14
Győry Károly, a nagymegyeri szállásadók szövetségének vezetője (Fotók: Cséfalvay Á. András)
Egy hónap alatt másodszor valósult meg lakossági fórum a nagymegyeri termálfürdő Holényi Gergő polgármester által kinevezett ügyvezetőjével, Lukáš Machalával.
Az előző részek tartalmából:
-
Holényi Gergő polgármester és a nagymegyeri képviselő-testület között lényegében a mostani választási ciklus elejétől háború dúl a városi cégek élére megválasztott, de ki nem nevezett, illetve meg nem választott, de kinevezett ügyvezetők kapcsán.
-
A Termál s.r.o.-val kapcsolatban tartott ki legtovább az egyetértés, 2020 őszéig ugyanis azt a képviselő-testület által megválasztott Križan Tibor vezette, és Holényi sem piszkált bele. Ekkor viszont a polgármester önhatalmúlag kinevezte Milan Orešanskýt a cég élére, Križan mellé. Ő ugyanakkor nem sokáig maradt, a cégjegyzék szerint tavaly november 20-tól mindössze december 9-ig bírta.
-
Röviddel később azonban jött az újabb megkérdőjelezhető polgármesteri kinevezés, képviselő-testületi határozat nélkül. Idén január 30-tól érkezett Lukáš Machala. ITT írtunk arról, milyen az SNS-es múlttal és konspirációs elhajlásokkal bír, és amit még tudni kell róla, hogy áprilistól az ĽSNS pártból kivált Milan Uhrík, Milan Mazurek és mások által alapított Republika nevű pártformáció országos tanácsának tagjaként is tevékenykedik.
-
A képviselők a kinevezés ügyében a bírósághoz fordultak, de a képviselő-testület májusi ülésén is próbáltak egyfajta bizalmatlansági indítvánnyal élni Machalával szemben. Amint az látszik, sikertelenül.
-
Júniusban már a lakosok és szállásadók tüntettek a nagymegyeri városháza előtt Machala kinevezése, módszerei, illetve Križan Tibor ügyvezetői leváltása miatt, Machala autóját pedig valaki megrongálta a fürdő parkolójában.
-
„Nagymegyer élén egy elmebeteg ember áll, aki minket tisztára ki fog készíteni” – üzente a leváltott ügyvezető Holényinek a következő testületi ülésen.
-
Október közepén megvalósult az első lakossági fórum Machalával, aki egy prezentáció részeként felvázolta, miért is van a fürdőnél, mit tett eddig, és körvonalazta, mire készül. A jelenlévőket nem sikerült meggyőznie, a nagymegyeri idegenforgalom szereplői leginkább az ügyvezetővel való kommunikációra panaszkodtak. Részletek ITT.
-
A fürdő aktuális működésével is összefügghet, hogy a járásbíróság érvénytelenítette a polgármester egy korábbi döntését a Machala előtti ügyvezető kinevezéséről. Milan Orešanský ugyan rövid időn belül visszalépett, még tavaly ősszel, ám Machala esetében is hasonló lehet a képlet, az ő kinevezéséről szóló döntés pedig szintén a bíróságon van.
A második lakossági fórumot kisebb érdeklődés övezte, hiszen míg október közepén kb. 80-100 nagymegyeri lakos vagy vállalkozó jelent meg, addig most nagyjából ennek a fele. Machala előadást nem tartott, elsősorban a szállásadók kérdéseivel kellett megküzdenie. Közülük viszont többen továbbra is értetlenül állnak azelőtt, hogy az ügyvezető mit miért csinál.
Az egyik főbb téma például az volt, hogy a nyári szezon végeztével túl hamar lezárja a fürdő a kinti medencéket, noha még szeptember közepén vagy második felében is akadtak olyan napok vagy hétvégék, amikor 30 fok körüli volt a hőmérséklet, illetve amíg még működtek is, előfordult, hogy túlságosan lehűltek.
A nagymegyeri szállásadók szövetségét ez amiatt aggasztotta, mert bizonytalanul állnak saját vendégeik előtt, akik nyilvánvalóan a fürdő miatt érkeznek a városba.
Lukáš Machala
Machala azzal érvelt, hogy augusztus végétől, szeptembertől már előfordulnak meglehetősen hűvös éjszakák, és nehéz tartani a kinti medencék hőmérsékletét úgy, hogy az gazdaságos legyen.
A nyitva tartást is egy órával csökkentették ebben az időszakban, amit azzal indokolt, hogy 19 óra után alig valaki tartózkodik kint a takarítókon kívül. „Konzultáltam más fürdőkkel, amelyek hasonló méretűek és attraktívak, mindegyikük nyolcig van nyitva. Mérlegeltük a speciális, éjszakai fürdőzés lehetőségét, de gazdaságilag nem kifizetődő. Ha a kliensek szeretnék, akkor nem vagyunk ellene, de meg kell találnunk a gazdasági kereteit” – fogalmazott.
