Mutatjuk az évszázad legtragikusabb földrengéseit

camera

1

Mutatjuk az évszázad legtragikusabb földrengéseit

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

Csütörtök estére meghaladta a húszezret a hétfő hajnali törökországi és szíriai földrengés halálos áldozatainak száma a helyi hatóságok összesítése szerint. Utoljára 2011-ben Japánban okozott ekkora tragédiát a földmozgás.

Listába szedtük az évszázad legtragikusabb földrengéseit:

2011. március 11. – Szendai, Japán

SMUTNÁ SPOMIENKA: Od ničivého cunami v Japonsku uplynulo päť rokov

Fotó: TASR


Az évszázad egyik legpusztítóbb földrengéseként szokták emlegetni, a 9-es erősségű földrengés egy hatalmas cunimaval járt, amely végül elérte Északkelet-Japánt és óriási pusztítást hagyott maga után főleg Mijagi tartományban. Megközelítőleg 20 ezer ember vesztette életét vagy tűnt el nyomtalanul. A hiavatlos adatok szerint több mint 410 ezer embert kellett evakuálni. Ebben a katasztrófában sérült meg a Fukusiami atomerőmű is.

2010. január 10. – Port-au-prince, Haiti

Haiti si v tichosti pripomenulo štvrté výročie ničivého zemetrasenia

Fotó: TASR

A 7,2-es erősségű földrengés központja Port-au-Prince-től, Haiti fővárosától 25 km-re volt. A rengés közel 3 millió embert érintett, a főváros több kórháza is megrongálódott, de a földrengés Port-au-Prince székesegyházában, az Elnöki Palotában és a legnagyobb fegyházban is kárt tett. A halálos áldozatok száma becslések szerint 200 ezer lehet (más számítások szerint meghaladja a 316 ezret is)

2008. május 12. – Szecsuán, Kína

Fotó: TASR

A kínai Szecsuán tartományban bekövetkezett földrengést Pekingben és Sanghajban is érezni lehetett. De Vietnámban, Pakisztánban, Miamarban és Thaiföldön is észlelték a rezgéseket. A Richter-skála szerint 7,8-as erősségű földrengésben közel 80 ezren vesztették életüket, több mint 300 ezer ember sebesült meg és több mint 18 ezer ember tűnt el nyomtalanul.


2005. október 8. – Muzaffarábád, Pakisztán

Remembering Oct 8, 2005: The day the earth shook - Pakistan - DAWN.COM

Fotó: TASR

A 7,7-es erősségű földrenés a pakisztáni Kasmír régióban kezdődött. A rengéseket Afganisztánban és Indiában is érezni lehetett. Több mint 87 ezer ember vesztette életét, 80 ezer ember pedig megsérült.


2004. december 24. – Jakarta, Indonézia

2004 Indian Ocean earthquake and tsunami: Facts, FAQs, and how to help |  World Vision

Fotó: TASR

A Szumátra sziget partjai közelében történt rendkívüli erejű (Richter-skála: 9,1–9,3) víz alatti földrengést követően cunamit, még Afrika keleti partjainál is nagy károkat okozott. A földrengést követő cunamiban főleg Indonézia partkainál haltak meg sokan, de Indiában, Thaiföldön és Srí Lankában is tudni áldozatokról. Az összesített adatok szerint, több mint 230 ezer ember vesztette életét.


2003. december 26. – Bám, Irán

Irán a Irak zasiahla séria zemetrasení s magnitúdou okolo 5

Fotó: TASR

Az iráni Kermán régióban bekövetkezett 6,8-as erősségű földrengés következtében az ország történelmi városa, Bám szinte a földdel lett egyenlővé. Az áldozatok számát valahová 26- és 34 ezer közé teszik.

2001. január 26. – Gudzsarát, India

After the quake | The Indian Express

Fotó: Youtube

India északnyugati és Pakisztán délkeleti területein a Richter-skála szerinti 7,9 erősségű földrengés főleg Gudzsarát városában pusztított, a jelentések szerint 20 ezer ember vesztette életét. A rengés után mintegy 100 négyzetkilométeren a szén-monoxid-szint emelkedését figyelték meg a műholdak. A tudósok úgy gondolják, hogy a kőzetekben felgyülemlő nyomás a felszínre hajthatta a szén-monoxidot.


(TASR, para, Denník N)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program