Nem érti a Rheinmetall, mi alapján értékelt a minisztérium, 1,7 milliárd euró a tét

camera

1

Nem érti a Rheinmetall, mi alapján értékelt a minisztérium, 1,7 milliárd euró a tét

Lynx KF41 

Megosztás

Elégedetlen a Rheinmetall a védelmi minisztérium elemzésével, amely a svéd BAE Systems svéd kormány által is támogatott ajánlatát, a CV9030-as lánctalpas páncélosainak megvásárlását tartja a legjobbnak. A Rheinmetall a magyar kormánnyal közösen nyújtott be javaslatot, amelyben 152 Lynx KF41-es lánctalpast kínálnak több mint 1,7 milliárd euróért. A kormány az év végéig dönteni akar a győztesről, és a szerződést is alá akarja írni.

A német fegyvergyártó szerint a szlovák elemzés nem vette figyelembe, hogy ők Szepsiben gyártanák a lánctalpasokat, és ehhez egy teljesen új gyárat építenének.

„Alaposan áttanulmányoztuk az elemzést, és abból nem derül ki, hogy ez a tényező miért nem volt hatással az eredményre, és az sem, hogy az értékelő bizottság mi alapján határozta meg, hogy mist számít be az értékelés során, és mit nem” – tájékoztatta a Paramétert a Rheinmetall.

A szlovák védelemi minisztérium pályázatára fegyvergyártók jelentkezhettek egy ország kormányának a támogatásával. A Rheinmetall feltehetően azért pályázott Magyarországgal, mert ott az utóbbi hetekben nyílt meg a zalaegerszegi gyára, ahol a Magyarország által megrendelt Lynx harckocsikat gyártják majd. A pályázatra 5 ajánlat érkezett négy ország ajánlásával, Lengyelország nem került be a szűkebb csoportba.

A legjobb értékelést a már említett svéd lánctalpas, a CV9030 kapta, amelyet a BAE Hägglunds AB gyárt, amely a pályázatot a svéd kormány támogatásával nyújtotta be. A hadsereg műszaki paramétereinek való megfelelés szempontjából a második helyen ugyanennek a gyártónak a kicsit erősebb terméke, a CV9035 végzett, ennek a lövege 30 helyett 35 mm-es.

A gazdasági szempontok figyelembe vételével azonban a CV9030 után a második helyre a spanyol ASCOD lánctalpas került, megelőzve ezzel a CV9035-öt.

Az értékelés szerint a Lynx is megfelelt az előírt műszaki feltételeknek, de a minisztérium szerint ez a páncélos volt a legdrágább: a 152 darab a szaktárca szerint 1,85 milliárd euróba kerülne, a clg azonban 1,7 milliárdról beszél. A Rheinmetall azonban kifogásolja, hogy a többi cég esetében nem lehet pontosan megállapítani, hogy a páncélosokért fizetett összeg mekkora hányadát fekteti be az adott cég Szlovákiában.

A Rheinmetall esetében ez az ajánlat 55 százalék, vagyis a páncélosokért kapott összegből csaknem 1 milliárd eurót Szlovákiában „költene el” a cég. A legolcsóbb ajánlat egyébként a CV9030-as, amelyért 1,66 milliárd eurót kérnek.

A Rheinmetall a Kassa melletti Szepsiben építené fel gyárát 30 millió euróért, ha a védelmi minisztérium az ő ajánlatát hozná ki győznek, és ő szállíthatná a 152 lánctalpas páncélos csapatszállítót a szlovák hadseregnek. A cég ezen felül mintegy 70 szlovákiai céggel működne együtt, állítják, hogy az 1,7 milliárd euró 55 százaléka Szlovákiában maradna.

Habár az értékelés már nyilvános, és Jaroslav Naď védelmi miniszter is a svéd ajánlatot tartja a hadsereg igéynei szempontjából a legjobbnak. „A végső döntést azonban a kormány hozza meg, és nemcsak a műszaki feltételeket veszik figyelembe” – mondta a napokban Naď, aki találkozott a svéd védelmi miniszterrel, Peter Hultqvisttel.

A védelmi minisztérium elképzelése szerint a szerződést az év végéig aláírnák a kormány által jóváhagyott pályázóval.

A Rheinmetall kifogásairól megkérdeztük a védelmi minisztériumot is, amint választ kapunk, bővítjük cikkünket.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program