Moszul ostroma - Február óta több mint háromszázan vesztették életüket Moszul nyugati részén

camera

1

Moszul ostroma - Február óta több mint háromszázan vesztették életüket Moszul nyugati részén

-illusztráció- (Fotó: TASR/AP) 

Megosztás

Február 17-e és március 22-e között legalább 307 civil vesztette életét és 273 sebesült meg az Iszlám Állam (IÁ) terrorszervezet kezén lévő Nyugat-Moszulban, ahol a dzsihadisták élő pajzsként használják a lakosságot - írta keddi közleményében Zeid Raad al-Husszein, az ENSZ emberi jogi főbiztosa.

"Olyan ellenséggel van dolgunk, aki kíméletlenül felhasználja a civileket saját céljaira, és egyértelműen minimális lelkiismeret-furdalást sem okoz neki, hogy szándékosan veszélybe sodorja őket" – tette hozzá a főbiztos az észak-iraki városban uralkodó állapotokról szólva.

"Gyáva és szégyenletes dolog, hogy az Iszlám Állam gyerekekkel, nőkkel és férfiakkal védi meg magát a támadásoktól" – folytatta. "Ez az emberi méltóság és az erkölcs teljes semmibe vétele. A nemzetközi jog értelmében az ilyen cselekedetek háborús bűnnek bizonyulhatnak" – figyelmeztetett.

Az ENSZ-tisztségviselő ugyanakkor óva intette az iraki biztonsági erőket és koalíciós partnereiket attól, hogy belesétáljanak az Iszlám Állam csapdájába, és az ártatlanok életét követelő incidensek nyilvános kivizsgálására szólította fel a szövetségeseket.

Március 17-én a koalíciós erők dzsihadistákat célzó légicsapásában legalább 140 civil vesztette életét a nyugat-moszuli al-Dzsadídában, mert a lövedékek egy lakóházba csapódtak be. Az amerikai és az iraki hatóságok az eset kivizsgálását ígérték.

"A sűrűn lakott térségekben zajló hadműveletek továbbra is komoly veszélynek teszik ki a zónában maradó polgári lakosságot" – figyelmeztetett a főbiztos.

Husszein szerint a szövetségeseknek "összhangba kellene hozniuk tetteiket a nemzetközi humanitárius egyezményekkel", és "elővigyázatosabbnak kellene lenniük, hogy minimálisra csökkentsék a civil áldozatok számát".

A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) kedden bejelentette, hogy 286 ezer moszuli lakos menekült el a városból a dzsihadisták kiűzését célzó offenzíva tavaly októberi kezdete óta. Ugyanakkor továbbra is mintegy 600 ezer ember él az Iszlám Állam rémuralma alatt Moszul nyugati részén, közülük 400 ezren szinte folyamatos ostrom alatt álló övezetekben.

(MTI)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program