Nagymegyerről indulnak éjfélkor, hajnalra beveszik a fővárost a csallóközi traktorosok is!

2018. június 19. - 17:41 | Belföld

Kelet-Szlovákiából már hétfőn reggel útnak indultak a gazdák Pozsonyba, a csallóköziek kedden éjszaka veszik be a fővárost. Kiadott ezzel kapcsolatban egy állásfoglalást kedden a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Önkormányzatok Tanácsa is, ami nem éppen vidám.

Nagymegyerről indulnak éjfélkor, hajnalra beveszik a fővárost a csallóközi traktorosok is!
Fotók: Paraméter-archív

Két főbb útvonalon haladnak tegnap reggeltől. A déli szakasz Nagymihálytól Kassán, Rimaszombaton, Detván, Garamszentkereszten és Nyitrán át vezet, az északi pedig Bártfától (Bardejov) Poprádon, Zsolnán, Trencsénen és Nagyszombaton keresztül.

"A gazdatüntetések kezdete óta már csaknem száz nap telt el és lényegében semmi sem változott. A kassai felhívásból, melyben összefoglaltuk a legfontosabb követeléseinket, majd átadtuk a földművelésügyi miniszternek és a többi érintettnek, ténylegesen semmit sem kezdtek el megvalósítani" – mondta Patrik Magdoško, az egyik gazdaszervezet képviselője, aki Jaroslav Jánošsal, a Szlovákiai Földtulajdonosok és Gazdák Szövetségének elnökével együtt hétfőn a Facebookon is felszólalt a mezőgazdaságban működő kis- és középvállalkozások és az ágazat reformja érdekében.

Arra számítanak, hogy szerdán találkozhatnak a miniszterelnökkel, és a Koalíciós Tanács azt követően aláírhat egy memorandumot a mezőgazdaság megmentéséről.

Hétfőn ugyancsak jelentkezett a rendőrség, mely jelezte, hogy a gazdák nem kaptak kivételt a gyorsforgalmi utak és a sztrádák használatához, emellett közölték, hogy ugyan nem fogják meggátolni a gazdák tiltakozó felvonulását Pozsonyban, ugyanakkor közleményük szerint a közlekedési biztonsága és folyamatossága érdekében közbeléphetnek, és kijelölhetnek számukra útvonalakat, amelyeket használhatnak, vagy épp lezárhatnak bizonyos útszakaszokat előlük.

Kedden a csallóközi gazdák egy részét képviselő Élő Vidék platform tájékoztatott arról, hogy az eddigi két felvonulástól eltérően most nem a medvei, hanem a nagymegyeri Slovnaft benzinkútnál lesz a találkozó, és éjfélkor indulnak útnak a 63-as főúton Pozsony felé, útközben pedig további traktorosok csatlakoznak majd.

"Nyugodtan tegye ki mindenki a traktorjára a település nevét ahonnan érkezik, mutassuk meg így is magunkat" - jegyezték meg.

Várhatóan a hajnali órákban érnek Pozsonyba, azt azonban egyelőre nem árulták el, hogy milyen utakat használnak majd a fővárosban.

Mindeközben az Élő Vidék platform két tagja, Molnár Zsolt és Pikáli Róbert elutazott Brüsszelbe, ahol a gazdák által indított petíciót átadták az Európai Parlament petíciós bizottsága svéd elnökének, Cecilia Wikströmnek, és a bizottság alelnökének, Csáky Pálnak.

Az álláspontzivatarból nem maradt ki az agrár- és élelmiszeripari szektorban tevékenykedő öt legjelentősebb szlovákiai gyűjtőszervezetet, köztük a dunaszerdahelyi székhelyű Szlovákiai Agrárkamarát is tömörítő Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszerügyi Önkormányzatok Tanácsa sem, mely nem támogatja a traktoristák felvonulását. Állásfoglalásukban közlik, azért nem azonosulnak a felvonulókkal, mivel ez

"ismét polarizálja nemcsak a szakmai társadalmat, de a társadalmat mint olyat is".

Emlékeztetnek arra, hogy ők nem nagyokra és kicsikre osztják a mezőgazdászokat, hanem olyanokra, akik értéket teremtenek és embereket foglalkoztatnak, illetve azokra, akik a törvényes keretek határán tevékenykednek, utóbbiaktól pedig elhatárolódnak.

"Elutasító álláspontunk nem azt jelenti, hogy bagatellizálnánk a kiélezett szituációt és figyelmen kívül hagynánk az ágazat kedvezőtlen helyzetét. Úgy véljük azonban, hogy a problémákat elsősorban a tárgyalóasztal mögött, szakmai és konstruktív párbeszéd útján kell megoldani, nem pedig az utcán, olyan személyek nyomása alatt, akikről azt sem tudni, kiket képviselnek" - hangsúlyozta a tanács Emil Macho, a Szlovák Meződazgasági és Élelmiszerkamara elnökének szavait.

Patasi Ilona

Patasi Ilona, a dunaszerdahelyi székhelyű Szlovákiai Agrárkamara elnöke kifejtette, egyetért a tanács állásfoglalásában azzal, hogy a gazdálkodókat nem méretük szerint kell felosztani, hanem aszerint, hogy tisztességesek-e vagy sem.

„Az első traktorosfelvonulásnál támogattuk a gazdákat, az akkori követelések teljesítése mellett pedig kitartunk. Azok egyike teljesült, a pótföldekkel kapcsolatban pedig mi is intézkedünk” – szögezte le. Emlékeztetett, hogy maguk is meglátogattak néhány nagyüzemet, amelytől gazdák termőföldeket vesznek bérbe.

„A régióban vannak nagyüzemek, amelyek nagyon pozitívan állnak a témához, leültek a kisgazdákkal, és kimondták, hogy a jelenlegi állapot a rendezésig megmarad. A két üzemet, ahonnét panasz érkezett, meglátogattam, és az egyiküktől a csilizközi térségben megtudtam, hogy a tulajdonos sem zárkózik el a probléma megoldásától, de nála még senki nem jelentkezett, hogy ezt megbeszéljék. Az érintetteknek én is hangsúlyoztam, hogy le kell ülni, ez mindenki érdeke" – fogalmazott.

Figyelmeztetett, hogy a délnyugat-szlovákiai gazdák problémái részben eltérnek a keletiekétől. Úgy látja, a 18 pontot tartalmazó kassai felhívás tartalmaz megalapozott pontokat, de nem mindegyik az. „A traktorosokkal szemben lehet szolidaritást nyilvánítani, de a törvényt mindenkinek tiszteletben kell tartani, és a követelésekről a tárgyalóasztalnál kell egyeztetni. Úgy érzem, hogy a Szlovákiai Agrárkamara tagjai legnagyobb részét illetően nincsenek most olyan problémák, melyekkel utcára kellene vonulni” – mondta.

A tiltakozó megmozdulások sorozatát a csallóközi gazdák kezdték március 8-án, amikor több mint 200 traktor vonult fel Medvétől Somorjáig, a következő, immár az ország több pontján megvalósuló tüntető akcióra május 4-én került sor. Időközben a parlament az egyik követelésüket, a földkiméréssel kapcsolatos jog rendezését törvényileg megoldotta, éppen ezért úgy látják, hogy csak az akarat hiányzik ahhoz, hogy a többi területen, elsősorban a pótföldek rendezése és a fiatal gazdák támogatása terén előrébb lépjenek.

(SzT)