1
Matej Tonin és Jaroslav Naď (Fotó: TASR)
Még nincs megegyezés az S-300-as légvédelmi rendszer és a Migek Ukrajnának való felajánlásáról, de Jaroslav Naď védelmi miniszter szívesen megszabadulna tőlük. A szlovénok legfeljebb 200 fős kontingenst küldenek Szlovákiába a NATO keleti szárnyának védelme érdekében.
Még nem dőlt el véglegesen, hogy Szlovákia oda adja-e Ukrajnának az S-300-as légvédelmi rendszerét illetve a MiG-29-es vadászgépeit, jelentette ki Jaroslav Naď védelmi miniszter szlovén kollégájával, Matej Toninnal folytatott tárgyalások után.
„Nem mond igazat, aki jelenleg azt állítja, hogy megegyezés született akár az S-300-as, akár a MiG-ek kérdésében” – jelentette ki a miniszter, de hozzátette, hogy a helyzet állandóan változik.
Szerdán este jelentette a CNN, hogy Szlovákia kész átadni az orosz gyártmányú S-300-as légvédelmi rendszerét Ukrajnának, amely már régóta szeretné megerősíteni légvédelmét.
Naď szerint azonban egyelőre ilyen döntés nem született. „Világos az álláspontunk, értem, hogy Ukrajnának mire van szüksége, mindenki segíteni akar neki, de én a szlovák védelmi miniszter vagyok, elsősorban Szlovákia védelmét kell szem előtt tartanom” – jelentette ki Naď a légvédelmi rendszerrel kapcsolatban. Szavaiból kiderült, hogy addig nem jöhet szóba az Ukrajnának való átadás, amíg Szlovákia nem kap helyette másikat.
„Egyetlen stratégiai légvédelmi rendszerünk van az S-300-as, még további tárgyalások várnak ránk” – mondta a miniszter.
Ugyanakkor Naď szerint a jelenlegi rendszert mindenképpen le kell cserélni. „Az S-300-ast és a MiG-eket is csak oroszok cégek tudják szervizelni, javítani, működésben tartani, ami a jelenlegi helyzetben, ilyen tevékenység jelenleg elképzelhetetlen” – mondta Naď. – Ha ma valaki azért sír, azt használja politikai témaként, hogy ezt a fantasztikust rendszert át akarjuk adni másnak, akkor felteszem a kérdést, hogy hogyan szervizeljük, hogyan modernizáljuk, honnét vegyünk pótalkatrészeket, amikor az az ország, aki erre képes, az háborús agresszor, és bármilyen együttműködés elképzelhetetlen vele.”
Szerinte a rendszert mindenképpen ki kell cserélni, tekintet nélkül az ukrán kérésre. „Amilyen gyorsan csak tudunk, meg kell szabadulni ettől az orosz függőségtől is – mondta Naď. – Alapvető feladat, hogy megoldjuk a szlovák légtér védelmét hangsebesség feletti repülőgépekkel – és tudjuk, hogy az F16-osok késni fognak –, valamint a légtér védelmét is légvédelmi rendszerrel.”
Az S-300-ast Ukrajnának is kész átadni.
„Ha lesz alternatívája, akkor én örülni fogok, ha megszabadulunk tőle, és ha ezzel segíthetünk Ukrajnának, akkor annak is örülni fogok” – mondta a miniszter.
Naď csütörtökön délelőtt tárgyalt Matej Tonin szlovén védelmi miniszterrel a NATO keleti szárnyának megerősítéséről. A szlovének vállalták, hogy a legfeljebb 2100 fős kontingensbe, amelyet a NATO a szlovák-ukrán határ védelme érdekében küld Szlovákiába, 200 katonával lesznek jelen. A szlovének várhatóan egy páncélos lövészszázadot küldenek, amely Lešťen fog állomásozni.
– lpj –