Nem tetszik Hegernek, hogy Kollár a Smerrel szavazgat, és a kormányfő megpróbál visszaszerezni egy kis pénzt a németektől

camera

1

Nem tetszik Hegernek, hogy Kollár a Smerrel szavazgat, és a kormányfő megpróbál visszaszerezni egy kis pénzt a németektől

Középen Eduard Heger és Igor Matovič (Fotó: TASR - archív) 

Megosztás

Eduard Heger nem tartja fasisztáknak a szélsőséges ĽSNS listáján a parlamentbe került Tomáš Tarabát, Štefan Kuffát, illetve fiát, Filip Kuffát, akik az utóbbi időben együttműködnek a kisebbségi kormánnyal. A kormányfő azt elismeri, hogy az említett csoportosulásnak sok témában - például a világjárvány vagy az ukrajnai háború - az övével nem kompatibilis a politikája. Ezért aztán azt sem gondolja a miniszterelnök, hogy együtt kormányoznának. Minderről a DenníkN-nek adott interjúban beszélt a kormányfő. A legfontosabb témákkal kapcsolatos véleményét az alábbiakban foglaltuk össze.

A Taraba körüli csoportosulás támogatja az önök törvényeit a parlamentben, és nem szavazták meg Matovič miniszter menesztését sem.

Két egymást kizáró nyilatkozat szokott ezzel kapcsolatban elhangozni. Az egyik, hogy Tarabáékkal együtt kormányozunk, a másik pedig, hogy ennek a kormánynak nincs parlamenti többsége. Ha Tarabáékkal együtt kormányoznánk, akkor többségben lennénk. De nem vagyunk. És nagyon hálás vagyok, hogy az SaS az első olvasatban az összes törvényt támogatta, ahogyan azt meg is ígérte.

Ha az említett képviselők azzal mennének ön után, hogy tárgyalni akarnak az állami költségvetésről, tárgyalna velük?

Nem. Mert ők nem tárgyalópartnerek számomra. Az SaS-ben ülnek azok a partnerek, akikkel meg lehet beszélni a dolgokat, és ebbe az irányba teszek erőfeszítéseket.

Boris Kollár házelnök nyíltan beszél arról, hogy Tarabáékkal is tárgyal a költségvetésről. Feltételezhető, hogy egy ilyen tárgyalás után aztán elmegy a parlament vezetője a kormányfő után és tolmácsolja az ott elhangzottakat. Szóval nem az a helyzet, hogy kiderül, Tarabáék ezt vagy azt akarják, cserébe azért, ha mondjuk nem támogatják Matovič menesztését?

Nem emlékszem ilyen helyzetre. Természetesen minden koalíciós tanácskozáson beszélünk egymással. De az ilyen "ezt ezért" egyezkedésre nem emlékszem. Tudom, hogy beszéltünk róla, és áttekintettük az ellenzéki törvényjavaslatokat,…, és elmondtuk, mi az, amit el tudunk képzelni.

Boris Kollár a Smerrel megszavazta azt a parlamenti ülést, amin bírálták a különböző korrupciós ügyek vizsgálatát. Kollár mivel magyarázta, hogy a Smerrel szavazott? Ez nem dühítette fel?

Miniszterelnökként nem foglalkoztam ezzel az üléssel, és azt hiszem, a koalíciós tanácson sem beszéltünk róla, én az EU-s csúcson vettem részt. Ez megtörtént, és nem tetszett.

A parlament kedden ismét nem volt határozatképes. A 2022-es költségvetés módosításáról szavaztak volna, hogy 1,5 milliárddal növeljék az idei költségvetést az emberek megsegítésére. Boris Kollár újabb hetet kért a tárgyalásokra. Ez rendben van?

Nincs rendben. És nem élünk ideális időket sem. Azt hittük, hogy a kormány számára a legnagyobb válság a Covid lesz, de kiderült, mégsem. Az csupán egy sokkal nehezebb válságra való felkészülés volt. A történelem második legmagasabb inflációja előtt állunk, energiaválság van, háború dúl Ukrajnában. Kezelnünk kell ezt az időszakot, és meg kell várnunk, hogy a helyzet lecsendesedjen. Két év elteltével a helyzet megnyugszik, és újra kezdődik a fellendülés időszaka.