Machala szerint a következő szezonban elgondolkodnak a nyári szezon meghosszabbításán, amennyiben az gazdaságilag kifizetődő. Ugyanakkor úgy véli, hogy az embereket nemcsak az tartja vissza a fürdőtől, amit a szállásadók is említettek a kritikájukban, hanem egyfajta pszichikai blokk van most sokakban a járványügyi intézkedések miatt.
Megvédte Machala munkáját Holényi Gergő is, aki azt mondta, az új ügyvezető a járvány sújtotta évben érkezett, elsősorban azért, hogy talpra állítsa fürdőt, és csökkentse a működési költségeit. A mostani számokat pedig véleménye szerint teljesen felesleges a korábbi, járványmentes évek mutatóival összevetni. „2019-ben rekordlátogatottság volt a fürdőben, 700 ezer ember járt itt, míg 2020-ban valamivel több mint 200 ezer. Sokkal kevesebb pénz folyt be, amiből gazdálkodni kell” – mondta.
Holényi Gergő
Erre Győry Károly, a szállásadók szövetségének elnöke azt mondta: „Nem a költségeket jött csökkenteni, hanem a bevételeket és a látogatottságot.”
Machala cinikusan visszakérdezett, hogy az elmúlt tíz évből melyik ügyvezető alatt volt nyitva a fürdő kinti része szeptember végén.
Kórósi Zalán, aki az ezelőtti választási ciklusban volt a fürdő egyik igazgatója, egyetértett Machalával abban, hogy a víz hőmérséklete ebben az időszakban mindig problémát jelent, ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a harmadik geotermális furat működésbe lépése óta ennek már nem kéne problémát jelentenie. „Meg kell hallgatni a szállásadókat is, és ha olyan az időjárás, akkor legalább az olasz medencét megnyitni – húzta alá.
Győry Károly amiatt akadt ki, hogy szeptember közepén figyelmeztetés nélkül bezárták a kinti medencéket, miközben 30 fokos volt a nappali hőmérséklet. Ezzel előkerült a fórum másik fontos vagy inkább állandó témája, hogy a szállásadók és a fürdő közti kommunikáció minősége a béka segge alatt van.
Földes Tamás
Holényi azt kérte a szállásadóktól, hogy ha tudják előre, hogy még sok vendégük lesz, akkor azt jelentsék a fürdőnek. Földes Tamás, az egyik vállalkozó viszont azzal kontrázott, hogy a fürdő semmit nem ér el azzal, ha például ő elküldi, hogy szeptember végén is lesz még 50 vendége, ezzel szemben ezeket az adatokat a fürdőnek kellene begyűjtenie mindenkitől.
Machala erre reagálva beszélt arról, hogy egy új kommunikációs rendszert szeretnének bevezetni a fürdőnél, amilyet Szlovákiában és a környező országokban is alkalmaznak.
„A partnereinkkel és a kliensekkel is ezen keresztül kommunikálunk majd, és jobb lesz az információszolgáltatás. A következő nyári szezonra ennek el kell készülnie, bizonyára elégedettek lesznek vele” – ígérte az ügyvezető.
Holényi felvetette, eljött-e az ideje annak, hogy 1 euróról 1,50-re emelje a város a szállásadói illetéket, amit a szállásadók a vendégéjszakák után fizetnek a városnak. Győry Károly erre úgy reagált, hogy amikor 50 centről emelték egy euróra, akkor arról volt szó, hogy a város annak 30%-át visszaforgatja az idegenforgalom fejlesztésébe. „A város mikor teszi ezt meg? Mikor és mennyit forgattak vissza? Semennyit. Először garancia kell” – jegyezte meg. Földes Tamás ezt kiegészítette azzal, hogy abból a pénzből mindenre fordítottak, csak az idegenforgalomra nem.
Meliško Štefan
Felszólalt ismét Meliško Štefan vállalkozó, aki arra emlékeztetett, hogy még 2013-ban készítettek a szállásadókkal egy koncepciót, amely a fürdők Mekkájává hivatott tenni Nagymegyert. Be is mutatta azt az ügyvezetőnek.
„Az ügyvezetők változtak, de amíg folyik a Duna, a melegvíz is kiapadhatatlan forrás. Azt csinálunk vele, amit akarunk” – jegyezte meg, hozzátéve: „Nagymegyernek aranytojást tojó tyúkja van, és már fürdőváros lehetne.”
(SzT)