MUN-DUS: A bor élmény, a bor barátság, a bor hagyomány

camera

1

MUN-DUS: A bor élmény, a bor barátság, a bor hagyomány

Fotók: Paraméter 

Megosztás

Mint minden második évben, idén ismét sor került a MUN-DUS nemzetközi borversenyre Dunaszerdahelyen. A csütörtöktől vasárnapig tartó rendezvényre 626 borminta érkezett be 15 országból és az arany, ezüst és bronz elismerések mellett hat kategóriában hirdettek sampionokat. A beérkezett borminták nyilvános kóstolása vasárnapig zajlik a Csaplár Benedek Művelődési Központ előtti téren.

A versenyre szinte a világ minden tájáról érkeztek borminták, így szűkebb pátriánkból is. A nagy múltra visszatekintő borászatoknak talán bérelt helyük van az érmesek között, de a csallóközi és mátyusföldi borok is megállják a helyüket.

„Nagy öröm számomra, hogy a dél-szlovákiai borok között, ha csak a dunaszerdahelyi és a környéki borokat nézzük, számos aranyérmet osztott ki a szakmai zsűri. Említhetjük akár somorjai Bartal Lászlót, aki idén is több aranyéremmel gazdagodott és azt hiszem, ez mindannyiunk számára öröm, hisz annak, aki fogyasztja a bort, nem mindegy, milyen minőséget iszik, és ha a minőség nő, azzal mi, fogyasztók is jól járunk” – meséli Bartalos Gyula, a MUN-DUS borverseny főszervezője.

Bartalos Gyula (középen) és a fesztivál látogatói

A borversenyt 1982-ben indították útjára, akkor 68 bormintát értékeltek, idén ennek majdnem a tízszeresét.

Már három és fél évtizeddel ezelőtt leszögezték, hogy „A bor élmény, a bor barátság, a bor hagyomány”, és ehhez is tartják magukat. „Az ember, amikor visszatekint, számot vet, elgondolkozik azon, megérte-e a sokéves munka. Meg kell mondanom őszintén, ehhez egy kicsit őrültnek kell lenni, mert ez olyan, mint a művészek, a zenészek világa, ugyanis ha nincs benne egy kis őrültség, mindig csak átlagos marad” – magyarázza mosolyogva a főszervező.

„Nézem az embereket, ahogy kóstolnak, ahogy ítélkeznek a bor felett, amit a szájukba vesznek, ahogy egymással beszélgetnek, szinte szakmai beszélgetésnek hallatszik az egész, és ez mind arra utal, hogy ezek az emberek rengeteget tanultak mind, velem együtt” – teszi hozzá Bartalos Gyula.

Április utolsó hetére Dunaszerdahely a MUN-DUS-nak köszönhetően a borászok fővárosává vált, hiszen a borminták értékelésekor április 22-én 10 ország 94 neves borásza kóstolta végig a beérkezett mintákat. Így született meg az értékelésük szerint az idei fesztivál legfinomabb nedűinek listája.

A fehér száraz borok közül a magyarországi Fodor Gyula Olaszrizlingje lett a legjobb, a fehér félszáraz és félédes borok kategóriájából a cseh buchtovi borászat chardonnay-ja lett a sampion, míg a rozéborok közül a szlovák Michal Rigáň bizonyult a legjobbnak. A száraz vörösboroknál a 463-as minta, mégpedig a magyarországi Bodri Pincészet Gold Optimusa lett az abszolút győztes, a természetes édes boroknál az osztrák PMC Münzerrieder chardonnay-ja tarolt, a tokaji borok kategóriájában pedig ismét egy szlovák, a Tokaj & CO kft. 6 puttonyos asszúja lett sampion.

A rendezvényt péntektől zenei fellépések is színesítik, hiszen a bor és a zene kiegészítik egymást, szinte elválaszthatatlanok. Pénteken este Peter Lipa és a Hot Jazz Band szórakoztatta a nagyérdeműt, szombaton a Csík zenekar és a Budapest Bár nagykoncertjét hallhatták és láthatták az érdeklődők, vasárnap pedig többek közt a Benkó Dixieland Band lép a színpadra.

(ls)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program