Nem az oltások ellen vannak, csak félnek, és az oltatlanok legalább harmadát teszik ki

camera

1

Nem az oltások ellen vannak, csak félnek, és az oltatlanok legalább harmadát teszik ki

Fotó: AP/TASR 

Megosztás

Szociológusok által készített felmérések szerint az eddig beoltatlan népesség harmadát-felét olyan személyek teszik ki, akik elvi szinten nincsenek az oltások ellen, csupán félnek azok mellékhatásaitól.

A szakemberek szerint az ilyen személyeket elsősorban azáltal lehetne meggyőzni, ha az állami jobban motiválná az oltásra a háziorvosokat, illetve a kampányban való részvételre olyan helyi tekintélyeket, mint például a polgármester vagy a pap. Dušan Ondrušek pszichológus szerint utóbbiaknak részben egyezhet a véleménye az oltásoktól félő népességgel, részben pedig eltér.

Jelenleg körülbelül 2,3 millióan kapták már meg az első oltásukat Szlovákiában, a koronavírus delta variánsával szembeni kollektív védettséghez szükséges 80%-os beoltottsági szinthez viszont még legalább 2 millióra volna szükség.

Az SaS által rendelt, szakemberek által készített AKO-felmérésben résztvevő oltatlanok 31%-a az oltástól történt eddigi távolmaradásánk indokaként azt jelölte meg, hogy fél a mellékhatásaitól. Hasonló eredményre jutott Miloslav Bahna és Robert Klobucký szociológus, a Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) munkatársai, akik a Hogyan tovább, Szlovákia c. felmérést készítik havonta. Júliusban arra a kérdésre, hogy mi változtathatná meg elutasító álláspontjukat az oltásokkal szemben, 30% azt válaszolt, hogy ha kellően bebizonyosodik, hogy azok biztonságosak, és regisztrálja azokat a gyógyszerügynökség.

Klobucký ehhez a 30%-hoz még hozzáadná azokat, akik azt válaszolták, nem bíznak a gyógyszeripari cégekben. Vele szemben Barbara Lášticová szociológus (SAV) úgy véli, csupán nem egész 24% azok arány, akik félnek. Ők azok, akik a felmérésben úgy gondolták, a vakcina nagyobb gondot okozhat, mint a koronavírus maga, de változtatnának nézetükön, ha bebizonyosodna az oltások biztonságossága.

Az egészségügyi minisztérium által készített felmérés szerint viszont csupán 19,6% azok aránya, akik azért nem oltatják be magukat, mert félnek a mellékhatásoktól.

Mindenesetre ha átszámoljuk abszolút számokra, a 80%-os beoltottsági szintet biztosító oltatlanok (mintegy 2 millió fő) 30%-a, aki fél a mellékhatásoktól, 614 ezer személyt tehet ki.

A mellékhatásoktól egyébként jobban félnek a férfiak, mint a nők, és legnagyobb arányban a fiatalok. Az AKO felmérésében résztvevők közül a férfiak 35%-a, míg a nők esetében csupán 27%-a választotta ezt indokként. A korosztályt figyelembe véve a 18-33 évesek között vannak a legmagasabb arányban (35%) azok, akik a mellékhatásoktól tartanak, és ezért nem oltatták még be magukat. Az AKO-felmérés további részleteivel ITT foglalkoztunk.

A szakemberek egyetértenek abban, hogy a legnagyobb esélyük a mellékhatásoktól tartó oltatlanok meggyőzésére a helyi autoritásoknak van, illetve annak, ha esetleg a járványhelyzet ismét rosszabbodna. Bahna úgy véli, hogy a helyzet romlásával az oltások iránti érdeklődés is megnő majd. Klobucký szerint viszont a háziorvosoknak lehet a legnagyobb befolyásuk, mivel az emberek bennük bíznak leginkább.

Július elsején indult Szlovákiában az a projekt, mely már a háziorvosok és bizonyos specialisták számára is lehetővé teszi az oltások beadását, augusztus elejéig viszont a mintegy 3600 háziorvos körül csupán 548 háziorvos és 41 további specilista kezdett el oltani.

(SME)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program