Nem bízunk abban, hogy Matovič fel tudja venni a harcot a koronavírussal. A blődségekben leginkább Kotleba hívei hisznek

2020. október 9. - 09:34 | Belföld

Kevésbé tartjuk be a koronavírus megfékezését szolgáló intézkedéseket, a kialakult helyzetben leginkább az államfőben bízunk, a kormányfőben a legkevésbé, és azok, akik Marian Kotlebára szavaztak, magasról tesznek erre az egész nyavalyára.

Nem bízunk abban, hogy Matovič fel tudja venni a harcot a koronavírussal. A blődségekben leginkább Kotleba hívei hisznek
Illusztráció (tasr)

Az Ipsos ügynökség felmérte, Szlovákia lakossága miként viszonyul a Covid-19 járványhoz, és arra jutott, hogy a megkérdezettek több mint fele - 54 százaléka - nem tudja, mi az, aminek higgyen. A társaság ezer személyt kérdezett meg arról, hogyan tekint a vírusos helyzetre. Az új tudományos ismeretek mellé az elmúlt fél évben "legyártódott" néhány félrevezető dezinformáció. Akik ezeknek hinni kezdenek, azok ezeket a ferdítéseket természetesen nem tartják hoaxnak - vázolja a helyzetet az Ipsos szakembere, Roman Pudmarčík.

Az emberek belefáradtak a koronavírusos mindennapokba, már nem érdekli őket annyira és hajlamosak félvállról venni az egészet, ezért örömmel terjesztenek olyan híreket, ami a hivatalostól eltér.

A leggyakoribb hoaxok a szájmaszkról, azok veszélyességéről szólóak - nyilatkozta a DenníkN hírportálnak az egészségügyi minisztérium elemzője, akinek feladata a dezinformációk elleni küzdelem. Jakub Goda szerint egyre többen beszélnek arról is, hogy a járványügyi intézkedések eltúlzottak, de olyan vélemények is vannak, miszerint ez a Covid-19-re keresztel kórság egyáltalán nem is létezik.

A megkérdezettek majdnem fele egyetért az állítással, hogy a vírust laboratóriumban "rakták össze" és szándékosan eresztették szabadon, hogy a gyógyszeripari cégek és a médiumok jól megszedjék magukat.

40 százaléknyian hiszik azt, hogy a maszkba kilélegzett CO2 egészségtelen és veszélyes is. Az ilyen tévképzetekkel azok azonosulnak leginkább, akik a legutolsó parlamenti választásokon a Kotleba-féle ĽSNS-re adták a voksukat, de a Štefan Harabin vezette Vlasť, a Boris Kollár féle Sme rodina, a parlamenten kívüli SNS, valamint a Smer szavazótábora is érez késztetést hinni a bugyutaságokban.

Az érettségivel nem rendelkező középiskolai végzetségű személyekre jelemző ez a fajta "hoaxhit". Amit a leginkább a parlamenten kívülre szorult PS/Spolu, az Andrej Kiska alapította Za ľudí és a Richard Sulík irányította SaS választói utasítanak el, illetve azok, akik főiskolai végzettséggel rendelkeznek.

A vírus okozta válság megoldását leginkább Zuzana Čaputová államfőre bíznánk (64 százalék), a legkevésbé pedig Igor Matovič kormányfőre (37 százalék).

A miniszterelnöknél jobban hisznek párttársában, az egészségügyi tárcát vezető Marek Krajčinak (44 százalék), vagy az országos tisztifőorvosnak, Ján Mikasnak. Érdekes, hogy a legerősebb kormánypárt, az OĽaNO szavazóbázisán belül sem mindenki "van oda" a kormányfő válságmegoldó képességeiért, hiszen a párt szimpatizánsainak 28 százaléka nem bízik Matovičban.

65 százaléknyian fogják fel úgy a helyzetet, hogy az veszélyt jelent rájuk. Ez a szám alig magasabb a májusban mért értéknél, és alacsonyabb a márciusi számoknál, pedig most sokkal több fertőzöttet azonosítanak be a hatóságok. - számol be a felmérés eredményeiről az Ipsos. Ugyanakkor

jelentősen megugrott azok aránya, akik semmilyen fenyegetést nem éreznek a Covid-19 miatt. Márciusban még csak 3 százaléknyian voltak ilyen "vakmerőek", májusban már 10 százalékra duzzadt a közösségük és most a megkérdezettek 13 százaléka hány fittyet az egész kérdésre.

A koronavírust legbátrabban lefitymálók az ĽSNS szavazóbázisát erősítik, a kotlebások 30 százalékának eszébe sem jut megriadni a járványtól. A félelmet nem ismerő polgártársaink jellemzően az ország keleti felében, Kassa megyében laknak, ahol a megszólítottak 23 százaléka legyintett a vírusos helyzet felvetésére.

A preventív intézkedéseket illetően a rendszeres kézmosást 77 százalékban "műveljük", szájmaszkot a lakosság 70 százaléka hord, de például a családtagokkal és a barátokkal gyakrabban találkozunk, mint a vírus megjelenésének kezdetén.

Megnövekedett azoknak a tábora, akik semmilyen szabályt nem tartanak be: az összes megkérdezett 4 százalékának ilyen a hozzáállása, az ĽSNS szavazóinak körébenpedig 15 százalék.

Ezekre az emberekre valószínűleg hatással van a pártelnök viselkedése is - véli az Ipsos.

Az ügynökség azt is firtatta, hogyan állunk hozzá az oltáshoz, ha majd elkészül a vakcina. A felmérés résztvevőinek mintegy fele bár azt gondolja, hogy a vírus terjedését meg lehet akadályozni az oltóanyaggal, csupán a megkérdezettek a negyede tartja helyesnek a kötelező injekciózást. A harmada meg egyenesen azt gondolja, hogy a vakcina veszélyes lehet. És hogy a szlovákiaiak mennyire tartják veszélyesnek a Covid-19-et? A megkérdezettek majdnem fele úgy véli, hogy a koronavírus éppen annyira veszélyes, mint az influenza. Ez a válasz nem nyeri el a szakértők tetszését, mert a járvánnyal foglalkozó orvosok szerint egyértelmű, hogy a Covid-19 vírus jóval kockázatosabb nyavalya.

(DenníkN)