Ne reagálj a Nový Čas-ban megjelent hirdetésre, mert felettébb gyanús!

camera

1

Ne reagálj a Nový Čas-ban megjelent hirdetésre, mert felettébb gyanús!

cas.sk 

Megosztás

Eredeti gyémánt- vagy zafír nyakéket kínál, ha megadod a bankkártyaadataid.

Egy hollandiai bejegyzésű társaság egy egész oldalas, meglehetősen furcsa hirdetést helyezett el a Nový Čas napilap múlt hétfői számában. Ebben egy szókeresőt kellett megoldani, amiért cserébe a megfejtők igényelhettek egy "eredeti gyémánt- vagy zafír nyakéket".

A holland postafiókkal rendelkező hirdető azonban azt kéri, hogy a megfejtők térítsék a postaköltségüket. Két módszert kínálnak fel, melyek közül az egyik, hogy adják meg a bankkártyaadataikat a biztonsági kóddal és a lejárati dátummal együtt, a másik pedig, hogy a feladvánnyal együtt egy 5 eurós bankjegyet is küldjenek el a megadott címre.

A SME megkérdezte erről Peter Stančíkot, az Eset IT-specialistáját, aki szerint a hirdető nagyon is tudta mit csinál, ugyanis az ilyen lehetőségekkel leginkább a társadalom legsérülékenyebb csoportjai, például a nyugdíjasok próbálnak élni.

Fotó: SME

A Nový Čas kiadója az első eset után leállította a hirdetést. Roman Fülöp, a Ringier Axel Springer Slovakia kereskedelmi igazgatója szerint a hirdetésnek e típusa minimálisan etikátlan, de fennáll a gyanúja, hogy törvénytelen is.

A rendőrség is azt tanácsolja, hogy senki ne reagáljon az ehhez hasonló hirdetésekre, és ne adják meg személyes adataikat. Michal Slivka rendőrségi szóvivő közölte, hogy aki úgy érzi, bűncselekmény áldozata lett, forduljon a rendőrséghez.

Az érzékeny adatok kicsalását hívják phishingnek, ez azonban elsősorban az interneten bevett módszer. A SME által megkérdezett biztonsági specialista a nyomtatott sajtóban ilyen eszközzel még nem találkozott. "Mivel egy országos napilapban megjelent hirdetés tartalmazza a keresztrejtvényt, az olvasó azt gondolhatja, hogy minden a legnagyobb rendben van" – magyarázta Stančík. A bankkártyaadatok elkérése azonban figyelmeztető jel, mivel azok megadásával lényegében akárki pénzt emelhet le a számlánkról.

A szakértő azt ajánlja, hogy az ilyen adatainkat csak megbízható internetes boltokban adjuk meg, amelyek számos biztonsági mechanizmussal védik azok kiszivárgását. "Természetesen ilyen boltokban is csak olyan eszközről adjuk meg, amelyet ismerünk, védett és nem nyilvános wifi-hálózathoz csatlakozik" – szögezte le.

Bankkártyaadatokat ne adjunk meg közösségi oldalakon, sms-ben, telefonon vagy e-mailben. A bakkártyaadatok megadása csak a védett internetes boltokban és a terminálokon biztonságos.

SME/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program