Naď: Kristóf, nagyon szépen köszönöm, hogy az első hivatalos látogatásra hozzánk jöttél!

2022. szeptember 26. - 12:22 | Belföld

Jaroslav Naď védelmi miniszterrel tárgyalt Pozsonyban Szalay Bobrovniczky Kristóf magyar honvédelmi miniszterrel. A magyar miniszternek ez volt az első külföldi kétoldalú megbeszélése a miniszterré való kinevezése óta. A felek szinte minidenben egyetértettek, de az ukrajnai helyzet megítélésében vannak eltérések.

Naď: Kristóf, nagyon szépen köszönöm, hogy az első hivatalos látogatásra hozzánk jöttél!
Fotó: TASR

Pozsonyban fogadta magyar honvédelmi minisztert, Szalay-Bobrovniczky Kristófot Jaroslav Naď. A szlovák védelmi miniszter barátian csak Kristófnak szólította magyar kollégáját, akivel szinte mindenben egyetértenek, csak az orosz-ukrán háború kérdésében vannak kisebb eltérések. „Az együttműködésünk a védelmi politika terén kiváló, sok tekintetben példaadó lehet más területek számára” – dicsérte az együttműködést Naď. Példaként említette a székesfehérvári, több nemzet részvételével felállított divíziót.

„Ebbe a divízióban Szlovákia is aktívan részt vesz, és várhatóan jövőre mi vesszük át az irányítását” – mondta Naď.

Magyar gépek is védhetik a szlovák légteret

A szlovák védelmi miniszter szerint megbeszélések folynak arról is, hogy Magyarország csatlakozik Lengyelországhoz és Csehországhoz, amelyek szeptember elejétől látják el a szlovák légtér védelmét. Szlovákia ugyanis kivonta a hadrendből a MiG-29-es vadászgépeit, és amíg nem érkeznek meg az amerikai F16-osok, addig szerződéses alapon Csehország és Lengyelország vállalta ezt a feladatot.

Együttműködésre készüknek a haderőfejlesztés területén is. Mindkét ország német Leopard tankokat akar hadrendbe állítani. Magyarország ezeket már megvásárolta, Szlovákia viszont az Ukrajnába szállított fegyverek fejében kapja Németországtól.

Az ukrajnai háború esetében vannak eltérések

Van, amiben teljes az egyetértés, de vannak eltérések is az orosz-ukrán háború kérdésében a két ország között.

„Tudjuk, hogy ki az agresszor, és tudjuk, hogy mielőbb biztosítani akarjuk a békét – sorolta fel a közös pontokat Naď. – Abban már eltérés van, hoyg milyen módon közelítjük meg az ukrajnai helyzetet, de kihasználtuk a lehetőséget, hogy tájékoztassuk egymást egyes lépéseinkről.”

A nézetkülönbséget nem részletezte, de Naď elképzelhetőnek tartja a két ország együttműködését ukrán katonák szlovákiai kiképzésében, amelynek az Európai Unió biztosítana keretet.

Magyarország továbbra sem hajlandó közvetlen katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, a magyar kormány hivatalos álláspontja általában a béke mielőbbi megteremtésére szorítkozik. Magyarország nem enged át közvetlenül Ukrajnába fegyverszállítmányokat sem, igaz, más országokon keresztül ezt lehetővé teszi. Így például átengedi területén az Ukrajnának szánt fegyvereket, ha azok nem a magyar-ukrán határon érkeznek Ukrajnába, hanem előbb Szlovákiába érkeznek, majd a szlovák-ukrán határon át kapja meg az ukrán fél.

Naď kiemelte, hogy Szlovákiában és Magyarországon is létrejönnek a többnemzetiségű NATO-csapatok.

„A NATO keleti határán minden országban létrejöttek a szövetséges harci alakulatok, amelyeknek egyetlen célja a NATO keleti határának védelme és biztonsága” – mondta a szlovák miniszter.

Szalay-Bobrovniczky: Fontos a haderőfejlesztés

A magyar miniszter a Nyugat-Balkán stabilitásának fontosságát emelte ki. A koszovói békefenntartók jelenleg magyar vezetés alatt állnak. Szalay-Bobrovniczky szintén kiemelte a haderőfejlesztés fontosságát. „A gazdasági nehézségek ellenére a honvédelmi kiadások Magyarországon jövőre elérik a GDP 2 százalékát, ami jó ugródeszka lesz a további évekhez” – mondta a magyar honvédelmi miniszter.

- lpj -