Nem csoda, hogy nehéz felvenni a versenyt a vírussal. Világszerte vagy 6 millió ápoló hiányzik

camera

1

Nem csoda, hogy nehéz felvenni a versenyt a vírussal. Világszerte vagy 6 millió ápoló hiányzik

apolok_vir 

Megosztás

Világszerte 5,9 millió szakképzett ápoló hiányzik az ellátórendszerből - derült ki az Egészségügyi Világszervezetnek (WHO) az egészségügyi világnap alkalmából kedden Genfben közzétett jelentéséből.

"Az ápolószemélyzet képezi minden egészségügyi rendszer gerincét. Most közülük sokan a frontvonalon harcolnak a Covid-19 ellen" – jelentette ki Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója az új típusú koronavírus járványára utalva.

A WHO európai irodája is méltatta az ápolószemélyzet erőfeszítéseit. "Nővérek, dajkák, és más egészségügyi dolgozók nélkül az egyes országok nem tudnák megnyerni a járványok elleni küzdelmet" – hangsúlyozta a koppenhágai székhelyű iroda az egészségügyi világnap alkalmából megjelent közleményében.

"A Covid-19 elleni küzdelmünk ismét megmutatta, mennyire nélkülözhetetlen az ápolószakma a társadalom és mindannyiunk számára" – hangoztatta Hans Kluge, a WHO európai igazgatója. "A rendkívüli helyzettel és a legnehezebb munkakörülményekkel dacolva a nővérek az európai térségben, de szerte az egész világon bátorsággal, együttérzéssel és szakértelemmel szembesültek a kihívásokkal" – mondta. "A legnagyobb köszönetet és tiszteletet érdemlik ezért" – tette hozzá Kluge, sürgetve a kormányokat, hogy fordítsanak több pénzt az ápolószemélyzet bővítésére, kiképzésére, illetve továbbképzésére.

Howard Catton, a Nővérek és Betegápolók Világszövetségének ügyvezető igazgatója arrra hívta fel a figyelmet, hogy az ápolószemélyzet hiánya emberéletekbe kerül. "A halálozási arányok ott a legmagasabbak, ahol kevés a nővér és az ápoló" – hangsúlyozta Catton. Hozzáfűzte: az egyes országoknak ezért komolyabban kellene venniük a szakmabeliek munkakörülményeinek és bérezésének javítását.

A WHO szerint globálisan 27,9 millió ember dolgozik ápolóként, de közülük csak 19,3 millióan rendelkeznek ehhez szakképesítéssel. Az ápolók 90 százaléka nő. A WHO jelentéséből kitűnik, hogy valamelyest csökkent 2016 és 2018 között globálisan az ápolószemélyzet hiánya.

MTI

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program