Náci katonát ábrázoló fotóval verte ki a biztosítékot az ipolysági képviselő

camera

1

Náci katonát ábrázoló fotóval verte ki a biztosítékot az ipolysági képviselő

Forrás: Aktuality.sk / Facebook 

Megosztás

Február 11-én egy ipolysági Facebook-csoportban tett közzé egy felvételt Kürthy Gábor, a Szövetség ipolysági városi képviselője. A képen egy náci SS-katona volt látható, és Kürthy a mellékelt szöveg alapján arról emlékezett meg, hogy 1945-ben ezen a napon törtek ki a német és magyar katonák a szovjetek által körülzárt budai várból. Sorait azzal zárta, hogy "dicsőség a hősöknek" - figyelt fel rá az Aktuality.

A hozzászólók között akadtak, akik ez utóbbit ismételték, mások viszont figyelmeztették a képviselőt, hogy épp egy olyan rezsimet dicsőít, amely felelős a magyar zsidók haláláért. 1945. február 11. egy leginkább a szélsőségesek köreiben ismert dátum, amire a becsület napjaként hivatkoznak.

Az Aktuality.sk megszólította Kürthy Gábort, aki cáfolta, hogy szélsőséges lenne.

Elismerte, hogy a felvétel a náci katonával nem éppen a legszerencsésebb. Hozzátette, nem a fasiszta parancsnokokra akart emlékeztetni, hanem az egyszerű emberekre a hadseregből, akik csak parancsot teljesítettek a kitöréskor. Elmondta azt is, hogy ugyanígy nem jelent számára problémát a holokausztról való megemlékezés.

"Nem válogatok, hogy valami jó volt vagy sem, csak megemlékezem arról, ami történt" – mondta.

A portál megszólította Marian Uhrint, a besztercebányai Szlovák Nemzeti Felkelés Múzeumának igazgatóját, aki szerint egyáltalán nincs rendben egy ilyen bejegyzés. Arra emlékeztetett ugyanis, hogy a világháború végén Magyarországon a nácikkal együttműköd rezsim létezett. Hangsúlyozta, az effajta megemlékezéseken általában radikális csoportokhoz köthető személyek vesznek részt.

Matej Medvecký, a pozsonyi Hadtörténeti Intézet történésze szerint ugyan nem ehhez az eseményhez kötheti a felvétel a Waffen SS-katonáról, a szélsőségesek között egy kedvelt fotóról van szó.

Úgy véli, az 1945 februárjában történteket a világháború zárásának kontextusában kell értelmezni, amikor Magyarországon már a Szálasi Ferenc vezette nyilasok voltak hatalmon.

A szovjetek 1944 őszén zárták körbe Budapestet, több tízezernyi német és magyar katonával. Adolf Hitler azt parancsolta a német katonáknak, hogy az utolsó emberig tartsák magukat. Miután a német hadsereg Konrad nevű utolsó nagy offenzívája csődöt mondott, februárban próbálkoztak kitörni, a háromból egyetlen hullám volt sikeres.

Ipolyság polgármestere, Zachar Pál nem kívánt reagálni az önkormányzati képviselő bejegyzésére, csak annyit közölt, az embereknek különbözőek a nézeteik, de nem tartja feladatának, hogy ezt kommentálja.

(Aktuality)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program