08092022_zmos_1898621 

Megosztás

A városok és falvak polgármestereinek csütörtöki összejövetele a kormányhivatal előtt tulajdonképpen segítségnyújtás a kabinet számára, hogy elkezdje meghallgatni a gyakorlati tapasztalatokat és ne tapogatózzon a döntései között. Nyilatkozták a Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) képviselői. Nemcsak azt nyomatékosítják, hogy az önkormányzatok ismerik leginkább a krízis következményeit az emberekre, hanem azt is, hogy a városok és falvak jelentős segítsége nélkül a kormány képtelen lenne felvenni a harcot a válsággal.

„Emlékeztetjük a kormányt, hogy épp az önkormányzatok segítségével küzdötte le Szlovákia a Covid-járványt, a természeti katasztrófákat, illetve az ukrajnai háborúval kapcsolatos helyzetet, cselekvőképességükkel pedig továbbra is készek segíteni Szlovákiát. A mai esemény ezért arról szól, hogy épp azok, akik legközelebb állnak az emberekhez, a kormánynak súgják meg, hogyan kell megoldani a jelenlegi válságos helyzetet” – nyilatkozták.

Branislav Tréger, a ZMOS elnöke megjegyezte, hogy ha Eduard Heger (OĽaNO) miniszterelnök előszeretettel beszél arról, hogy a kormányhivatal és az önkormányzatok közti kapcsolat olyan, mint két tüdőkamra, amely biztosítja az állam lélegzését, fel kell világosítania őt, hogy az önkormányzati rész súlyos veszélyben van.

„Az elmúlt időszakban olyan csapások érték, mint az erős covid-hullám után” – állapította meg, majd hozzátette: az állam által hozott intézkedések hatása milliárdos hiányt okoz az önkormányzatok költségvetésében a mostani és a jövő évben is. „A helyzetet tovább rontja az infláció és az energiadrágulás” – tette hozzá Tréger.

Az önkormányzatok nevében újfent az energiadrágulás gyors kezelésére szólított fel. Emlékeztetett rá, hogy az árak emelkedése már az emberek mindennapi életében is jelen van a korlátozások, illetve az önkormányzati szolgáltatások megszüntetésének képében.

„Ha például az Európai Bizottság árstop bevezetését tervezi, kíváncsi vagyok, mi lesz az ellentétes oldal reakciója. Minden akciót reakció követ. A közös beszerzés az egyik lehetőség, de csak akkor, ha feltételezik, hogy valóban működni fog” – nyomatékosította.

Tréger a ZMOS szerdai, 33. ülésének elején is bírálta az állam hozzáállását az önkormányzatokhoz. Értékelésében ugyan rámutatott, hogy bár deklarálják az állam partnerségét, az nem reális és nem hatékony.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program