Nagymadi Bicsak-napok „az Őrfa árnyékában“

2018. augusztus 5. - 12:45 | Régió

Mátyás király mellszobrának megkoszorúzásával vette kezdetét pénteken kora este a XI. Nagymadi Bicsak-napok műsorsorozata, amely vasárnap délig tartott a dunaszerdahelyi járásbeli községben.

Nagymadi Bicsak-napok „az Őrfa árnyékában“
Lelkes Vince felvételei - További fotókért kattints!

A helyi önkormányzat ünnepi ülésén László Gábor polgármester köszöntötte a megjelenteket, köztük a külföldi testvértelepülések küldöttségeit Gyergyóújfaluból és Kányádról (Románia), Kispiacról (Szerbia), Lendváról (Szlovénia), Ikrényből és Máriapócsról (Magyarország). Majd az ekecsi Kuttyomfitty Társulat tagjai szórakoztatták a közönséget.

A falunapot jelenlétével megtisztelte Érsek Árpád, az SZK közlekedésügyi minisztere.

Szombaton délelőtt a „Fut a Mod“ családi futóverseny indította a napi programot, a bicskás ételek hódolói 10 órakor gyújtottak alá a katlanoknak, s bemutatót tartott a Bitskey Gáspár Hagyományőrző Tüzércsapat. A délutáni órákban a hazai és környékbeli ifjú tűzoltók álltak csatasorba, hogy tanúságot tegyenek rátermettségükről.

A kultúrműsorok szereplői a futballpályán felállított színpadon kaptak teret és lehetőséget. Fellépett a nagymadi Bicsakfa Népdalkör, az ikrényi Nefelejcs Népdalkör, Ladacsi Mónika és Hetényi Gergő operett-slágereket adott elő, Bölcs Kika, Kovács Martin, Halasi Károly és mások személyében fiatal tehetségek mutatkoztak be a nagyérdeműnek, Hervay László popdalokat énekelt.

Érdekes színfoltja volt a falunapnak az a pódiumbeszélgetés, melynek keretében Bauer Ilona egykori tévészemélyiség idézte föl pályafutásának legfontosabb mozzanatait.

Az esti program a Children of Distance produkciójával kezdődött, őket a sztárvendég, a Happy Gang követte a színpadon. Az éjféli tűzijáték után táncmulatságba torkollott a jó kedv.

Vasárnap délelőtt római katolikus ünnepi szentmise, ill. református istentisztelet zárta a háromnapos programsorozatot.

S hogy miről szól jelesül a madi bicsak legendája? Íme a helybéli hagyományőrzők közlése. Állt a falu határában egy terebélyes, dús koronájú fa, amelyet Őrfának neveztek. Egyszer a vadászgató Mátyás király és díszes kísérete épp az Őrfa árnyékában falatozott, amikor nem messze tőlük egy csodaszép szarvas ütötte fel a fejét. A sereg üldözni kezde a ritkabecsű állatot. Sietségükben a piros- és zöldnyelű falatozókéseiket is szanaszét hagyták. Amíg a vad bekerítésével voltak elfoglalva, két madi atyafi vetődött a fához. – Nézd már, koma! Bicsakot termett az Őrfa! – kiáltott fel egyikük. – Az ám! Van, amelyik már meg is érett! – mondta, mikor egy szép, piros fanyelű falatozókést emelt fel a földről. A két koma nem sokat teketóriázott, gyorsan összekapkodták a késeket és siettek vissza a faluba hírét vinni a csodálatos eseménynek. A madiak ezután sűrűn kijártak a mezőre megnézni az Őrfát, nyilván újabb termés reményében, de sajnálatukra nem érlelt többé a fa egyetlen „gyümölcsöt“ sem. Dühösek lettek emiatt, és a fát kivágták. Mátyás király többé nem találta az árnyékot adó Őrfát. Átkozódva, szitkozódva távozott a faluból és többet vissza sem tért oda, amit a madiak nem is nagyon bántak, hisz a király „látogatása“ anyagilag igencsak megterhelte őket. Idővel a madiak maguk kezdték el gyártani a híressé vált csinos késeket. Nyelüket az „eredetiekhez“ hasonlóan pirosra és zöldre festették.

Napjainkban Nagymadon Németh Dezső és Bartalos István faragják a szebbnél szebb késeket – mindenekelőtt hagyományőrző szándékkal.

(lv)

Címkék: Madi bicsak, Nagymad