A nőknek 2 hónappal többet kell dolgozniuk azért, hogy a férfiakéhoz hasonló fizetésük legyen

camera

1

A nőknek 2 hónappal többet kell dolgozniuk azért, hogy a férfiakéhoz hasonló fizetésük legyen

-illusztráció- (Fotó: Unsplash) 

Megosztás

A férfiak és nők bére közötti különbség Szlovákiában jelenleg 18,8 százalékos. A nőknek így két hónappal tovább kell dolgozniuk, hogy elérjék a férfiakéval azonos éves fizetést.

Csütörtökön (február 22-én) aláírták az egyenlő bérezési kezdeményezést a méltányos javadalmazásért, amely ezen különbségek megváltoztatását célozza. A kezdeményezéssel az Akčné ženy egyesület állt elő.

"Papíron nálunk mindez tökéletesen működik. Van alkotmányunk, vannak törvényeink, nemzetközi egyezmény európai irányelvei, amelyek megnevezik a diszkrimináció tilalmát, és garantálják, hogy a nőknek és a férfiaknak azonos díjazáshoz legyen joguk, de tény, hogy a valóság teljesen más, ez az oka, miért is beszélnénk erről"

– mondta Jana Peschlová ügyvéd, az egyenlő bérezés napjának nagykövete.

A 2muse ügynökség felmérése ugyanakkor azt mutatja, hogy a nők 46%-a és a férfiak 24%-a volt tanúja fizetési diszkriminációnak. Peschlová szerint a férfiak és nők pénzügyi értékelésében tapasztalható egyenlőtlenség hátterében több tényező áll. Ezek közül az első az, hogy az olyan pozíciók, mint az ápolók, szociális munkások vagy tanárok alacsonyabb jövedelműek, mint például a karbantartók vagy a szemétszállító férfiak.

„Továbbá van egy olyan jelenség is, amit ragadós padlónak vagy üvegplafonnak hívnak, és amely nem engedi, hogy a nők karrierjük során egy bizonyos pozíciónál magasabbra emelkedjenek, majd mintha valaki, névtelen megakadályozná őket abban, hogy átlépjenek egy képzeletbeli határt. és eljussanak a felső vezetési pozícióig”

– magyarázta Peschlová, hozzátéve, hogy a fizetési egyenlőtlenség oka az is, hogy a legtöbb anya karrierszünetet tart a szülési vagy szülői szabadság miatt.

A nemzetközi napon került megrendezésre az Egyenlő Fizetés Napja konferencia, amely a nők és férfiak közötti bérszakadékra hívja fel a figyelmet. Ez egy globális figyelemfelkeltő kampány a Business & Professional Women szervezetek számára szerte a világon.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program