Így ne válasszunk helytelenül motorolajat

Hirdetés

2022. június 17. - 15:02

camera

1

Így ne válasszunk helytelenül motorolajat

https-_olajshop.hu_-_2022_junius_-_cikk3 

Megosztás

A megfelelő motorolaj kiválasztása autónk élettartamát tekintve sarkalatos kérdés. Az ideális kenőanyag vásárlásához jó fogódzó lehet autónk kézikönyve, azonban előfordulhat, hogy többféle olajat is javasol. A helytelen olajválasztást megelőzendő érdemes tisztában lenni néhány fontos paraméterrel, alaposságunkat meghálálja szeretett járművünk. A szakértők külön hangsúlyozzák a kenőanyag teljesítménysztintjét, mellyel minden motorolaj rendelkezik. A legfrissebb, 2010 ősze óta érvényben lévő jelölés az API-SN, az ilyen olajok már a turbós, részecskeszűrős, valamint a magas bioetanol-tartalmú E85-ös üzemanyagot is használó motorokkal is kompatibilisek. Találni API SM-minősítésű olajokat is, melyeket 2004 óta vehetünk le a polcokról, valamint elérhető az eggyel korábbi, a 2001 előtti motorokhoz készült API-SL-szabvány is. Az új szabványok magukban hordozzák a régiek pozitív tulajdonságait, egy újabb verzióval nem tudunk kárt tenni a régebbi motorokban sem. 

A (majdnem) mindent eldöntő W-érték

A legfontosabb a viszkozitási paraméter, melyet a SAE-jelölés mutat az olajokon. Ez határozza meg, hogy különböző hőmérsékleteken milyen folyási tulajdonságokkal bír a kenőanyag. Ezen jelöléseket megtaláljuk Magyarország egyik legnagyobb, motorolajat és kenőanyagot forgalmazó webáruházának, az OlajShop.hu kínálatában szereplő kenőanyagokon is. Régen még évszakhoz igazított olajokat vásárolhattunk, a mai, többfokozatú motorok viszont már évszaktól függetlenül használhatóak, jól teljesítenek téli, valamint nyári körülmények között.

A SAE-jelölést kíséri a W-érték, az itt látható szám a hidegindítási képességet mutatja, míg a második szám a hőtűrést mutatja. Minél kisebb a W-érték, annál jobban muzsikál a motor télen, illetve minél magasabb a második szám (pl. 40), annál kevésbé megterhelő a nyári forróságban történő üzemelés. Érdemes azonban elgondolni, hogy egy zimankóra tervezett olajjal lehet, hogy könnyebben indul az autónk télen, nyáron viszont, főként városi használat mellett hamar eléri a maximális kenőképességet.

A megoldást tág viszkozitású olajok jelentik, melyek leginkább fél- vagy teljesen szintetikusak. Nem kell viszont attól tartani, hogy ezek károsítják a régi autók tömítéseit: bármelyik járműben optimálisan dolgoznak, egyúttal kialakításuk miatt fokozottabban tartják tisztán a motorokat. Egy modern olaj egy már rendkívül kopott motort sem tud elrontani, maximum jobban fogy, fokozottan kell figyelni az esetleges utántöltésre.

Csínján a keveréssel!

Ha tehetjük, ne keverjük a különféle motorolajokat, hiszen a keverék már más paraméterekkel fog rendelkezni, mint a két olaj külön-külön. Ha nincs más választásunk, keverhetőek az olajok, de hogy pontosan mit bír az így kapott elegy, csak találgatni lehet majd. A jó megoldás azonban a körültekintő olajválasztás, az olaj megbízható szaküzletből történő beszerzése, és amennyiben bizonytalanul mozgunk alkalmi szerelőként a motortérben, a szakszerű, szakmai környezet és segítség.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program