Nem minden szakmánál jár a 700 eurós minimálbér, egyes dolgozók többet is kereshetnek

2023. január 12. - 14:58 | Belföld

Január 1-től az eddigi 646-ról 700 euróra emelkedett a minimálbér, miután 2022 nyarán sikerült megállapodniuk a munkaadóknak és a szakszervezeteknek. Maga a minimálbér összege a munkavégzés nehézségétől függ, és ezentúl teljesen másként határozzák meg. 2020-tól minden szint ugyanolyan mértékben növekszik, mint az alap minimálbér – írja a HN.

Nem minden szakmánál jár a 700 eurós minimálbér, egyes dolgozók többet is kereshetnek
Illusztráció (Fotó: TASR)

Az egyes munkanehézségi szintekbe tartozó minimálbér összegét a meghatározott koefficiensek alapján számolják ki: a minimálbér alapösszegét megszorozzák az együtthatókkal. 2023-ban 646 euróról 700-ra emelkedik a minimálbér összege, az első munkanehézségi szinten pedig 1-es szorzót alkalmaznak, így az összeg marad 700 euró. Az ezen a szinten minimálösszegért dolgozó személy tiszta bevétele így 568,97 euró lesz, ami a tavalyihoz képest 43,32 euróval több.

A második nehézségi szint már 1,2-es szorzót jelent, ami átszámítva 840 eurós minimálbért eredményez. A hármas szinten 1,4-es, a négyes szinten 1,6-os, az ötös szinten 1,8-as, a hatos szinten pedig 2-es szorzót alkalmaznak.

Az első munkanehézségi szintre olyan foglalkozásokat sorolnak, mint a takarító vagy gyártómunkás. A másodikba tartozik az adminisztratív munkaerő és az eladó, a harmadikba az egészségügyi nővér és a könyvelő, a negyedikbe a regionális menedzser, a főkönyvelő és az autósiskolai instruktora, az ötödikbe a gyártásvezető és az általános orvos, a hatodikba pedig a vezérigazgató és az osztályvezető főorvos.

A parlament tavaly decemberben jóváhagyta azt is, hogy az éjszakai vagy a hétvégi műszakban végzett munkáért járó többletfizetést ismét a minimálbérhez kössék. A rendelet idén júniusban lép életbe. A témával ITT foglalkoztunk részletesebben.


(hnonline.sk)