Nincs egyezség Draxlerrel, hétfőtől sztrájkolnak a pedagógusok!

camera

1

Nincs egyezség Draxlerrel, hétfőtől sztrájkolnak a pedagógusok!

Fotó: TASR 

Megosztás

Nem hozott érdemi előrelépést az oktatásügyi miniszter és a béremelést követelő pedagógusok csütörtöki egyeztetése, így egyre valószínűbbnek tűnik, hogy hétfőtől sztrájk kezdődik az ország alap- és középfokú oktatási intézményeinek mintegy ötödében.

A pedagógusokat képviselő Szlovák Tanárok Kezdeményezése (ISU) szervezet január 11-én hirdetett sztrájkkészültséget, arra hivatkozva, hogy Juraj Draxler szlovák oktatásügyi miniszter ugyan elismerte a pedagógusok – a Szlovák Pedagóguskamara (SKU) által már 2015 októberében megfogalmazott – bérköveteléseinek jogosságát, ám nem tett semmit azok teljesítéséért.

A két pedagógusszervezet azt akarja, hogy a kormány azonnal 140 euróval (mintegy 44 ezer forint) emelje meg az összes pedagógus és szakmai alkalmazott besorolási bérét, továbbá a minisztérium vállaljon garanciát arra, hogy ezt az összeget jövő ilyenkor újabb 90 euróval növeli. A pedagógusok kilátátásba helyezték, hogy ha követeléseik teljesítéséről nem tudnak megegyezni a szaktárcával, hétfőtől sztrájkba kezdenek.

Jelenleg Szlovákiában az általános és középiskolák pedagógusainak kezdőbére megközelítőleg bruttó 670 euró, országos átlagban pedig a tanárok bére bruttó 980 euró körül mozog.

A kormány a pedagógusok követeléseit részint azzal hárította el, hogy a tanárok bérei az elmúlt négy évben 22 százalékkal emelkedtek, részben pedig arra mutatott rá, hogy másfél hónappal a márciusi parlamenti választások előtt nem lenne jó ekkora kötelezettséget róni a következő kormányra.

Az igencsak eltérő álláspontok a két fél csütörtöki egyeztetésén sem közeledtek egymáshoz, így a sztrájk egyre valószínűbbnek tűnik.

"Még ha szívesen teljesíteném is a követeléseket, technikailag ez nem lehetséges, ugyanis nem hívhatjuk össze a parlamentet, hogy módosítsunk az egyik költségvetési tételen" – jegyezte meg Draxler. Hozzátette, hogy az ilyen ultimátumszerű követelésekkel nem tud mit kezdeni.

Kijelentette ugyanakkor, hogy még a választások előtt technikai megoldásokat fognak javasolni az egyes problémás területekre. Aláhúzta, hogy ha a választások után is ő lesz az oktatásügyi miniszter, vállalja, hogy az újonnan felálló kormány első 100 napja során törvényjavaslatot tesz a pedagógusok folyamatos képzésére.

Vladimír Crmoran, a kezdeményezés vezetője hangoztatta, vállalják a felelősséget a sztrájk okozta helyzetért, ugyanakkor szerinte akut helyzetről van szó, és nincs más lehetőségük, mint beszüntetni a munkát. Figyelmeztetett, hogy a sztrájk nem a céljuk, hanem az eszközük arra, hogy rámutassanak az oktatásügyben uralkodó állapotokra.

A munkabeszüntetésben való részvételét eddig több mint 570 szlovákiai iskola mintegy tízezer pedagógusa jelezte. Szlovákiában jelenleg közel háromezer általános és középiskola működik, így a sztrájk az intézmények mintegy ötödét érintheti. A munkabeszüntetésben a magyar nyelvű oktatási intézmények csupán elhanyagolható része készül részt venni.

Crmoran nem árulta el, milyen hosszan tarthat a korlátlan sztrájk. Ezen az oldalon nyomon követhető, mely iskolák és óvodákból kapcsolódtak be pedagógusok a sztrájkba.

A Dunaszerdahelyi járásban ez idáig a következők:

Dunaszerdahely: Sportgimnázium, Egészségügyi Szakközépiskola

Nagymegyer: Bartók Béla Alapiskola, Komenský Alapiskola, Korvin Mátyás Gimnázium, Kereskedelmi Akadémia

Somorja: Bél Mátyás Alapiskola

Továbbá: úszori alapiskola, padányi óvoda, vörösmajori (Hviezdoslavov) óvoda, nagymagyari óvoda (Mezei utca)

MTI/SME/ISU/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program