„Nem a költségeket jött csökkenteni, hanem a bevételeket és a látogatottságot”

2021. november 14. - 07:34 | Régió

Egy hónap alatt másodszor valósult meg lakossági fórum a nagymegyeri termálfürdő Holényi Gergő polgármester által kinevezett ügyvezetőjével, Lukáš Machalával.

„Nem a költségeket jött csökkenteni, hanem a bevételeket és a látogatottságot”
Győry Károly, a nagymegyeri szállásadók szövetségének vezetője (Fotók: Cséfalvay Á. András)

Az előző részek tartalmából:

A második lakossági fórumot kisebb érdeklődés övezte, hiszen míg október közepén kb. 80-100 nagymegyeri lakos vagy vállalkozó jelent meg, addig most nagyjából ennek a fele. Machala előadást nem tartott, elsősorban a szállásadók kérdéseivel kellett megküzdenie. Közülük viszont többen továbbra is értetlenül állnak azelőtt, hogy az ügyvezető mit miért csinál.

Az egyik főbb téma például az volt, hogy a nyári szezon végeztével túl hamar lezárja a fürdő a kinti medencéket, noha még szeptember közepén vagy második felében is akadtak olyan napok vagy hétvégék, amikor 30 fok körüli volt a hőmérséklet, illetve amíg még működtek is, előfordult, hogy túlságosan lehűltek.

A nagymegyeri szállásadók szövetségét ez amiatt aggasztotta, mert bizonytalanul állnak saját vendégeik előtt, akik nyilvánvalóan a fürdő miatt érkeznek a városba.

Lukáš Machala

Machala azzal érvelt, hogy augusztus végétől, szeptembertől már előfordulnak meglehetősen hűvös éjszakák, és nehéz tartani a kinti medencék hőmérsékletét úgy, hogy az gazdaságos legyen.

A nyitva tartást is egy órával csökkentették ebben az időszakban, amit azzal indokolt, hogy 19 óra után alig valaki tartózkodik kint a takarítókon kívül. „Konzultáltam más fürdőkkel, amelyek hasonló méretűek és attraktívak, mindegyikük nyolcig van nyitva. Mérlegeltük a speciális, éjszakai fürdőzés lehetőségét, de gazdaságilag nem kifizetődő. Ha a kliensek szeretnék, akkor nem vagyunk ellene, de meg kell találnunk a gazdasági kereteit” – fogalmazott.

Machala szerint a következő szezonban elgondolkodnak a nyári szezon meghosszabbításán, amennyiben az gazdaságilag kifizetődő. Ugyanakkor úgy véli, hogy az embereket nemcsak az tartja vissza a fürdőtől, amit a szállásadók is említettek a kritikájukban, hanem egyfajta pszichikai blokk van most sokakban a járványügyi intézkedések miatt.

Megvédte Machala munkáját Holényi Gergő is, aki azt mondta, az új ügyvezető a járvány sújtotta évben érkezett, elsősorban azért, hogy talpra állítsa fürdőt, és csökkentse a működési költségeit. A mostani számokat pedig véleménye szerint teljesen felesleges a korábbi, járványmentes évek mutatóival összevetni. „2019-ben rekordlátogatottság volt a fürdőben, 700 ezer ember járt itt, míg 2020-ban valamivel több mint 200 ezer. Sokkal kevesebb pénz folyt be, amiből gazdálkodni kell” – mondta.

Holényi Gergő

Erre Győry Károly, a szállásadók szövetségének elnöke azt mondta: „Nem a költségeket jött csökkenteni, hanem a bevételeket és a látogatottságot.”

Machala cinikusan visszakérdezett, hogy az elmúlt tíz évből melyik ügyvezető alatt volt nyitva a fürdő kinti része szeptember végén.

Kórósi Zalán, aki az ezelőtti választási ciklusban volt a fürdő egyik igazgatója, egyetértett Machalával abban, hogy a víz hőmérséklete ebben az időszakban mindig problémát jelent, ugyanakkor emlékeztetett arra is, hogy a harmadik geotermális furat működésbe lépése óta ennek már nem kéne problémát jelentenie. „Meg kell hallgatni a szállásadókat is, és ha olyan az időjárás, akkor legalább az olasz medencét megnyitni – húzta alá.

Győry Károly amiatt akadt ki, hogy szeptember közepén figyelmeztetés nélkül bezárták a kinti medencéket, miközben 30 fokos volt a nappali hőmérséklet. Ezzel előkerült a fórum másik fontos vagy inkább állandó témája, hogy a szállásadók és a fürdő közti kommunikáció minősége a béka segge alatt van.

Földes Tamás

Holényi azt kérte a szállásadóktól, hogy ha tudják előre, hogy még sok vendégük lesz, akkor azt jelentsék a fürdőnek. Földes Tamás, az egyik vállalkozó viszont azzal kontrázott, hogy a fürdő semmit nem ér el azzal, ha például ő elküldi, hogy szeptember végén is lesz még 50 vendége, ezzel szemben ezeket az adatokat a fürdőnek kellene begyűjtenie mindenkitől.

Machala erre reagálva beszélt arról, hogy egy új kommunikációs rendszert szeretnének bevezetni a fürdőnél, amilyet Szlovákiában és a környező országokban is alkalmaznak.

„A partnereinkkel és a kliensekkel is ezen keresztül kommunikálunk majd, és jobb lesz az információszolgáltatás. A következő nyári szezonra ennek el kell készülnie, bizonyára elégedettek lesznek vele” – ígérte az ügyvezető.

Holényi felvetette, eljött-e az ideje annak, hogy 1 euróról 1,50-re emelje a város a szállásadói illetéket, amit a szállásadók a vendégéjszakák után fizetnek a városnak. Győry Károly erre úgy reagált, hogy amikor 50 centről emelték egy euróra, akkor arról volt szó, hogy a város annak 30%-át visszaforgatja az idegenforgalom fejlesztésébe. „A város mikor teszi ezt meg? Mikor és mennyit forgattak vissza? Semennyit. Először garancia kell” – jegyezte meg. Földes Tamás ezt kiegészítette azzal, hogy abból a pénzből mindenre fordítottak, csak az idegenforgalomra nem.

Meliško Štefan

Felszólalt ismét Meliško Štefan vállalkozó, aki arra emlékeztetett, hogy még 2013-ban készítettek a szállásadókkal egy koncepciót, amely a fürdők Mekkájává hivatott tenni Nagymegyert. Be is mutatta azt az ügyvezetőnek.

„Az ügyvezetők változtak, de amíg folyik a Duna, a melegvíz is kiapadhatatlan forrás. Azt csinálunk vele, amit akarunk” – jegyezte meg, hozzátéve: „Nagymegyernek aranytojást tojó tyúkja van, és már fürdőváros lehetne.”

(SzT)