Nem jön össze a baba?

2021. augusztus 17. - 10:09 | Régió

Ma már természetesnek számít, hogy ha egy pár egy évnél hosszabb ideig terméketlen, meddőségi szakemberhez fordulnak. Ahogy az is természetes, hogy ilyen esetekben a pár férfi tagját is kivizsgálják. Az első és legalapvetőbb ilyenkor a laboratóriumi ondóvizsgálat.

Nem jön össze a baba?
Dr. Beleni Andrea - urológus (Fotó: Paraméter)

Az ondóvizsgálatot még azelőtt érdemes elvégezni, hogy bármiféle kezelésre vagy gyógyszer felírására sor kerülne. Sokan aggódnak a teszt menete vagy a kivizsgálás eredménye miatt, de ezen igazán nem érdemes izgulni, hiszen a vizsgálat a legfontosabb feltétel a probléma későbbi megoldása érdekében.

A férfiak számára a vizsgálat előtt fontos a minimum kettő, maximum hétnapos önmegtartóztatás. Az önmegtartóztatás ideális esetben négy-öt napos. Lényeges az is, hogy a vizsgálat előtti napokdban a hőhatásoktól (szauna, wellness), és a túlzott alkoholfogyasztástól is tartózkodni kell.

A mintaadás a legtöbb esetben maszturbációval történik. Előtte fontos a kezek, és a nemi szerv megtisztítása. Ez különösen jelentős akkor, ha ondótenyésztést is szeretnénk végezni.

Hozott minta esetén a mintával egy órán belül kell beérni a rendelőbe, ahova a mintát érdemes testmelegen (zsebben) a rendelőbe hozni. Hidegben a minta túlságosan lehűlhet, a spermiumok mozgása ilyenkor lassul, de a túlzott melegben szintén. Otthonról hozott minta esetén tiszta, vegyszermentes, lehetőleg üvegedénybe kell a mintát adni.

A mikroszkópos és/vagy automata vizsgálat során először a spermiumok mozgékonyságát nézik. A spermiumoknak - méretükhöz képest - nagyon hosszú utat kell megtenniük ahhoz, hogy eljussanak a petesejthez, és a nem, vagy nem jól mozgó spermium nem képes a megtermékenyítésre. Ahhoz, hogy a férfi termékeny legyen, normál spermaszám mellett a spermiumok legalább felének jól vagy közepesen jól mozgónak kell lennie.

Ezután a spermaszám-meghatározás következik. Ekkor az derül ki, hogy egy milliliter ejakulátumban hány darab spermium található. Orvosi szempontból érdekes az ún. „morfológiai” vizsgálat is. Ez a spermiumok alakjával, kinézetével foglalkozik. Nagyon sok ugyanis a hibás alak, a változatok száma pedig szinte végtelen.

Az említett vizsgálatokat a nagyobb laborokban ma már automata gépek végzik, az embernek csupán ellenőrző szerepe van.

Amennyiben a laborvizsgálatok eredményei bizonytalan eredményt hoznak, számos további teszt létezik, amelyekkel a spermiumok működésképességét ellenőrzik. Ezek viszont már speciális tudást és felszereltséget igényelnek.

A spermavizsgálat normál értékei a WHO 2021-es irányelvei alapján:

  • Ondó térfoga: 1,4 ml

  • Összes jól mozgó spermium – 42%

  • Gyors spermium – 30%

  • Összes spermiumszám – 39 millió/minta

  • Spermium koncentráció – 16 millió/ml

  • Spermium pH – 7.2 felett

  • Fehérvérsejt – 1 millió/ml alatt

Dr. Beleni Andrea - urológus szakorvos

www.urologus-gyor.hu