A Nemzetközi Büntetőbíróság szerint aggályos, hogy a Fülöp-szigetek felmondta tagságát

2018. március 16. - 14:31 | Külföld

A Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Részes Államai Közgyűlésének elnöke aggodalmát fejezte ki pénteken amiatt, hogy a Fülöp-szigetek felmondja tagságát a nemzetközi testületben.

A Nemzetközi Büntetőbíróság szerint aggályos, hogy a Fülöp-szigetek felmondta tagságát
-illusztráció- (Fotó: Wikipédia)

Az ENSZ Hágában székelő legfőbb bírói szerve közgyűlésének elnöke, O-gon Kwon nyilatkozatában sajnálatos lépésnek nevezte, hogy Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök bejelentette: országa a korábbi tervvel ellentétben nem fogja ratifikálni a testület római statútumát. Szerinte ez negatív hatással lesz azokra a közös erőfeszítésekre, amelyeknek célja, hogy a bűncselekményt elkövetők nem maradjanak büntetlenek. A büntetőbíróságnak szüksége van a nemzetközi közösség erős támogatására hatékonyságának biztosítása érdekében - húzta alá. Emlékeztetett arra, hogy a Fülöp-szigetek 2011-es csatlakozása óta mindig aktívan részt vett a törvényszék közgyűléseinek tanácskozásaiban.

Rodrigo Duterte Fülöp-szigeteki elnök szerdán jelentette be, hogy felmondja országa tagságát az ICC-ben, azonnali hatállyal visszavonni készül a testület statútumának ratifikálását, mégpedig azzal az indokkal, hogy ENSZ-illetékesek szerinte alaptalanul támadták őt, s hogy a törvényszék szerinte megsérti a méltányos jogi folyamatokat.

Az ICC februárban indított előzetes vizsgálatot, hogy megállapítsa, történtek-e emberiesség elleni bűncselekmények Dutertének a drogbárók ellen indított véres háborúja során, és az ICC-nek eljárást kell-e indítania az ügyben. Az ICC tavaly tett feljelentést egy Fülöp-szigeteki jogásszal közösen.

Alan Peter Cayetano Fülöp-szigeteki külügyminiszter éppen pénteken jelentette be, hogy Manila döntését hivatalosan is bejelentették az ENSZ New York-i székhelyén. "Döntésünk elvi kiállás azokkal szemben, akik átpolitizálják és fegyverként használják az emberi jogokat" - jelentette ki Cayetano.

A Nemzetközi Büntetőbíróságot 2002-ben hozták létre. Ez a világ első állandó törvényszéke, amely a háborús és emberiesség elleni bűnöket vizsgálja, ha az adott ország erre nem képes vagy nem hajlandó. A világ első állandó háborús törvényszéke csak a 2002. július 1. után elkövetett bűncselekmények ügyében ítélkezhet, joghatósága a római alapokmányt ratifikáló több mint száz országra terjed ki. A Részes Államok Közgyűlése a Nemzetközi Büntetőbíróság irányítási felügyelete és jogalkotója. Olyan államok képviselőiből áll, amelyek megerősítették és csatlakoztak a római statútumhoz.

(MTI)