Nem hatotta meg az orvosi karokat Matovič „nagyvonalú ajánlata”, jövőre biztosan nem lesz plusz 500 szlovákiai medikus

camera

1

Nem hatotta meg az orvosi karokat Matovič „nagyvonalú ajánlata”, jövőre biztosan nem lesz plusz 500 szlovákiai medikus

Fotó: TASR 

Megosztás

Nem mondtak egyből igent a szlovákiai egyetemek orvosi karainak dékánjai Igor Matovič ajánlatára, jövőre biztosan nem fognak 500-zal több szlovákiai medikust felvenni a külföldi, tandíjas hallgatók helyett. Nincsenek meg hozzá a feltételek, és a külföldi diákokat sem akarják teljesen elveszíteni. Matovič szerint Kuba a jó példa, legalábbis az orvosképzésben, mert ott annyi az orvos, hogy "exportálni" is tudják őket. Az egészségügyi minisztérium viszont bízik benne, hogy a napokban meg tud egyezni az Orvosszakszervezettel (LOZ), és ezzel legalább a már meglévő orvosok távozását megakadályozza.

Szlovákiai egyetemek orvosi karainak vezetőivel találkozott ma (csütörtökön) Igor Matovič (OĽaNO) pénzügy- és Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter, hogy meggyőzzék őket: vegyenek fel több szlovákiai hallgatót a külföldi, tandíjas medikusok rovására. A kormány, illetve a pénzügyminiszter már korábban bejelentett ajánlatát akarták velük pontosítani, amely szerint 500 további szlovákiai orvostanhallgató képzését fizetné az állam, de olyan áron, amennyit most a külföldi diákok fizetnek. A külföldi hallgatók tandíja évente 10 ezer euró lenne, miközben a szlovákiai hallgatók képzéséért mintegy 6 ezer eurót fizet az állam.

A pénzügyminisztérium szerint ezzel hosszú távon szeretnék segíteni az orvosi karokat. „Ez nem egyszeri ajánlat, hanem hosszú távú finanszírozási javaslat, amelyre garanciát vállalunk” – győzködte a dékánokat Matovič. Azt azonban egyelőre nem tudta megmondani, hogy pontosan hogyan is nézne ki ez a garancia, mivel a finanszírozás jelenlegi rendszerét nem akarják átalakítani.

„Valamiféle nyilatkozatban vállanánk, amit az utánunk következő kormányoknak sem lenne egyszerű visszavonni” – fejtegette elképzelését Matovič.

Szerinte lesz pénz arra, hogy évente a plusz 500 hallgatót, hat éven át finanszírozza az állam. „Évfolyamonként 5 millió, hat évfolyam pedig 30 millió euró” – számolta ki a pénzügyminiszter a költségeket.

Matovič szerint olyan orvosképzést kellene biztosítani, mint ahogyan Kuba teszi, amely „exportálni” is tudja az orvosokat.

„A múlt században az afrikai országokban dolgozó orvosok többsége kubai volt – dicsérte Fidel Castro rendszerét a pénzügyminiszter. – Az lenne a szép, ha lenne elég orvos Szlovákiában, és még exportálni is tudnánk.”

A megbeszélés Lengvarský szerint is sikeres volt. „Azért találkoztunk, hogy megegyezzünk a diákok számának növelésén és a finanszírozás részleteiben. Mi most várjuk a javaslatokat, hogy azt bele tudjuk dolgozni a mi dokumentumainkba és az állami költségvetésbe” – mondta Lengvarský.

A dékánok inkább az egész finanszírozási rendszert átalakítanák

Juraj Šteňo, a pozsonyi Komensky Egyetem Orvosi Karának dékánja inkább arra figyelmeztette a kormányt, hogy a „kampányfinanszírozás” helyett jobb lenne átfogóan javítani az orvosképzés finanszírozását.

„Mi már évek óta sürgetjük, hogy javuljon a finanszírozás rendszere, úgy, ahogyan például mintegy hat évvel ezelőtt Csehországban megtették. Ez lenne a feltétele annak, hogy ne kelljen tandíjas diákokat felvenni a szimpla fennmaradás érdekében” – mondta Šteňo.

A dékán szerint jelenleg egyáltalán nem lehet növelni a medikusok abszolút számát. „Az megoldható, hogy mintegy 10-20 szlovákiai hallgatóval többet vegyünk fel, és egyben mintegy 30-cal csökkentenénk az angol nyelvű képzésben résztvevők számát” – mondta az orvosi kar dékánja. A tandíjas képzések zajlanak angol nyelven a szlovákiai orvosi karokon.

Vagyis a hazai orvosképzés 50 százalékát adó pozsonyi kar 10-20 új szlovákiai hallgatót tudna felvenni, az országos szinten 40-45 fő plusz a pénzügyminiszter által kért 500 helyett.

Szerinte azonban jelenleg már komoly gondot okoz a jelenlegi diáklétszám szinten tartása is, mert nem tudják nekik a megfelelő képzést biztosítsanak. „A hallgatók korlátozottan jutnak hozzá a gyakorlati képzéshez, korlátozott ugyanis a betegek száma a képzésben résztvevő egyetemi kórházakban, mert nincs elég egészségügyi személyzet, elsősorban nővérek hiányoznak” – magyarázta Šteňo.

Inkább az orvoselvándorlást kellene megállítani

Szerinte a szlovákiai orvosok számát úgy is lehetne növelni, hogy javítják a hazai feltételeket.

„Így kevesebb orvos vándorolna külföldre – üzent a kormánynak Šteňo. – Azt kell elérni, hogy Szlovákiában is legyen perspektívájuk, hogy változások lesznek, hogy megéri itthon dolgozni.”

Szerinte alapvető kérdés, hogy mielőbb elkészüljön Pozsonyban egy központi egyetemi kórház. „Ilyen nincs még egy másik országban” – mondta a szakember.

A másik fontos kérdésnek a nővérek helyzetének javítását tartja. „Már nem elég megtartani a jelenlegi nővérszámot, azt kell elérni, olyan körülményeket kell biztosítani, hogy új nővérek érkezzenek a jelenlegi egészségügyi rendszeren kívülről” – mondta az orvosi kar dékánja.

Készül a memorandum a szakszervezettel

Vladimír Lengvarský szerint a feltételek is javulni fognak. Erre az Orvosszakszervezet (LOZ) akciója is kényszeríti a kormányt, szeptember végén ugyanis több mint 2000 orvos adta be felmondását általában az állami kórházakban. A felmondási idő november végén jár le, addig kell megállapodnia a kormánynak a LOZ képviselőivel. Lengvarský szerint már elkészült egy memorandumtervezet, amelyet a kormányfő és a LOZ képviselői írnának alá.

„A memorandumtervezet utolsó verzióját holnap kapják meg a LOZ képviselői” – mondta Lengvarský.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program