Munkanélküliség és munkaerőhiány egyszerre?

camera

1

Munkanélküliség és munkaerőhiány egyszerre?

illusztráció 

Megosztás

A hírekben szinte egyidejűleg lehet hallani az egyes régiókat sújtó nagyarányú munkanélküliségről, bizonyos szakmákban pedig munkaerőhiányról. Ez utóbbi egyes területeken már olyan méreteket ölt, hogy a szakemberek hiányszakmák kialakulásáról beszélnek.

Kép: origo.hu

Tanulj hiányszakmát, könnyen elhelyezkedhetsz!

Magyarországon az utóbbi években egyre nagyobb kereslet bontakozott ki a képzett munkaerőért a versenyszférában, olyannyira, hogy egyes szakmákban és szakterületeken nem lehet elegendő munkaerőt találni, még akkor sem, ha a cégek magas béreket kínálnak. Ennek oka egyrészt az, hogy nagyon sokan, főleg a képzett szakemberek közül, kivándoroltak a nyugati országokba, így némely ágazat és régió szakember nélkül maradt.

További okként megemlíthetjük, hogy a fiatalok a végzés után már nem hazánkban próbálnak elhelyezkedni, hanem rögtön külföldön próbálnak szerencsét, és a munkáltatók csupán a képzett, szakmáját jól ismerő fiatalra tartanak igényt, emiatt a kevesebb új belépő okán kisebb a merítési lehetőség.

A munkaerőhiány éppúgy érinti az egyes szakmákat, mint a diplomás szakemberek hiányát (bizonyos területeken), így ma egyaránt hiányszakmának tekinthető az orvos, a mérnök vagy a pék, a hegesztő és a targoncás. Ha a hiányszakmák területeit kellene felsorolnunk, akkor elsőként az egészségügyet említenénk, de hiány mutatkozik a vendéglátóiparban, a mezőgazdaságban éppúgy, mint a szakmunkások és a vasutasok területén is. A szakmunkások közül a legtöbb helyen bolti eladót, pénztárost, raktárost, sofőrt, kőművest, lakatost vagy villanyszerelőt keresnek, de jól kereső szakmának számít manapság az informatikus, tolmács, duguláselhárító, hidegburkoló szakma is.

A hiányszakmák „eltüntetése”, vagyis megfelelően képzett szakemberekkel való feltöltése a kormányzatnak is egy kiemelt területe, a Nemzetgazdasági Minisztérium jogszabálytervezetet készített a következő tanévben várható hiányszakmák feltüntetésével. Ezzel ösztönözni szeretnék a pályaválasztás előtt álló tanulókat arra, hogy hiányszakmák tanulásába fogjanak, így tanulmányaik végeztével könnyen és gyorsan el fognak tudni helyezkedni. További előnye, ha hiányszakmát választ valaki, hogy részt vehet a Szabóky Adolf Szakképzési Ösztöndíjprogramban, ahol tanulmányi eredménytől függően akár havi 50 ezer forint ösztöndíjjal is segítik a tanulmányait.

Földrajzi helyzetkép

A hiányágazatok területi eloszlása sem mutat egységes képet az országon belül: míg a fővárosra és a nyugati területekre inkább a munkaerőhiány, addig keleten a nagyfokú munkanélküliség a jellemző. Budapest, központi helyzetéből adódóan foglalkoztatja ma Magyarországon a legtöbb embert, ugyanakkor a legtöbb betöltetlen álláshely is itt található. Ugyanez a helyzet Győrben és környékén, valamint a nyugati határszéleken.

Elhelyezkedés, biztos kereset

A jelenlegi hiányszakmáknak nagy előnye, hogy nagyon könnyen és gyorsan el lehet velük helyezkedni, és az átlaghoz képest jól lehet velük keresni, így aki most hiányszakmát választ, az nyugodt lehet a közeljövőjét illetően.

-p-

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program