Naď szerint MiG-29-esek átadása csak bátorság kérdése, Heger és Čaputová parlamenti felhatalmazást akar

camera

1

Naď szerint MiG-29-esek átadása csak bátorság kérdése, Heger és Čaputová parlamenti felhatalmazást akar

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

Kedden már úgy látszott, de valószínűleg holnap még nem fog foglalkozni a parlament a szlovák MiG-29-esek átadásával Ukrajnának. Azonban napokon belül döntés születhet a kérdésben. Jaroslav Naď védelmi miniszter szerint a kormány egyedül is dönthetne, de várhatóan egy parlamenti határozattal megerősítik majd a kabinet határozatát. Zuzana Čaputová köztársasági elnök is jó lépésnek tartja a döntés parlamenti megerősítését.

Minden bizonnyal a parlament felhatalmazását kéri majd a kormány a MiG-29-es vadászgépek átadásához, de még mindig bizonytalan, hogy a parlamenti képviselők mikor foglalkoznak majd ezzel a kérdéssel. Habár kedden úgy tűnt, hogy már holnap (csütörtök) sor kerül erre az ülésre, egyelőre még egyetlen képviselői csoport sem kérte az ülés összehívását, Boris Kollár (Sme rodina) házelnök pedig csak holnap tér haza hivatalos svájci látogatásáról.

A kormány egységesnek tűnik abban, hogy a gépeket át kell adni Ukrajnának, de a volt koalíciós pártok frakciói egyáltalán nem ennyire egységesek.

Elsősorban az OĽaNO egyes képviselői ellenzik ezt a lépést. A miniszterek álláspontja viszont csak abban mutat eltérést, hogy egyáltalán szükségesnek tartják-e a parlamenti felhatalmazást.

Az ellenzék – elsősorban a Smer és a szélsőséges képviselők – szerint a jelenlegi megbízott kormánynak nincs megfelelő jogköre ahhoz, hogy a vadászgépeket átadják Ukrajnának. Az alkotmánynak arra a pontjára hivatkoznak, amely szerint a lemondott és megbízottként tovább működő kormány nem hozhat döntést a »alapvető bel- és külpolitikai kérdésekben«.

A vita arról folyik, hogy a MiG-29-esek átadása „alapvető külpolitikai kérdés-e”.

A kormány szerint az ukránoknak a légvédelmük erősítéséhez kellenek a MiG-ek

Eduard Heger megbízott miniszterelnök a nyilatkozatai alapján a parlamenti határozattal megtámogatott kormánydöntést támogatja, de MiG-ek átadásával teljes mértékben egyetért. Azt azonban ő sem árulta el, hogy mikor kerülhet sort a parlamenti felhatalmazás elfogadására.

„Gyűjtjük az aláírásokat, annyit elmondhatok, hogy Ukrajnában válságos a helyzet, az orosz támadások erősödnek, ezért az ukrán légvédelem megerősítése – beleértve e MiG-ek átadását is – elkerülhetetlen. Erre kérnek az ukránok is” – jelentette ki a szerdai kormányülés után Heger.

Heger szerint azonban nem a parlamenti határozat az egyetlen lehetőség, kibővíthetik a megbízott kormány alkotmányos jogköreit is. „Vagy egy határozat elfogadása, vagy pedig az alkotmány módosítása abban a pontban, hogy ezt a hatáskört megkapja a kormány” – ismertette a lehetőségeket Heger. Az alkotmánymódosításhoz azonban 90 szavazat kellene, amit nehezen tudna biztosítani a kabinet.

A köztársasági elnök a parlamenti felhatalmazást támogatja

Zuzana Čaputová köztársasági elnök szerint sem árt, ha a kormány felhatalmazást kap a parlamenttől ehhez a döntéshez, ezt tartja az egyik lehetőségnek.

„Most az a helyzet, hogy a parlament megvonta a bizalmat a kormánytól, a kormány viszont kikéri a parlament véleményét ebben a kérdésben, ami ebben az esetben pótolná a hiányzó legitimitást” – mondta a TASR szerint az államfő.

Naď: ez nem alapvető külpolitikai döntés

A védelmi miniszter is kész tárgyalni a képviselőkkel az átadásról, szerinte azonban nem kérdés, hogy a kormánynak van jogköre a gépek átadásához.

„Az igazságügyi miniszternek, nekem és a minisztérium jogászainak is az a véleményünk, hogy a kormány hozhat ilyen döntést, vannak azonban a kormányban olyanok is, akik jobban szeretnék, ha a parlament hozna róla határozatot” – mondta szerdán Naď.

Szerinte ugyanis a gépek átadása egyáltalán nem »alapvető külpolitikai kérdés«. „Csak haladunk előre a már megkezdett úton” – utalt Naď arra, hogy Szlovákia már eddig is többféle fegyvert, például az S300-as légvédelmi rendszert, a Zuzana tarackokat vagy páncélozott csapatszállítókat is adott már Ukrajnának.

Gyimesi és még néhány OĽaNO-s ellenzi a MiG-ek átadását

A védelmi miniszter tárgyalt az OĽaNO frakciójával, és elismerte, hogy vannak, akik ellenzik a gépek átadását.

„Vannak emberek, Gyimesi Györggyel az élen, akik földhöz verik magukat, és mindent megtesznek azért, hogy megakadályozzák, hogy segítsünk Ukrajnának” – mondta Naď.

Gyimesi valóban ellenzi a gépek átadását, mint ahogyan általában a fegyverek szállítását Ukrajnának. A legutóbbi videóbejegyzésében is Putyin fenyegetésével érvel, aki szerint a fegyverszállítással a NATO bekapcsolódik a háborúba, a MIG-ek pedig támadó fegyvernek minősülnek. Jaroslav Naď szerint azonban nem Szlovákia lenne az első nyugati ország, amely vadászgépeket szállít Ukrajnának, már négy másik ország is megtette ezt előttünk, igaz, ezt hivatalosan nem ismerik el.

A parlamenti határozatot azonban el tudná fogadni a parlament akkor is, ha néhány OĽaNO-s képviselő nem szavazná meg: legfeljebb 76 szavazat kell hozzá, és a Hlas sem utasítja el teljesen ezt a döntést.

Naď szerint különben is inkább bátorság kérdése, hogy átadják-e a gépeket Ukrajnának. „Ez nem jogi kérdés, ez elsősorban bátorság kérdése” – jelentette ki Naď. Úgy véli, hogy a kormánynak kötelessége meghozni ezt a döntést.

„A kormány kötelessége – az ENSZ alapokmányával összhangban – segíteni a megtámadott Ukrajnának” – magyarázta a miniszter.

Anyagilag is megéri

A MiG-29-es vadászgépeket nem ingyen adná át a kormány, igaz, nem Ukrajna fizetne érte. „Az Európai Unió békeeszközéből kaphatnánk érte ellentételezést” – véli Jaroslav Naď miniszter, habár szerinte sokkal fontosabb, hogy ezzel Ukrajnának segítenénk. Az unió eddig már több mint 82 millió eurót fizetett Szlovákiának az átadott fegyverekért és egyéb hadianyagokért. A vadászgépekért és a szintén felajánlott KUB légvédelmi rendszerekért Naď szerint Szlovákia akár 250 millió eurót is kaphatna, amit a hadsereg további modernizációjára tudna felhasználni.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program