Visszatérve az idei büdzsé kiegészítéséhez, az ott szereplő összeget az SaS és Taraba is tételekre bontva szeretné látni. Richard Sulíkék attól tartanak, hogy Igor Matovič egy ilyen lista nélkül bármire felhasználhatná a pénzt.

Ezért is terjesztettünk elő kedden egy konkrét módosító javaslatot, ahol tételekre bontva ott szerepelt minden. Őszintén szólva a parlamentben a második olvasat erről szól. Ez egy ilyen részlet. Nem akarok megbántani senkit, de ez nálam az önteltség kategóriájába tartozik…Világosan megmondtuk, hogy 207 millió a nyugdíjasok rendkívüli megsegítésére, 200 millió a közigazgatás megsegítésére, 900 millió a vállalatok megsegítésére megy és 200 millió a veszélyeztetett csoportoknak. De rendben, nem akarok senkit megtámadni, most pragmatikusnak kell lennünk. Ha a jövő héten jóváhagyjuk, oké, akkor még beleférünk. Hiszek abban, hogy a parlament elfogadja.

A jövő évi állami költségvetés tervezetének a héten kell a parlament elé kerülnie. Az első reakciók kritikusan fogadták, hogy az nem gondol az egészségügyre, mert kevés forrást szánnak rá.

Egyértelműen növeltük az egészségügyi szektor támogatását. Most hagytuk jóvá a törvényt, ami lehetővé teszi az ágazatban dolgozók fizetésének emelését és nagy pénzeket fektetünk az infrastruktúra megújításába is.

Igor Matovič pár napja az újságírókat azokkal hasonlította össze, akik annak idején Hitlernek írtak. Ön is úgy gondolja, hogy Szlovákiában a legnagyobb probléma az újságírókkal van?

Nem hiszem, és nem tudom, hogy Igor Matovič így gondolja-e. Nem azzal foglalkoztat egész nap, hogy miket mond Igor Matovič. A nyilvános viták során arra törekszem, hogy elmondjam az embereknek, mit tett értük ez a kormány.

Hogyan érzi magát a kisebbségivé vált kormányában?

Nehéz helyzet, de rendben van, nem panaszkodom. Rendkívül nehéz időket élünk. Naivitás lenne tehát azt várni, hogy könnyű kormányzás vár rám.

Az OĽaNO kilenc képviselője felszólítja Igor Matovičot, hogy vegye tudomásul a Szlovákiát fenyegető veszély súlyosságát, és javasoljon olyan megállapodást, amely visszaállítaná a demokratikus képviselőkből álló stabil többséget a parlamentben, azaz, hogy egyezzen meg az SaS-el. Ön szerint lehetséges egy ilyen megállapodás? Vagy az, hogy Igor Matovič lemond?

Szerintem nem megfelelő és nem is legitim kérés, hogy Igor Matovičnak le kellene mondania. Inkább racionális követelésekkel foglalkozzunk, és beszéljünk arról, mi akadályozza az alkut. Ha ez tényleg csak azon alapul, hogy a legerősebb párt elnöke mondjon le, akkor az irreális és politikailag éretlen.

Miniszterelnökként ön azt akarta elérni, hogy az EU kompenzálja Szlovákiát azért, mert azt az energiát, amit olcsón eladtunk például Németországnak, ott most óriási összegekért értékesítik tovább. Az unió azt válaszolta, hogy tárgyaljon erről közvetlenül Németországgal – sikerült megállapodni valamiben?

Ez az áram, amiről beszélünk, nem az államé. Az az egész meg egy bevett eljárás minden villamos energiát termelő és tőzsdén működő vállalat esetében. Az év elején a Szlovák Villamosművek eladta a 2023-as villamos energia nagyobb részét.

Az EU azt mondta, ha már uniós szinten nem vezetik be az európai extraprofit adózását, akkor külön megegyezhetünk azzal az országgal, amelynek a gazdasági szereplői profitálnak abból, hogy mondjuk megawattóránként 100 euró alatti áron szerezték be az áramot, és 500-ért adják tovább. Beszéltem a német kancellárral, mondtam neki, hogy van egy ilyen probléma. Ő azt mondta, hogy nem tervezik megadóztatni a kereskedőket… Tehát most semmi sem biztos, de azért küzdünk, hogy egy kis pénzt szerezzünk onnan. Szorítson nekünk ebben!

(Denníkn)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program